آیا تا سال 2100 سرطان دهانۀ رحم در بیشتر کشورها ریشه کن خواهد شد ؟

Lancet Oncology

آیا تا سال 2100 سرطان دهانۀ رحم در بیشتر کشورها ریشه کن خواهد شد ؟

پژوهش ها حاکی از آن است سرطان دهانه رحم در پایانِ قرن حاضر در بیشتر کشورهای دنیا اثری از خود باقی نخواهد گذاشت. پژوهشگران معتقدند که گستردگی استفاده از واکسن های HPV به همراه افزایش میزان غربالگری دهانه رحم در نهایت به سدی محکم در برابر ابتلا به این سرطان شایع منجر خواهد شد.

یکشنبه 5 اسفند 1397 ساعت 7:51
گروه ترجمه سایت پهنک

سرطان دهانه رحم به عنوان چهارمین بیماری شایع میان زنانِ جهان با تخمین 570هزار مورد جدید گزارش شده در سال 2018 بوده و عامل مرگ 300هزار زن در هر سال است.

سال گذشته سازمان سلامت جهانی (WHO) ، خواستار اقدامی هماهنگ و فوری جهت مبارزه با این سرطان گردید.

اما از عوامل اصلی این سرطان، ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)  که از طریق مقاربت منتقل می گردد. پژوهشگران معتقدند که واکسنهای HPV ، قادر به پیشگیری تا84تا 90 درصد سرطانهای دهانه رحم را می باشد.

در کشورهای پیشرفته و با درآمد بالا(High Income) مانند آمریکا ، انگلستان و کانادا این سرطان با غربالگری و تجویز به موقع واکسن طی 25 تا 40 سال آینده از میان خواهد رفت. حال نگرانی پژوهشگران پیرامون همین موضوع است ، وجود تفاوتها میان کشورها در غربالگری و واکسنها است. که اگر اقدامی در این راه صورت نپذیرد 44.4میلیون مورد سرطان دهانه رحم طی 50 سال آینده ، گزارش خواهد شد ، رشد تا 600هزار مورد در هرسال در سال 2020 و 1.3 میلیون در سال 2069 که آماری بسیار تکان دهنده خواهد بود.

اما در کشورهای با درآمد متوسط و پایین ، اگر واکسن و غربالگری را جدی بگیرند در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا در همین مدت زمان تا 13.4 میلیون مورد را پیشگیری خواهند نمود.

طی این پژوهش صورت پذیرفته ، اگر تا سال 2020 تمامی زنان حداقل 2بار در طول مدت زندگی خود ، غربالگری دهانه رحم را انجام دهند 5.7 تا 5.8 میلیون مورد سرطان دهانه رحم طی 50 سال آینده پیشگیری خواهد شد و در نتیجه میزان متوسط ابتلا به این بیماری به کمتر از 4 در هر 100هزار نفر در 149 کشور جهان تا سال 2100 میلادی منتج خواهد شد.

پژوهشگران معتقد هستند که این نتایج آماری آنها نقش بسیار مهمی در تعیین استراتژی سازمان سلامت جهانی در جهت مبارزه با سرطان دهانه رحم ایفا خواهد کرد.

 

تعداد بازدید : 47

ثبت نظر

ارسال

از گیاهخواری چه میدانید؟

بر اساس آخرین پژوهشها، رژیم‌های غذایی سالم و مبتنی بر گیاهخواری از جمله عوامل طول عمر انسانها می باشد. کاهش مصرف پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت می‌توا ...

  • 13

پیشگیری از ابتلا به افسردگی با روزانه 15 دقیقه پیاده روی

شواهد و مدارک اخیر حاکی از آن است که حتی میزان پایین ورزش روزانه ، حتی 15 دقیقه پیاده روی در روز خطر احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش خواهد داد.

واکسن HPV را چه کسانی باید دریافت کنند؟

تجویز واکسن HPV برای دختران و پسران 11 و 12 ساله ، باید به عنوان فرآیندی مهم و ضروری تثبیت گردد . حتی درصورت امکان از سن 9 سالگی نیز این اقدام باید ...

ورزشهای مناسب فتق یا بیرون‌زدگی دیسک

فعالیت‌ها، کشش‌ها و ورزش‌های ملایم می‌توانند به کاهش دردِ ناشی از فتق دیسک کمک کنند. ورزش‌ها همچنین می‌توانند موجب تقویت و بهبود انعطاف‌پذیری ستون فق ...

  • 197

سر‌آغاز پوکی استخوان

خاستگاه پوکی‌استخوان ممکن‌است در اوان زندگی باشد ولی پیامدهای آن تا اواخر دوره‌ی بزرگسالی آشکار نیست و این موضوع بدان معناست که فرصت‌هایی که می‌توانن ...

  • 16

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

عارضه پای ورزشکاران که همچنین با نام تینه‌آ‌ پدیس شناخته شده است، نوعی عفونت قارچی پوست می‌باشد که به طور معمول از میان انگشتان پا آغاز می‌شود. این ع ...

  • 233