برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

کبد چرب یا در اصطلاح پزشکی Fatty Liver امروزه از جمله بیماری¬های آزاردهنده¬ای است که به ویژه در کشورمان در حال گسترش است.

یکشنبه 9 دی 1397 ساعت 19:26

این بیماری به دو گونۀ الکلی و غیرالکلی تقسیم بندی می­گردد. گونۀ غیرالکلی آن که در این مقاله موردنظر است ، در اثر تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می‌دهد. از این رو پژوهشگران طی بررسی­های خود به ترکیبات موجود در برگ سبز سبزیجات پی بردند که از ابتلای موش­های آزمایشگاهی به بیماری کبدچرب غیرالکلی پیشگیری می­نمود.

امروزه درمان مرسومی جهت معالجۀ این بیماری وجود ندارد و تنها پیشگیری از آن و سبک زندگی سالم به عنوان دو گزینۀ ساده و در دسترس جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد می­گردد. محققان از چاقی و اضافه وزن به عنوان اصلی ترین دلایل ابتلا به کبد چرب غیر الکلی نام می­برند.

 

نیترات غیرارگانیک ، عامل اصلی سلامت کبد:

پژوهشگران موشهای آزمایشگاهی را به سه دستۀ متفاوت از لحاظ رژیم غذایی  طبقه بندی نمودند.

  • گروه رژیم پرچرب: رژیم غذایی پرچرب که منجر به اضافه وزن و افزایش قند خون گردید. (منطبق با رژیم غذایی غربی که تشکیل یافته از موادغذایی پرچرب، گوشت ، فست فودها و . . . )
  • گروه کنترل: این گروه تحت رژیم غذایی طبیعی قرار گرفتند .
  • گروه رژیم پرچرب همراه با مکملهای غذایی حاوی نیترات

طبق انتظار ،گروه اول دچار اضافه وزن و افزایش قندخون شدند. اما در گروه سوم این افزایش به میزان قابل توجهی پایینتر بود و در عین حال فشار خون، میزان کمتری داشت و میزان حساسیت به انسولین به مراتب بهتر بود.

بنابراین با استناد به نتایج پژوهش­های پیشین و این کارآزمایی ، نیترات خوراکی عامل اساسی تقویت سوخت و ساز سلولها بوده و برگ سبزِ سبزیجات از بیماریهایی مانند دیابت نوع دوم پیشگیری می­نماید. همچنین مصرف بیشترِ میوه و سبزی در عملکرد دستگاه قلب­و عروق تاثیر بسزایی دارد.

پژوهشگران معتقدند که بیماریهای نامبرده بر اساس یک ساختار مشابه عمل می­نمایند و نیترات موجود در برگ سبز سبزیجات ،راه حل در دسترس است.

کرفس، اسفناج وکاهو از جمله گیاهان سرشار از نیترات غیرارگانیک هستند که نه فقط در پیشگیری از ابتلا به کبدچرب غیرالکلی ، بلکه در تامین سلامت بدن نقش موثری دارند. میزان 200گرم در روز ، تضمین کنندۀ حفظ سلامتی انسان در برابر این عوارض و بیماریهای آزاردهنده می­باشد.

 

 

 

 

تعداد بازدید : 272

ثبت نظر

ارسال

پیشگیری از ابتلا به افسردگی با روزانه 15 دقیقه پیاده روی

شواهد و مدارک اخیر حاکی از آن است که حتی میزان پایین ورزش روزانه ، حتی 15 دقیقه پیاده روی در روز خطر احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش خواهد داد.

واکسن HPV را چه کسانی باید دریافت کنند؟

تجویز واکسن HPV برای دختران و پسران 11 و 12 ساله ، باید به عنوان فرآیندی مهم و ضروری تثبیت گردد . حتی درصورت امکان از سن 9 سالگی نیز این اقدام باید ...

ورزشهای مناسب فتق یا بیرون‌زدگی دیسک

فعالیت‌ها، کشش‌ها و ورزش‌های ملایم می‌توانند به کاهش دردِ ناشی از فتق دیسک کمک کنند. ورزش‌ها همچنین می‌توانند موجب تقویت و بهبود انعطاف‌پذیری ستون فق ...

  • 90

سر‌آغاز پوکی استخوان

خاستگاه پوکی‌استخوان ممکن‌است در اوان زندگی باشد ولی پیامدهای آن تا اواخر دوره‌ی بزرگسالی آشکار نیست و این موضوع بدان معناست که فرصت‌هایی که می‌توانن ...

  • 8

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

عارضه پای ورزشکاران که همچنین با نام تینه‌آ‌ پدیس شناخته شده است، نوعی عفونت قارچی پوست می‌باشد که به طور معمول از میان انگشتان پا آغاز می‌شود. این ع ...

  • 129

عامل بیماری ایدز چیست؟

نام بیماری ایدز از حروف اول یک عبارت انگلیسی گرفته‌ شده است که معنای فارسی آن مجموعه نشانه‌ های نقص ایمنی اکتسابی می‌ باشد. در واقع عملکرد این ویروس ...