درمان طبیعی آلرژی های فصلی

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ایمنی بدن واکنش بیش از حد(Overreact) به آلرژن ها نشان می دهد این حساسیت بروز می نماید، برای نمونه واکنشهایی نظیر عطسه ، خارش و احتقان که بر اثر گردۀ گیاهان رخ می دهد.

دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 14:35
گروه ترجمۀ سایت پهنک

هنگامیکه سخن از آلرژی و موادغذایی به میان می آید ، آن گروه از افرادی که با این معضل دست و پنجه نرم می نمایند، به یاد موادغذایی خاصی می افتند که باید از رژیم غذایی خود جهت پیشگیری از واکنشهای نامطلوب حذف نمایند. ارتباط میان آلرژی های فصلی و موادغذایی در چند گروه مشخص خلاصه می گردد که به عنوان "موادغذایی واکنش پذیر متقابل(Cross-Reactive Foods)" شناخته می شوند. مطابق تعریف علمی، واکنش پذیری زمانی رخ می دهد که پروتئین موجود در یک ماده با پروتئین موجود در مواد دیگر مشابه باشد و در نتیجه سیستم ایمنی بدن نیز آنها را یکسان در نظر خواهد گرفت. واکنش های حاصل از مواد غذایی واکنش پذیر متقابل برای افرادی که درگیر سندرم حساسیت اورال، حساسیت به گرده های گیاهان فصلی هستند نیز ممکن است رخ دهد.

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ایمنی بدن واکنش بیش از حد(Overreact) به آلرژن ها نشان می دهد این حساسیت بروز می نماید، برای نمونه واکنشهایی نظیر عطسه ، خارش و احتقان که بر اثر گردۀ گیاهان رخ می دهد.

درمان های دارویی و تغییر سبک زندگی به تسکین حساسیت های حاصل از فصل ها کمک شایانی می نماید. مصرف مواد غذایی خاص و مشخص نیز روی تسکین واکنشهای آلرژیکی مانند آبریزش بینی و چشم موثرخواهد بود. نوع رژیم غذایی در افزایش قوای ایمنی بدن و کاهش التهاب بسیار موثر است که در ادامه سایت پهنک به هفت مورد از موادی که در تسکین و بهبود نشانه های حاصل از حساسیت های فصلی موثر هستند اشاره خواهد شد:

تسکین و بهبود نشانه های آلرژی

1.زنجبیل:

التهاب سرچشمۀ بسیاری از عوارض آزاردهندۀ حاصل از آلرژی های فصلی است. تورم و سوزش در مسیرهای بینی، چشمها و گلو که زنجبیل در کاهش این عوارض به صورت طبیعی بسیار موثر خواهد بود. سالیان متمادی است که زنجبیل به عنوان یک درمان طبیعی همواره مورد توجه انسان بوده و از آن در معالجۀ برخی از مشکلات مانند دردهای مفصلی و تهوع بهره می جستند. ساختار زنجبیل تشکیل شده است از آنتی اکسیدانها ، موادمغذی ضد التهابی و طی پژوهشهایی که در سال 2016 نیز توسط محققان صورت پذیرفته مشاهده نمودند که زنجبیل با سرکوب نمودن پروتئینهای نیرومند التهابی موجود در خون موشها ، موجب تسکین نشانه های آلرژی در این حیوانات گردید.

در میزان ظرفیت و ویژگی ضد التهابی زنجبیل تازه و زنجبیل خشک تفاوتی وجود ندارد و از آن بصورت پودر ، پخته و حتی در چای استفاده می گردد.

2.گردۀ زنبورعسل:

گردۀ زنبور عسل ترکیبی از آنزیمها ، شهد، عسل، گردۀ گل و موم که اغلب به عنوان درمان تب یونجه (Hay Fever)

به کار می رود. گردۀ زنبور عسل با ویژگی های ضد التهابی، ضد قارچی و ضد میکروبی از اهمیت ویژه ای در موادغذایی برخوردار است. پژوهشها حاکی نقش گردۀ زنبورعسل در ممانعت از فعال شدن ماست سل ها دارد که گام مهمی در پیشگیری از واکنشهای آلرژیک است. ماست‌سل‌ها سلول‌های بزرگی هستند که به تعداد زیاد در بافت پیوندی یافت می‌شوند و سیتوپلاسم آن‌ها حاوی گرانول‌های درشت و بازدوست می‌باشد.

اما نکتۀ قابل توجه پیرامون گرده های زنبور عسل اینجاست که این گرده زنبور عسل باید از منظقه ای باشد که بدن شما به هوای آنجا و یا هر عامل مرتبط با آن محل واکنش آلرژیک از خود نشان می دهد. گردۀ زنبور عسل در قالبهای کوچک درست شده و از راه های مصرف آن پودر نمودن آن در ماست یا شیر و یا اضافه نمودن آن در اسموتی ها است.

 

آلرژی

 

3.مرکبات:

از شاخصه های مهم خانوادۀ میوه های مرکبات ، منبع غنی ویتامین سی بودن آنها می باشد و ویتامین سی نیز نقش اساسی در کاهش دوران بیماری سرماخوردگی را دارد که با توجه ب