خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریافت کردم . یکی از خوانندگان آشنا پرسیده بود که راز گل سرخ در چیست؟

سه شنبه 4 تیر 1398 ساعت 11:35
دکترمهدی نوری ، FRCP

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریافت کردم . یکی از خوانندگان آشنا پرسیده بود که راز گل سرخ در چیست؟

برایش نوشتم : اگر چه در مقاله ای به معرفی گل گلاب یا گل محمدی خواهم پرداخت، اما بگذارید ابتدا به این ابیات سهراب سپهری بیندیشیم که گفته است:

کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ
کار ما شاید این است
که در افسون گل سرخ شناور باشیم
پشت دانایی اردو بزنیم
دست در جذبه یک برگ بشوییم و سر خوان برویم
صبح ها وقتی خورشید در میاید متولد بشویم
هیجان ها را پرواز دهیم
روی ادراک؛ فضا؛ رنگ؛ صدا؛ پنجره؛ گل؛ نم بزنیم
آسمان را بنشانیم میان دو هجای هستی
ریه را از ابدیت پر و خالی بکنیم
بار دانش را از دوش پرستو به زمین بگذاریم
نام را باز ستانیم از ابر
از چنار؛ از پشه؛ از تابستان
روی پای تر باران به بلندی محبت برویم
در به روی بشر و نور و گیاه و حشره باز کنیم
کار ما شاید این است
که میان گل نیلوفر و قرن
پی آواز حقیقت بدویم.

انواع گل سرخ :

گل سرخ، که در زبان انگلیسی Red rose  نامیده میشود، درختچه کوچکی است که در نواحی شمالی ایران، مناطقی از البرز و برخی نواحی دیگرکشور می روید. البته این گیاه را به عنوان گیاه زینتی در باغچه ها نیز می کارند . درختچه گل سرخ حدود 70سانتی متر بلندی دارد که البته ممکن است ارتفاع آن تا دو متر نیز برسد . گل سرخ با نام علمی  Rosa gallica L.رنگ زیبا و دلپذیری دارد و عطر آن مثال زدنی است( تصویر 1) .

 

انواع گل سرخ

 

رنگ و عطر گل سرخ طرفداران زیادی دارد و از گلبرگهای آن برای تهیه گلاب، شربت ، مربا و دمنوش مطبوع استفاده می کنند .

 باید توجه داشت گل سرخی که در ایران با نام گل محمدی و نیزگل گلاب شناخته می شود و از گلبرگهای آن گلاب و اسانس گل سرخ می گیرند با نام علمی  rosa damascene-Lشناخته می شود و برگهای آن معمولا  7برگچه دندانه دار دارد(تصویر2) .

 

گل سرخ

 

در ساقه گل سرخ Rosa gallica L.، دونوع خار دیده می شود. یکی از آنها خمیده و نسبتا بزرگ است وخارهای دیگر نازک و کوچک هستند و در میان تارهای غده ای قرار دارند . برگهای گل سرخ از5 تا 7 برگچه دندانه دار تشکیل شده اند . معمولا هنگامی که غنچه های گل سرخ در حال شکفتن قرار می گیرند چیده می شوند.

 خواص گل سرخ در طب سنتی:

در گلبرگهای گل سرخ موادی مانند  قند، تانن، اسید گالیک، اسانس، مواد پکتینی و نیز ماده ای رنگی به نام سیانین(Cyanine)  وجود دارد.  این گلبرگها خواص درمانی بسیاری داشته و مصارف زیادی دارند . گلبرگهای گل سرخ با بوی نافذ و مطبوع خود اثر قابض دارند و در طب سنتی برای درمان اسهال های ساده ومزمن  تجویز می شود.

گلبرگهای گل سرخ اثر ملین ملایم نیز دارند و در بهبود یبوست کودکان مفید واقع می شوند . البته همانطور که اشاره شد این گلبرگها از طرفی با اثر قابض خود در بهبود اسهال های ساده نیز موثر هستند. از این جهت گلبرگهای آن را همراه با برگ سنا تجویز می کنند تا از برخی عوارض برگ سنا بکاهد و اثر آن را تعدیل نماید . به این ترتیب می توان گفت گلبرگهای گل سرخ در عین ملین بودن، اثر قابض ملایم دارند  و می‌توان آن را  در درمان اسهال‌های مزمن، اخلاط خونی و غیره  استفاده کرد. در طب سنتی گلبرگ  های گل سرخ را  به عنوان قابض، مقوی، شیرافزا، ، آرام بخش، ضد افسردگی و تقویت کننده نیروی جنسی تجویز کرده اند.

ساختار شیمیایی گل سرخ:

همانطور که اشاره شد  در ترکیبات گل سرخ مواد متعددی وجود دارد . از جمله این مواد می توان  به

اسید گالیک  (Gallic acid)  ، ژرانیول (Geraniol)، سیترونلول (citronellole) و مواد متعدد دیگراشاره کرد. میوه گل سرخ ( نوع وحشی</