برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

کبد چرب یا در اصطلاح پزشکی Fatty Liver امروزه از جمله بیماری¬های آزاردهنده¬ای است که به ویژه در کشورمان در حال گسترش است.

یکشنبه 9 دی 1397 ساعت 19:26

این بیماری به دو گونۀ الکلی و غیرالکلی تقسیم بندی می­گردد. گونۀ غیرالکلی آن که در این مقاله موردنظر است ، در اثر تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می‌دهد. از این رو پژوهشگران طی بررسی­های خود به ترکیبات موجود در برگ سبز سبزیجات پی بردند که از ابتلای موش­های آزمایشگاهی به بیماری کبدچرب غیرالکلی پیشگیری می­نمود.

امروزه درمان مرسومی جهت معالجۀ این بیماری وجود ندارد و تنها پیشگیری از آن و سبک زندگی سالم به عنوان دو گزینۀ ساده و در دسترس جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد می­گردد. محققان از چاقی و اضافه وزن به عنوان اصلی ترین دلایل ابتلا به کبد چرب غیر الکلی نام می­برند.

 

نیترات غیرارگانیک ، عامل اصلی سلامت کبد:

پژوهشگران موشهای آزمایشگاهی را به سه دستۀ متفاوت از لحاظ رژیم غذایی  طبقه بندی نمودند.

  • گروه رژیم پرچرب: رژیم غذایی پرچرب که منجر به اضافه وزن و افزایش قند خون گردید. (منطبق با رژیم غذایی غربی که تشکیل یافته از موادغذایی پرچرب، گوشت ، فست فودها و . . . )
  • گروه کنترل: این گروه تحت رژیم غذایی طبیعی قرار گرفتند .
  • گروه رژیم پرچرب همراه با مکملهای غذایی حاوی نیترات

طبق انتظار ،گروه اول دچار اضافه وزن و افزایش قندخون شدند. اما در گروه سوم این افزایش به میزان قابل توجهی پایینتر بود و در عین حال فشار خون، میزان کمتری داشت و میزان حساسیت به انسولین به مراتب بهتر بود.

بنابراین با استناد به نتایج پژوهش­های پیشین و این کارآزمایی ، نیترات خوراکی عامل اساسی تقویت سوخت و ساز سلولها بوده و برگ سبزِ سبزیجات از بیماریهایی مانند دیابت نوع دوم پیشگیری می­نماید. همچنین مصرف بیشترِ میوه و سبزی در عملکرد دستگاه قلب­و عروق تاثیر بسزایی دارد.

پژوهشگران معتقدند که بیماریهای نامبرده بر اساس یک ساختار مشابه عمل می­نمایند و نیترات موجود در برگ سبز سبزیجات ،راه حل در دسترس است.

کرفس، اسفناج وکاهو از جمله گیاهان سرشار از نیترات غیرارگانیک هستند که نه فقط در پیشگیری از ابتلا به کبدچرب غیرالکلی ، بلکه در تامین سلامت بدن نقش موثری دارند. میزان 200گرم در روز ، تضمین کنندۀ حفظ سلامتی انسان در برابر این عوارض و بیماریهای آزاردهنده می­باشد.

 

 

 

 

تعداد بازدید : 344

ثبت نظر

ارسال

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید عوارض در افراد مبتلا به آسم و بیماری تنفسی، و نیز زمینه ساز بروز بیماری‌‌‌های ...

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن با سکته های مغزی و حملات قلبی داشته اند.

  • 21

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. این گروه از افراد در صورت عدم ...

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ای است. مصرف روغن زیتون با فواید سرشار همراه است . اما این تمام داس ...