از مصرف نمک دریا خودداری کنید

از مصرف نمک دریا خودداری کنید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: شهروندان از خرید و مصرف نمک با عنوان صادراتی صنعتی و یا نمک دریا خودداری کنند.

یکشنبه 2 دی 1397 ساعت 11:39

به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ دکتر عباسی افزود: فقط نمک‌هایی قابل مصرف و مجاز هستند که شماره پروانه ساخت و عبارت نمک یددار تصفیه شده بر روی بسته‌بندی آن‌ها درج شده باشد و باید از مصرف نمک دریا خودداری کنید.

وی گفت: نمک یددار تصفیه شده، نمکی بهداشتی است که ناخالصی‌های نامحلول آن همانند فلزات سنگین و همچنین ناخالصی‌های محلول آن همچون آهک، شن و ماسه، در کارخانه از آن جدا شده و به آن ید اضافه شده است.

مصرف نمک دریا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه مصرف نمک تصفیه نشده در افرادی که سابقه بیماری‌های گوارشی، بیماری های کلیوی و کبدی دارند، خطرناک است افزود: مصرف مداوم این نوع نمک‌ها در افراد سالم نیز می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های گوارشی، کلیوی، کبدی و حتی کاهش جذب آهن در بدن شود.

دکتر عباسی به شهروندان توصیه کرد نمک و غذا‌های شور را، کم مصرف کنند و همان مقدار کم نمک نیز از نوع تصفیه شده یددار باشد.

وی با بیان اینکه نگهداری و ذخیره نمک یددار به مدت بیش از یک سال موجب از دست رفتن بخشی از ید آن می‌شود اضافه کرد: برای حفظ ید در نمک، باید نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف در بسته پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه‌های رنگی و تیره نگهداری کرد و برای اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ، نمک را در انتهای پخت اضافه کرد تا ید آن حفظ شود.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان براساس توصیه سازمان بهداشت جهانی حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک ۵ گرم است این در حالی است که میزان مصرف نمک در ایران ۲ تا ۳ برابر بیشتر است.

گیلان جزو استان‌های پرمصرف نمک در کشور است.

برای مطالعه مطالب بیشتر به سایت پهنک مراجعه کنید.

 

مصرف نمک دریا

 

تعداد بازدید : 300

ثبت نظر

ارسال

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید عوارض در افراد مبتلا به آسم و بیماری تنفسی، و نیز زمینه ساز بروز بیماری‌‌‌های ...

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن با سکته های مغزی و حملات قلبی داشته اند.

  • 21

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. این گروه از افراد در صورت عدم ...

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ای است. مصرف روغن زیتون با فواید سرشار همراه است . اما این تمام داس ...