برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

کبد چرب یا در اصطلاح پزشکی Fatty Liver امروزه از جمله بیماری¬های آزاردهنده¬ای است که به ویژه در کشورمان در حال گسترش است.

یکشنبه 9 دی 1397 ساعت 19:26

این بیماری به دو گونۀ الکلی و غیرالکلی تقسیم بندی می­گردد. گونۀ غیرالکلی آن که در این مقاله موردنظر است ، در اثر تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می‌دهد. از این رو پژوهشگران طی بررسی­های خود به ترکیبات موجود در برگ سبز سبزیجات پی بردند که از ابتلای موش­های آزمایشگاهی به بیماری کبدچرب غیرالکلی پیشگیری می­نمود.

امروزه درمان مرسومی جهت معالجۀ این بیماری وجود ندارد و تنها پیشگیری از آن و سبک زندگی سالم به عنوان دو گزینۀ ساده و در دسترس جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد می­گردد. محققان از چاقی و اضافه وزن به عنوان اصلی ترین دلایل ابتلا به کبد چرب غیر الکلی نام می­برند.

 

نیترات غیرارگانیک ، عامل اصلی سلامت کبد:

پژوهشگران موشهای آزمایشگاهی را به سه دستۀ متفاوت از لحاظ رژیم غذایی  طبقه بندی نمودند.

  • گروه رژیم پرچرب: رژیم غذایی پرچرب که منجر به اضافه وزن و افزایش قند خون گردید. (منطبق با رژیم غذایی غربی که تشکیل یافته از موادغذایی پرچرب، گوشت ، فست فودها و . . . )
  • گروه کنترل: این گروه تحت رژیم غذایی طبیعی قرار گرفتند .
  • گروه رژیم پرچرب همراه با مکملهای غذایی حاوی نیترات

طبق انتظار ،گروه اول دچار اضافه وزن و افزایش قندخون شدند. اما در گروه سوم این افزایش به میزان قابل توجهی پایینتر بود و در عین حال فشار خون، میزان کمتری داشت و میزان حساسیت به انسولین به مراتب بهتر بود.

بنابراین با استناد به نتایج پژوهش­های پیشین و این کارآزمایی ، نیترات خوراکی عامل اساسی تقویت سوخت و ساز سلولها بوده و برگ سبزِ سبزیجات از بیماریهایی مانند دیابت نوع دوم پیشگیری می­نماید. همچنین مصرف بیشترِ میوه و سبزی در عملکرد دستگاه قلب­و عروق تاثیر بسزایی دارد.

پژوهشگران معتقدند که بیماریهای نامبرده بر اساس یک ساختار مشابه عمل می­نمایند و نیترات موجود در برگ سبز سبزیجات ،راه حل در دسترس است.

کرفس، اسفناج وکاهو از جمله گیاهان سرشار از نیترات غیرارگانیک هستند که نه فقط در پیشگیری از ابتلا به کبدچرب غیرالکلی ، بلکه در تامین سلامت بدن نقش موثری دارند. میزان 200گرم در روز ، تضمین کنندۀ حفظ سلامتی انسان در برابر این عوارض و بیماریهای آزاردهنده می­باشد.

 

 

 

 

تعداد بازدید : 1211

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریاف ...

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ...

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان تغذیه وجود این میوه را در رژیم های غذایی انسان ضروری می دانند ، از این ...

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند دا ...

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.