قطره علف لیمو

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند داشته باشد. باوجوداین، برای تایید این اثرات انجام مطالعات قوی درباره‌ی انسان‌ها ضروری است.

سه شنبه 7 خرداد 1398 ساعت 14:45
گروه ترجمۀ سایت پهنک

اسانس علف لیمو از گیاه علف لیمو به‌دست می‌آید که در نواحی استوایی و نیمه استوایی جهان رشد می‌کند. این روغن به رنگ زرد کمرنگ یا روشن است که با غلظت اندک و عطر لیمو است. در طب سنتی از این گیاه جهت تسکین درد، مشکلات معده و تب بهره می جستند و خواص آنتی‌اکسیدان، ضدالتهاب و ضدقارچی این گیاه مزایای بسیاری به همراه دارد. در مقالۀ پیشرو پیرامون مزایای اسانس علف لیمو ، شیوۀ مصرف آن و عوارض جانبی‌اش مطالبی را در سایت پهنک مطالعه خواهید نمود.

 

مزایای علف لیمو

 

مزایای علف لیمو :

 مبارزه با باکتری‌ها

پژوهشگران در یک آزمایش درون‌کشتگاهی (  به آزمایشهایی که به جای به کار بردن جانداران زنده، بخشی از بدن آن‌ها مانند یاخته‌هایشان یا بافت‌هایشان را در محیط آزمایشگاهی کشت می‌دهند گفته می‌شود، به این آزمایشها در محیط کشت نیز می‌گویند. )در سال 2016 نشان دادند که اسانس علف لیمو در مبارزه با باکتری‌ آسینتوباکتر بائومانی موثر هستند. این باکتری ﻣﻘﺎوم ﺑﻪ ﭼﻨﺪ دارو می‌تواند سبب ایجاد عفونت‌های خونی و ذات‌الریه شود. از آنجا که اسانس علف لیمو در مهار و از بین بردن این باکتری موثر است، می‌تواند در آینده ای نه چندان دور در مبارزه با بیماری‌هایی که به آنتی‌بیوتیک پاسخ نمی‌دهند به‌عنوان درمان مکمل مطرح شود.

در بررسی دیگری غلظتِ 2درصدی از ژل مربوط به اسانس این گیاه، رشد باکتری را که عامل ایجاد بیماری های لثه ای است را مهار نمود. در طی این مطالعه ، 15 نفر با که بیماری‌لثه‌ای آنها در بخشهای مختلف دهانشان ایجاد شده بود، حضور داشتند.

شرکت‌کنندگان همراه با درمانی به غیراز جراحی در محل بیماری لثه‌ای از این ژل استفاده نمودند. محققان این نتایج را با نتایج مربوط به گروهی که فقط از روش درمانی غیرجراحی بهره بردند مقایسه نمودند. نتیجه آن بود که اسانس علف لیمو به همراه روش دندانپزشکی غیرجراحی بهبود بافت را بیش از دندانپزشکی غیرجراحی افزایش می‌داد.

 

کاهش التهاب

 

کاهش التهاب

التهاب‌های مزمن عامل بسیاری از بیماری ها ازجمله التهاب مفاصل، دیابت و برخی از سرطان‌ها است.

پژوهشی در سال 2014 نشان داد که اسانس علف لیمو در موش‌های مبتلا به عفونت‌های قارچی تاثیر ضدالتهابی نیرومندی دارد. پژوهشگران دریافتند در حالی که انجام مطالعات بیشتری در انسان‌ها امری ضروری است، اما اسانس علف لیمو قادر است به درمان التهاب‌های پوستی کمک نماید.

مبارزه با عفونت‌های قارچی

در همان پژوهش در سال 2014 پژوهشگران به بررسی اثراتِ درون‌کشتگاهی اسانس علف لیمو بر قارچ‌های خاص، ازجمله کاندیدا آلبیکنس که موجب عفونت‌های قارچی و برفک می‌شود، پرداختند.

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند داشته باشد. باوجوداین، برای تایید این اثرات انجام مطالعات قوی درباره‌ی انسان‌ها ضروری است.

 

حاوی آنتی‌اکسیدان‌های نیرومند

 

حاوی آنتی‌اکسیدان‌های نیرومند:

آنتی‌اکسیدان‌ها در مبارزه با رادیکال‌های آزادِ مضر و استرس اکسیداتیو در بدن نقش مهمی ایفا می نمایند که در کاهش نشانه های پیری و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مفید باشند.

طی پژوهشی در سال 2015، در آزمایشی درون‌کشتگاهی به بررسی خواص آنتی‌اکسیدانی علف لیمو پرداخته شد و مشخص گردید که این گیاه تاثیر آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد و در جارو کردن رادیکال‌های آزاد موثر است.

در پژوهشی دیگر در سال 2011 مشخص گردید که دهان‌شویه های با اسانس علف لیمو اثرات آنتی‌اکسیدانی دارد. این پژوهش شامل 40 شرکت‌کننده، ا