فواید روغن زیتون روی پوست

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ای است. مصرف روغن زیتون با فواید سرشار همراه است . اما این تمام داستان نیست و روغن زیتون مصرف خارجی نیز دارد. روغن زیتون در برخی از موارد به پوست بدن و موی سر زده می شود.

سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 ساعت 14:33
گروه ترجمۀ سایت پهنک

-منبع غنی از آنتی اکسیدان:  روغن زیتون در پیشگیری از بروز نشانه های پیری زودرس روی پوست بسیار موثر است. روغن زیتون به عنوان آنتی اکسیدان عمل نموده و حاوی موادی است که از اکسیداسیون ممانعت بعمل می آورد. اکسیداسیون فرآیندی است که طی آن رادیکالهای آزاد تولید گردیده و این مواد شیمیایی به سلولها آسیب رسانده و زمینه ساز ابتلا به سرطان می گردد.

فواید روغن زیتون برای پوست و مو :

برخی از محققان معتقدند که به کاربردن روغن زیتون روی پوست، پس از در معرض آفتاب قرارگرفتن ، موجب مقاومت و مبارزه با سلولهای زمینه ساز سرطان می گردد. در همین ارتباط، طی یک کارآزمایی که توسط محققان صورت پذیرفت ، با اعمال روغن زیتون روی پوست موشهایی که در معرض اشعۀ فرابنفش خطرناک قرارگرفته بودند ، رشد تومورهای سرطانی در این گروه از موشهایی که روغن زیتون روی پوست خود داشتند به طرز قابل توجهی کمتر از گروهی بود که روغن زیتون را روی پوست خود نداشتند. با این حال محققان معتقدند که پژوهشهای بیشتری جهت رسیدن به نتایج قطعی پیرامون تاثیر روغن زیتون روی پوست انسان نیاز است.

 

 

-منبع غنی از ویتامین: روغن زیتون حاوی ویتامین های محلول در چربی A،D،E و K می باشد که برای پوست بسیار مفید است. برای نمونه در طول تاریخ و طی مستندات ، افراد روغن زیتون را در درمان بسیاری از بیماری های پوستی از جمله اکزما و پسوریازیس ، به صورت موضعی به کار می بردند.

-اثر آنتی باکتریال: اگرچه پژوهشهای بیشتری برای تایید این خاصیت روغن زیتون نیاز است ، اما ساختار شیمیایی روغن زیتون حاوی موادی با خاصیت آنتی باکتریال است. در یک پژوهش کوچک که روی تاثیر استفادۀ روغن زیتون و روغن نارگیل بر باکتری استافیلوکوکوس اورئوس موجود روی پوست متمرکز بود نتایج حاکی از آن بود که هر دو روغن زیتون و روغن نارگیل حاوی ساختار آنتی باکتریال بودند که در این میان روغن نارگیل بکر توان بیشتری در از میان برداشتن باکتری ها داشت. با این وجود در برخی مواقع از روغن زیتون در درمان عفونتهای باکتریایی می توان استفاده نمود . روغن زیتون همچنین در بهبود اولسر پا که حاصل از دیابت نوع 2 است موثر است.

-اثر مرطوب کنندگی: روغن زیتون از جمله مرطوب کننده های طبیعی و پرطرفدار است که برای مرطوب نمودن موی سر و پوست به کار می رود.

 

 

چگونه روغن زیتون را روی پوست خود به کار ببریم؟

روغن زیتون یکی از ترکیبات مهم و ثابت محصولات مراقبتی ازجمله شوینده های صورت و بدن، صابون و لوسیون می باشد. اما سایر روش های پیشنهادی به کار بردن روغن زیتون روی پوست به شرح زیر است:

 

-مرطوب کننده و ضد آفتاب: برخی از افراد روغن زیتون را افراد پیش از استفاده از سایر روغن ها ، از روغن زیتون به عنوان لوسیون مرطوب کننده استفاده می نمایند. روغن زیتون را جهت جلوگیری از احساس چرب شدگی در حالتی که پوست مرطوب باشد می توان به کار برد. بر اساس پژوهشی که روی موشها جهت یافتن خاصیت آنتی اکسیدانی صورت پذیرفت ، خواص و فواید بسیاری در استفادۀ روغن زیتون هنگامی که در معرض آفتاب قرار خواهید گرفت وجود دارد.

-لایه برداری: جهت برطرف نمودن بخشهای خشک و زبر صورت ، می توان روغن زیتون را با نمک دریا مخلوط کرده و روی پوست مالش داد. روی قسمتهای حساس صورت ، باید از نمک های با اندازۀ متوسط استفاده نمود و سایر نواحی بدن را می توان از دانه های سنگین تر بهره جست.

-پاک کنندۀ آرایش چشم: روغن زیتون در تمیز نمودن هرگونه مادۀ ضدآبی که در موادآرایشی روی چشم وجود دارد موثر است. میتوان با اضافه نمودن چند قطره روغن زیتون روی پنبۀ استریل