برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

کبد چرب یا در اصطلاح پزشکی Fatty Liver امروزه از جمله بیماری¬های آزاردهنده¬ای است که به ویژه در کشورمان در حال گسترش است.

یکشنبه 9 دی 1397 ساعت 19:26

این بیماری به دو گونۀ الکلی و غیرالکلی تقسیم بندی می­گردد. گونۀ غیرالکلی آن که در این مقاله موردنظر است ، در اثر تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می‌دهد. از این رو پژوهشگران طی بررسی­های خود به ترکیبات موجود در برگ سبز سبزیجات پی بردند که از ابتلای موش­های آزمایشگاهی به بیماری کبدچرب غیرالکلی پیشگیری می­نمود.

امروزه درمان مرسومی جهت معالجۀ این بیماری وجود ندارد و تنها پیشگیری از آن و سبک زندگی سالم به عنوان دو گزینۀ ساده و در دسترس جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد می­گردد. محققان از چاقی و اضافه وزن به عنوان اصلی ترین دلایل ابتلا به کبد چرب غیر الکلی نام می­برند.

 

نیترات غیرارگانیک ، عامل اصلی سلامت کبد:

پژوهشگران موشهای آزمایشگاهی را به سه دستۀ متفاوت از لحاظ رژیم غذایی  طبقه بندی نمودند.

  • گروه رژیم پرچرب: رژیم غذایی پرچرب که منجر به اضافه وزن و افزایش قند خون گردید. (منطبق با رژیم غذایی غربی که تشکیل یافته از موادغذایی پرچرب، گوشت ، فست فودها و . . . )
  • گروه کنترل: این گروه تحت رژیم غذایی طبیعی قرار گرفتند .
  • گروه رژیم پرچرب همراه با مکملهای غذایی حاوی نیترات

طبق انتظار ،گروه اول دچار اضافه وزن و افزایش قندخون شدند. اما در گروه سوم این افزایش به میزان قابل توجهی پایینتر بود و در عین حال فشار خون، میزان کمتری داشت و میزان حساسیت به انسولین به مراتب بهتر بود.

بنابراین با استناد به نتایج پژوهش­های پیشین و این کارآزمایی ، نیترات خوراکی عامل اساسی تقویت سوخت و ساز سلولها بوده و برگ سبزِ سبزیجات از بیماریهایی مانند دیابت نوع دوم پیشگیری می­نماید. همچنین مصرف بیشترِ میوه و سبزی در عملکرد دستگاه قلب­و عروق تاثیر بسزایی دارد.

پژوهشگران معتقدند که بیماریهای نامبرده بر اساس یک ساختار مشابه عمل می­نمایند و نیترات موجود در برگ سبز سبزیجات ،راه حل در دسترس است.

کرفس، اسفناج وکاهو از جمله گیاهان سرشار از نیترات غیرارگانیک هستند که نه فقط در پیشگیری از ابتلا به کبدچرب غیرالکلی ، بلکه در تامین سلامت بدن نقش موثری دارند. میزان 200گرم در روز ، تضمین کنندۀ حفظ سلامتی انسان در برابر این عوارض و بیماریهای آزاردهنده می­باشد.

 

 

 

 

تعداد بازدید : 734