درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

عارضه پای ورزشکاران که همچنین با نام تینه‌آ‌ پدیس شناخته شده است، نوعی عفونت قارچی پوست می‌باشد که به طور معمول از میان انگشتان پا آغاز می‌شود. این عفونت موجب خارش و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود، شخص همچنین ممکن است تاول و یا زخم‌هایی را نیز تجربه کنند که می تواند آزار دهنده و توام با درد باشد.

دوشنبه 15 بهمن 1397 ساعت 13:57

خوشبختانه امروزه با پیشرفت روز افزون علم پزشکی و بهره گیری از درمانهای طبیعی، می توان این عارضه را با درمان‌های خانگی درمان نمود. دراین مقاله از پهنک ۱۰ درمان خانگی موثر ارائه شده است:

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

۱- درمان‌ با داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخۀ  بسیاری جهت درمان عارضه پای ورزشکاران وجود دارد. این داروهای ضدقارچی می‌توانند به صورت پودر، اسپری، پماد و لوسیون باشند. بسیاری از موارد مربوط به عارضه پای ورزشکاران به این نوع از درمان‌ها پاسخ مناسبی می‌دهند و ممکن است هرگز به سایر گزینه‌ها نیازی نداشته باشند. می‌توانید این درمان‌ها را به طور مستقیم در محل آسیب‌دیده به‌کار برید و پس از محو شدن نشانه­‌ها و بابت پیشگیری از عود فوری عفونت، حداقل به مدت یک هفته از آنها استفاده نمایید.  (clotrimazole (Lotrimin یا(terbinafine (Lamasil از جمله داروهایی می‌باشند که کاربرد فراوان دارند.

 

 پای ورزشکاران

 

۲- هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید می‌تواند به طور موثر قارچ‌های روی پوست پا و تمام باکتری‌های سطحی که موجب عفونت می‌شوند را از میان بردارد.

شیوۀ مصرف

هیدروژن پراکسید را به طور مستقیم روی ناحیۀ آسیب‌دیده بریزید. توجه کنید که ممکن است موجب سوزش گشته و باید حباب ایجاد شود، به‌ویژه اگر زخم باز داشته باشید.

 

هیدروژن پراکسید

 

۳- روغن درخت چای

این روغن خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی فوق‌العاده‌ای دارد و به همین دلیل معمولا برای درمان بسیاری از عفونت‌های قارچی به کار می‌رود (از جمله کچلی‌ قارچی‌ (ringworm) و کاندیدیاز). طی بررسی‌های انجام شده، روغن درخت چای می‌تواند به میزان تولنافتات، یکی دیگر از درمان‌هایی که معمولا به کار می‌رود، در درمان پای ورزشکاران موثر باشد.

شیوۀ  مصرف

جهت درمان عارضه پای ورزشکاران، روغن حاملی مانند روغن نارگیل گرم را با روغن درخت چای، با غلظت بین ۵۰-۲۵ درصدی از روغن درخت چای، ترکیب نموده و از دو تا چهار بار در روز این ترکیب را روی محل آسیب‌دیده بمالید.

 

روغن درخت چای

 

۴- روغن گیاه چریش

هم روغن و هم عصارۀ برگ درخت چریش قابلیت ضدقارچی باور نکردنی دارند که می‌توانند به مبارزه با عارضه پای ورزشکاران کمک کنند. می‌توانید به طور مستقیم این روغن یا عصاره را دو تا سه بار در روز روی منطقه‌ آسیب‌دیده مالیده و ماساژ بدهید. این ماده همچنین می‌تواند به درمان عفونت‌هایی کمک کند که در زیر ناخن انگشتان پا ایجاد می‌شوند.

Rubbing alcohol -۵

مانند هیدروژن پراکسید، بسیاری از خانواده‌ها جهت تمیز کردن و ضدعفونی نمودن محل بریدگی‌های خود این مواد را در خانه‌هایشان دارند. این مواد مانند هیدروژن پراکسید می‌توانند به از میان بردن قارچ‌هایی که روی سطح پوست هستند کمک کند. می‌توانید این مواد را به طور مستقیم به محل آسیب‌دیده بزنید یا می‌توانید پاهایتان را به مدت ۳۰ دقیقه در ظرف مملو از ۷۰ درصد از   Rubbing alcohol(به ایزوپروپیل الکل (پروپان 2-ol) یا مایعات مبتنی بر اتانول اشاره می‌کند. ) و ۳۰ درصد آب قرار دهید.

 

روغن گیاه چریش

 

۶- سیر

سیر بوی بسیار قوی دارد اما می‌تواند در درمان موضعی عارضه پای ورزشکاران بسیار موثر باشد. پژوهش ها حاکی از آن هستند که استفاده از مواد مشتق‌شده از سیر به تنهایی به درمان کامل در ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان پس از ۷ روز منجر می گردد.

شیوۀ مصرف

بابت استفاده از سیر جهت درمان عارضه پای ورزشکاران ۴ تا ۵ حبه سیر را له نموده و پس از له شدن روی محل آسیب‌دیده بمالید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

 

سیر

 

۷- حمام با نمک دریا

نمک دریا خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی قوی دارد که درمان طبیعی بسیار خوبی برای درمان عارضه پای ورزشکاران و هر گونه عوارض ایجاد شده از آن به شمار می‌رود. البته که این روش مربوط به دورانی است که محیط زیست عاری از هرگونه آلودگیها داشتیم و بهتر است از نمکهای دریایی مطمئن استفاده شود.

