مضرات مصرف بی‌رویه روغن‌های گیاهی

مضرات مصرف بی‌رویه روغن‌های گیاهی

چربی‌های اشباع‌نشده گیاهی در رژیم‌غذایی روزانه در مجامع علمی بسیار مورد بحث است. چربی‌های اشباع‌شده که پیش‌تر به‌علت بالابردن کلسترول و ایجاد بیماری‌های‌قلبی سرزنش‌می‌شدند، درحال‌حاضر جهت سلامت‌عمومی کاربرد یافته‌اند و بنابر برخی‌از دلایل، دستورالعمل‌های رژیم‌غذایی هنوز توصیه‌می‌کنند که ما از روغن‌های‌گیاهی به‌جای چربی‌های اشباع‌‌شده مانند کره و یا روغن‌های‌صنعتی استفاده‌نماییم و این چربی‌ها شامل روغن‌هایی مانند روغن‌سویا، پنبه‌دانه، روغن‌کانولا، روغن‌گلرنگ، روغن‌ آفتابگردان، روغن هستة‌انگور و چند روغن دیگر می‌باشد.

چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 15:13
دکتر ذوالبخش ترکستانی - هومیوپات

روغن‌های‌گیاهی سبب کاهش کلسترول‌خون شده و از بیماری‌های قلبی پیشگیری‌می‌نمایند. با‌این‌حال در‌ این‌ مورد نگرانی‌های جدی وجود دارد که از‌طرف‌ دانشمندان علوم‌پزشکی مطرح‌می‌گردد.

روغن‌های گیاهی امگا۶ و اسید لینولئیک:

اسیدهای‌چرب امگا۶ و امگا۳، اسیدهای‌چرب اشباع‌نشده هستند. به‌این‌معنا که آنها باندهای دوگانه در ساختار‌شیمیایی خود دارند و اغلب اسیدهای‌چرب ضروری نامیده‌ می‌شوند، چرا‌که بدن فاقد‌آنزیم برای تولید آنها می‌باشد. این اسیدهای‌چرب نقش مهمی در بسیاری‌از مسیرهای بیوشیمیایی مربوط به التهاب، ایمنی و لخته‌شدن‌ خون را ایفا‌می‌کنند. مشکل این است که بدن انسان به امگا۳ و امگا۶ در یک تعادل خاص نیاز دارد. این دو‌نوع اسیدهای‌چرب اغلب آنزیم‌های مشابه و نقاط مشابه در غشای‌سلولی دارند. به‌عنوان‌مثال از هر‌دوی آنها برای تولید‌مولکولی به‌نام ایکوزانوئید‌سیگنالینگ استفاده‌می‌شود، اما آنها اغلب نقش مخالف‌دارند. ایکوزانوئید ساخته‌شده از امگا۶ طرفدار ایجاد واکنش‌های التهابی است درحالی‌که ایکوزانوئید ساخته‌شده از امگا۳ تمایل به خاصیت ضدالتهابی دارد. درطول‌ زندگی ما مقدار متعادلی از هر‌دو اسیدهای‌چرب امگا۳‌و‌۶ مصرف‌می‌کنیم. مشکل امروز این است که این تعادل بامصرف بیشتر امگا۶ برهم‌خورده است.

نه‌تنها مردم بیش‌از‌حد امگا۶ مصرف‌می‌نمایند بلکه مقدار امگا۳ مصرفی خود را نیز فوق‌العاده کاهش داده‌اندکه این یک دستور‌غذایی بسیار نامناسب می‌باشد. روغن‌های‌گیاهی بزرگترین منبع اسیدهای‌چرب امگا۶ در رژیم‌غذایی هستند. این اسیدهای‌چرب با مقادیر بیش‌ازحد سبب ایجاد مشکلات بسیاری برای فرد می‌گردند، به‌ویژه هنگامی‌که اسیدهای چرب امگا۳ نیز کم مصرف‌می‌شوند. اسیدلینولئیک موجود در امگا۶ در مقادیر زیاد می‌تواند سبب بروز انواع مشکلات در بدن گردد و این اسید سبب تقویت غشای سلولی (کاهش نفوذپذیری غشا و کاهش تبادلات میان‌سلولی) می‌گردد که بسیار خطرناک است. چربی‌ها منابع اصلی و عمده انرژی در بدن هستند که برخی از‌آنها دارای فعالیت بیولوژیکی قوی بوده و برخی در بدن باقی‌می‌مانند و بخشی‌از آنها برای مصارف ساختمان بدن مصرف‌می‌گردد. به‌نظر‌می‌‌رسد که اسیدلینولئیک (اسیدچرب‌اصلی در روغن‌های‌گیاهی) در سلول‌های چربی بدن و همچنین در غشای سلولی انباشته‌می‌شود و این بدان معنی است که ‌مصرف بیش‌از‌حد روغن‌های‌گیاهی منجر‌به تغییرات نامناسبی در بافت‌های بدن می‌گردد.

محتوای اسیدلینولئیک در شیر‌مادران نیز به‌طور قابل‌توجهی در‌این سال‌ها افزایش یافته است که این از نشانه‌های نوع تغذیه بد می‌باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که محتوای اسیدلینولئیک در سلول‌های چربی انسان و غشای سلولی به‌شدت در این چند دهه افزایش داشته است. این نوع اسیدچرب، استرس اکسیداتیو را افزایش‌داده و در اختلال عملکرد آندوتلیال عروق نقش مهمی دارد.

