درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

عارضه پای ورزشکاران که همچنین با نام تینه‌آ‌ پدیس شناخته شده است، نوعی عفونت قارچی پوست می‌باشد که به طور معمول از میان انگشتان پا آغاز می‌شود. این عفونت موجب خارش و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود، شخص همچنین ممکن است تاول و یا زخم‌هایی را نیز تجربه کنند که می تواند آزار دهنده و توام با درد باشد.

دوشنبه 15 بهمن 1397 ساعت 13:57

خوشبختانه امروزه با پیشرفت روز افزون علم پزشکی و بهره گیری از درمانهای طبیعی، می توان این عارضه را با درمان‌های خانگی درمان نمود. دراین مقاله از پهنک ۱۰ درمان خانگی موثر ارائه شده است:

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

۱- درمان‌ با داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخۀ  بسیاری جهت درمان عارضه پای ورزشکاران وجود دارد. این داروهای ضدقارچی می‌توانند به صورت پودر، اسپری، پماد و لوسیون باشند. بسیاری از موارد مربوط به عارضه پای ورزشکاران به این نوع از درمان‌ها پاسخ مناسبی می‌دهند و ممکن است هرگز به سایر گزینه‌ها نیازی نداشته باشند. می‌توانید این درمان‌ها را به طور مستقیم در محل آسیب‌دیده به‌کار برید و پس از محو شدن نشانه­‌ها و بابت پیشگیری از عود فوری عفونت، حداقل به مدت یک هفته از آنها استفاده نمایید.  (clotrimazole (Lotrimin یا(terbinafine (Lamasil از جمله داروهایی می‌باشند که کاربرد فراوان دارند.

 

 پای ورزشکاران

 

۲- هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید می‌تواند به طور موثر قارچ‌های روی پوست پا و تمام باکتری‌های سطحی که موجب عفونت می‌شوند را از میان بردارد.

شیوۀ مصرف

هیدروژن پراکسید را به طور مستقیم روی ناحیۀ آسیب‌دیده بریزید. توجه کنید که ممکن است موجب سوزش گشته و باید حباب ایجاد شود، به‌ویژه اگر زخم باز داشته باشید.

 

هیدروژن پراکسید

 

۳- روغن درخت چای

این روغن خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی فوق‌العاده‌ای دارد و به همین دلیل معمولا برای درمان بسیاری از عفونت‌های قارچی به کار می‌رود (از جمله کچلی‌ قارچی‌ (ringworm) و کاندیدیاز). طی بررسی‌های انجام شده، روغن درخت چای می‌تواند به میزان تولنافتات، یکی دیگر از درمان‌هایی که معمولا به کار می‌رود، در درمان پای ورزشکاران موثر باشد.

شیوۀ  مصرف

جهت درمان عارضه پای ورزشکاران، روغن حاملی مانند روغن نارگیل گرم را با روغن درخت چای، با غلظت بین ۵۰-۲۵ درصدی از روغن درخت چای، ترکیب نموده و از دو تا چهار بار در روز این ترکیب را روی محل آسیب‌دیده بمالید.

 

روغن درخت چای

 

۴- روغن گیاه چریش

هم روغن و هم عصارۀ برگ درخت چریش قابلیت ضدقارچی باور نکردنی دارند که می‌توانند به مبارزه با عارضه پای ورزشکاران کمک کنند. می‌توانید به طور مستقیم این روغن یا عصاره را دو تا سه بار در روز روی منطقه‌ آسیب‌دیده مالیده و ماساژ بدهید. این ماده همچنین می‌تواند به درمان عفونت‌هایی کمک کند که در زیر ناخن انگشتان پا ایجاد می‌شوند.

Rubbing alcohol -۵

مانند هیدروژن پراکسید، بسیاری از خانواده‌ها جهت تمیز کردن و ضدعفونی نمودن محل بریدگی‌های خود این مواد را در خانه‌هایشان دارند. این مواد مانند هیدروژن پراکسید می‌توانند به از میان بردن قارچ‌هایی که روی سطح پوست هستند کمک کند. می‌توانید این مواد را به طور مستقیم به محل آسیب‌دیده بزنید یا می‌توانید پاهایتان را به مدت ۳۰ دقیقه در ظرف مملو از ۷۰ درصد از   Rubbing alcohol(به ایزوپروپیل الکل (پروپان 2-ol) یا مایعات مبتنی بر اتانول اشاره می‌کند. ) و ۳۰ درصد آب قرار دهید.

 

روغن گیاه چریش