چگونه فرزندمان را آمادۀ مهدکودک و مدرسه کنیم ؟

چگونه فرزندمان را آمادۀ مهدکودک و مدرسه کنیم ؟

همگی ما روزِ اول مهدکودک خود را به یاد می آوریم ، برخی با یادی نیکو و خوب، برخی نیز با خاطره ای بد از آن یاد می کنند. نخستین روز مهدکودک، از مهمترین گامهایی است که کودکتان در زندگی خواهد برداشت و وارد مرحلۀ نوینی از زندگی خواهد شد. پس چه بهتر که زمینه ساز ماندگاری خاطره ای به یادماندنی از دوران مهدکودک فرزندانتان باشید.

دوشنبه 8 بهمن 1397 ساعت 11:56
غزاله صلیب، کارشناس ارشد روانشناسی کودکان استثنایی

اگرچه مهدکودک برای برخی ممکن است جذاب به نظر برسد، اما برای گروهی دیگر ، گذراندن روزهایی طولانی ، حضور در کلاسهای آموزشی و مهمتر از همه دوری از خانواده ، احساس غربت و دلتنگی ، امری موثر در پیدایش ناآرامیهای وی می باشد.

 

وظیفۀ پدرومادر:

 

-برنامه ریزی روزمره در خانه: ترتیب دادن یک برنامۀ منظم و روزانه در تقویت توانایی یادگیری کودکان بسیار موثر است. در وهلۀ اول احساس امنیت آنها را افزایش داده ، دنیای کودک را تحت کنترل پدر و مادر درآورده و موجب پرورش اعتماد به نفس آنها می گردد. در نهایت احساس تعلق خاطر به خانواده را در وجود کودک به وجود می آورد. برای نمونه و تفهیم بهتر مطلب، به چند نمونه در زیر اشاره می کنم:

 

برنامۀ خواب شبانه:  مشخص نمودن ساعت معینی جهت خواب شبانۀ کودکتان ؛ در وهلۀ نخست میزان خواب موردنیاز او را تامین نموده و او را برای ماجراجویی روز بعد آماده می نماید. انجام برخی از مراحل آماده شدن برای خواب مانند : حمام کردن، لباس خواب برتن نمودن،مسواک زدن دندانها،خواندن کتاب و در انتها بوسۀ شب بخیر ، حسن ختام آماده شدن برای خواب است.

مطالعۀ روزانه پدرومادر به همراه فرزندانشان: مطالعۀ حداقل به میزان 20دقیقه در روز ، قدرت تکلم و ادبیات کودک را افزایش می دهد. این برنامه می تواند بخشی از برنامۀ خواب شبانه یا زمان دیگری که با کودک خود راحت هستید باشد. می توانید حق انتخاب کتاب را نیز به کودکتان بدهید تا میزان لذت و مشارکت وی در این عمل را بالا ببرید.

صرف وعده های غذایی در کنار خانواده: تمامی ما ضرب المثل "سرسفرۀ پدرمادر بزرگ شدن" را شنیده ایم ؛ به صورت علمی تر اگر تفسیر نماییم ، بهترین فرصت جهت آموزش عادات غذایی صحیح به کودک (یافرزند) و صحبت نمودن خانواده با یکدیگر است. زمان صرف غذا با یکدیگر زمانی مناسب جهت تقویت قدرت تکلم و روابط خانوادگی است. از نمونه برنامه های جانبی که پیشنهاد می گردد ، شستشوی دستان پیش از مصرف وعده های غذایی و جمع آوری میز غذا از ظرفها است.

کنترل وضعیت سلامتی کودک : مراجعه به متخصص کودکان و یک چک­آپ کلی را در اولویت قراردهید و از به روز بودن تمام واکسن­های ایمنی-پزشکی فرزند خود پیش از روز اول مهدکودک مطمئن گردید.

آمادگی ذهنی کودک : با کودکان خود در مورد مهدکودک صحبت کنید و به لحاظ ذهنی او را برای اولین گام بزرگ در زندگی که در انتظار اوست، آماده نمایید.

 

- برای صحبت کردن با کودکتان زمان بگذارید و به او توضیح دهید که مهدکودک چگونه است. برای نمونه از مربی یا معلمش برای او بگویید و برنامه­ های روزانه ای که برایش تدارک داده خواهد شد را توصیف نمایید.

- او را در آماده کردن وسایل مربوط به مهدکودک خود شرکت دهید.

- می توانید از خاطرات و تصورات خود هنگام رفتن به مهدکودک برای کودکتان توضیح دهید که این موضوع الگویی برای کودکتان است تا احساساتشان را با شما سهیم گردند.

 

 مکالمات آغاز کنندۀ صحبت پیرامون اتفاقات داخل مدرسه یا مهدکودک:

 

تا بدین جا بحث بر سر آماده نمودن کودکان برای مدرسه و مهدکودک بود، اما مهمترین وظیفۀ ما صحبت پیرامون موضاعات و حوادثی است که در مهدکودک رخ می دهد. با توجه به شرایط کنونی جامعه و افزایش حوادثی که خودتان بهتر و بیشتر به آن واقف هستید ، صحبت کردن با کودکتان را باید از اولویتهای روزانۀ خود قرار دهید. این مکالمات روزمره دو ویژگی بسیار مهم دارد:

 

1.این فرصت را به شما خواهد داد تا پیرامون رخدادهای به وقوع پیوسته در مهدکودک آگاه شوید.

2.از کارهایی که فرزندتان در مهدکودک انجام می دهند آگاه خواهید شد.

3