در‌نهایت این موضوع به آسیب رادیکال‌های‌آزاد که به‌طور‌مداوم در بدن تشکیل‌می‌شوند منجر‌می‌گردد. آنتی‌اکسیدان‌ها به خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد کمک‌می‌کنند و جای تعجب نیست که چربی‌های اشباع‌نشده بیشتر مستعد ابتلا‌به آسیب رادیکال‌های‌آزاد هستند. بررسی‌ها نشان‌داده‌اند که مصرف بالای اسیدلینولئیک می‌تواند به استرس اکسیداتیو کمک‌نماید. در یک بررسی کنترل‌شده، افرادی‌که با یک رژیم‌غذایی امگا۶ اسیدلینولئیک (اغلب با روغن‌آفتابگردان تغذیه‌شده‌اند) پس‌از ۴هفته، نشانگر خونشان به‌طور قابل‌توجهی نشان‌از استرس اکسیداتیو داشت، مورد دیگری که‌ مشاهده‌شد این بود که نشانگر خون؛ اکسیدنیتریک(No) درسطوح کاهش یافته بود. اکسیدنیتریک یک مولکول سیگنالی است که توسط آندوتلیوم (لایه‌ایی نازک از سلول در شبکه سیستم‌‌عروقی) تولیدمی‌گردد که این موضوع سبب گشادشدن عروق خونی گشته و به پایین نگه‌داشتن فشارخون، کمک‌می‌کند.

کاهش اکسیدنیتریک، مرحله آغازین اختلال عملکرد آندوتلیال است که در‌آن عملکرد پوشش لایه داخلی سیستم‌عروقی متوقف‌می‌شود. بررسی دیگری در لایه داخلی لوله‌های آزمایش نشان‌داد که اسیدلینولئیک یک محرک پیش‌التهابی در سلول‌های آندوتلیال است. اختلال در این عملکرد آندوتلیال در واقع یکی از اولین مراحل سوق‌یافتن به سمت بیماری‌های قلبی و دیگر مشکلات جدی عروقی است. در روغن‌های گیاهی سطح LDL پائین‌ است ولی سطح HDL نیز پایین می‌باشد که می‌توانند LDL لیپوپروتئین اکسیده را افزایش دهند. لیپوپروتئین، پروتئینی است که کلسترول را در جریان‌خون حمل‌می‌کند. یکی از مراحل مهم در روند بیماری‌های قلبی/ عروقی تراکم پایین لیپوپروتئین‌ اکسیده شده‌است. شکلی که LDL اکسیده و یا OX-LDL نامیده‌می‌شود که مانند روغن‌های نباتی حساسیت لیپوپروتئین‌‌LDL اکسیده را افزایش‌می‌دهد. در یک بررسی‌دیگر، برای یک گروه به‌مدت یک‌سال امگا۳ و امگا۶ تجویز نمودند که اثری محافظتی وجود داشت اما زمانی‌که در بررسی ‌دیگری به افراد توصیه‌شد تا امگا۶ را از روغن‌های‌گیاهی به‌دست‌آورند، دریافتند که خطر ابتلا‌به بیماری‌های قلبی ۱۶درصد افزایــش‌یافت و در‌ایـن ‌بررسی‌های کنترل‌شده‌(Controlled Trials) متوجه‌شدند که مصرف زیاد امگا۶ اکسیدان‌های‌خون را بالا‌می‌برد. البته کیفیت این روغن‌ها نیز مورد بحث می‌باشد و هرکدام مبحث جداگانه‌ای دارد که در‌آینده به آنها خواهیم‌پرداخت.

تعداد بازدید : 264

ثبت نظر

ارسال

از گیاهخواری چه میدانید؟

بر اساس آخرین پژوهشها، رژیم‌های غذایی سالم و مبتنی بر گیاهخواری از جمله عوامل طول عمر انسانها می باشد. کاهش مصرف پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت می‌توا ...

  • 13

پیشگیری از ابتلا به افسردگی با روزانه 15 دقیقه پیاده روی

شواهد و مدارک اخیر حاکی از آن است که حتی میزان پایین ورزش روزانه ، حتی 15 دقیقه پیاده روی در روز خطر احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش خواهد داد.

واکسن HPV را چه کسانی باید دریافت کنند؟

تجویز واکسن HPV برای دختران و پسران 11 و 12 ساله ، باید به عنوان فرآیندی مهم و ضروری تثبیت گردد . حتی درصورت امکان از سن 9 سالگی نیز این اقدام باید ...

ورزشهای مناسب فتق یا بیرون‌زدگی دیسک

فعالیت‌ها، کشش‌ها و ورزش‌های ملایم می‌توانند به کاهش دردِ ناشی از فتق دیسک کمک کنند. ورزش‌ها همچنین می‌توانند موجب تقویت و بهبود انعطاف‌پذیری ستون فق ...

  • 197

سر‌آغاز پوکی استخوان

خاستگاه پوکی‌استخوان ممکن‌است در اوان زندگی باشد ولی پیامدهای آن تا اواخر دوره‌ی بزرگسالی آشکار نیست و این موضوع بدان معناست که فرصت‌هایی که می‌توانن ...

  • 16

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

عارضه پای ورزشکاران که همچنین با نام تینه‌آ‌ پدیس شناخته شده است، نوعی عفونت قارچی پوست می‌باشد که به طور معمول از میان انگشتان پا آغاز می‌شود. این ع ...

  • 231