شیوۀ مصرف

برخی از درمان‌ها شامل ترکیب نمک دریا با سایر درمان‌های طبیعی، مانند سرکه است تا نوعی خمیر ایجاد شود. موثرترین راه برای استفاده از این درمان ممکن است حل کردن یک فنجان نمک دریا در ظرف حاوی آب گرم باشد. پاهایتان را دست‌کم به مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار دهید و سپس به طور کامل پاهایتان را خشک کنید.

 

حمام با نمک دریا

 

۸- پودر تالک

پودر تالک، نشاسته‌ ذرت یا پودر بچه، با خشک و تمیز نگهداشتن محل آسیب‌دیده می‌تواند در درمان عارضه پای ورزشکاران موثر باشد. این پودر از طریق کنترل کردن میزان رطوبت و عرق، رشد و گسترش قارچ‌ها را دشوار می‌کند.

شیوۀ مصرف

برای استفاده از این درمان پودر تالک (یا پودر ضدقارچ) را هر بار پیش از به پا کردن جوراب به طور مستقیم روی محل آسیب‌دیده بریزید. مراقب باشید که پودر تالک را استنشاق نکنید.

Vick’s vapor rub -۹

این ماده نه تنها نشانه‌­های ناشی از سرفه‌های بد را کاهش می‌دهد بلکه می‌تواند به درمان عارضه پای ورزشکاران نیز کمک کند. این امر ممکن است به دلیل روغن اکالیپتوس و منتول موجود در آن باشد که هر دوی این مواد خواص ضدقارچی دارند. یکی از تحقیقات نشان داد که Vick’s vapor rub در بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در کارآزمایی بالینی به میزان چشمگیری میزان نشانه‌های عارضه پای ورزشکاران را کاهش داد.

Vick’s vapor rub را هر شب روی سطح آسیب‌دیده بمالید. آن بخش از پا را ماساژ دهید. پس از ازمیان رفتن عفونت این کار را دست‌کم به مدت یک ماه یا یک هفته هر شب انجام دهید.

 

پودر تالک

 

۱۰- پاهایتان را خشک و تمیز نگه دارید

پیشگیری از عارضه پای ورزشکار حائز اهمیت است. قارچ می‌تواند در تاریکی و مناطق مرطوب رشد کند و پاهای شما مکان ایده‌آلی جهت ایجاد چنین قارچی است. اگر شما عارضه پای ورزشکار دارید (یا حتی اگر می‌خواهید از ایجاد آن پیشگیری کنید) تا حد امکان باید پاهای خود را خشک و تمیز نگه دارید. جوراب‌هایتان را به طور مرتب عوض کنید. به محض این که تمریناتتان تمام شد، پاهایتان را تمیز کنید و یک جفت جوراب تمیز بپوشید. فاصله‌ میان انگشتان پاهایتان را خشک کنید. در ورزشگاه یا استخرهای عمومی، باپای برهنه راه نروید.

باید از کفش‌هایی که تهویه‌ مناسبی دارند استفاده کنید و جهت کمک کردن به درمان سریع عارضه پای ورزشکار، اجازه دهید تا پاهایتان نفس بکشند.

عوارض و خطرهای احتمالی

اگر عارضه پای ورزشکار درمان نگردد، می‌تواند در صورت زخم شدن پوست به عفونت‌های باکتریایی منجر شود. این موضوع ممکن است به دلیل خراشیده شدن پوست یا ایجاد تاول یا عفونتِ زخم‌ها رخ دهد. تمامی عفونت‌ها می‌توانند جدی بوده و نیاز به درمان فوری داشته باشند.

عارضه پای ورزشکار بسیار مسری است. می‌تواند به دست‌هایتان سرایت کند به‌ویژه اگر منطقه‌ آسیب‌دیده را بخارانید. این قارچ‌ها همچنین می‌توانند نواحی زیر ناخن‌های شما را آلوده کنند که درمان این نواحی و یا کشاله‌ ران بسیار دشوارتر است.

 

 پاهایتان را خشک و تمیز نگه دارید

 

زمان مراجعه به پزشک

اگر فکر می‌کنید که عارضه پای ورزشکاران دچار شده‌اید و پس از یک هفته درمان خانگی فروکش نکرده است، باید به پزشک مراجعه کنید. بابت خلاص شدن از این عفونت باید داروهای ضد قارچی (به صورت خوراکی و یا موضعی) تجویز گردد.

اگر همزمان مبتلا به عارضه پای ورزشکاران و دیابت هستید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. به‌ویژه اگر نشانه هایی از عفونت‌های باکتریایی ثانویه نیز دارید زیرا به دلیل آسیبهای عصبی ، در افراد مبتلا به دیابت خطرناک‌تر است. نشانه های عفونت عبارتند از: قرمز رنگ شدن، چرک، تورم، ترشحات و تب. پزشک از طریق مشاهده می‌تواند نشانه‌های عارضه پای ورزشکار را تشخیص دهد.

از آنجا که پای ورزشکار نوعی عفونت قارچی مسری است، اطمینان حاصل کنید که هنگام درمان نواحی آسیب‌دیده محل مورد نظر را لمس نکنید و نخراشید. پیش و پس از استفاده از درمان دست‌های خود را بشویید. این عمل از سرایت عفونت‌های باکتریایی و عفونت قارچی به سایر نواحی بدن‌شما پیشگیری می‌کند.

 

زمان مراجعه به پزشک

 

 

تعداد بازدید : 1950

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریاف ...

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ...

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان تغذیه وجود این میوه را در رژیم های غذایی انسان ضروری می دانند ، از این ...

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند دا ...

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.