روش های درمان خانگی و پیشگیری از سردردها

روش های درمان خانگی و پیشگیری از  سردردها

سردردها امروزه به عاملی آزار دهنده میان جمعیت جهان بدل گردیده است. به ویژه در جامعۀ ما و مطابق با آمارهایی که تا چند سال پیش در دست است،حدود47 درصد از جمعیت ایران به این عارضه دچارهستند.

جمعه 14 دی 1397 ساعت 13:0

متاسفانه همواره نخستین راه حلِ درمان خود را در مصرف مسکن ها و داروهای بدون نسخه می ­جوییم، بدون آنکه از عوارض آن آگاه باشیم.

 در این مقاله راه ­حل های طبیعی درمان سردردها را مورد بحث قرار خواهیم داد و یادآور می­شویم که برخی از این روشها در درمان و برخی دیگر در پیشگیری از ابتلا به سردرد موثر هستند. درنهایت این موضوع بسیار مهم است که در صورت شدت یافتن و مشاهدۀ عوامل غیر طبیعی، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

انواع سردرد:

1.سردردهای تنشی: این سردرد که از نوع بسیار معمول و رایج سردردها می باشد، در اغلب اوقات پس از به وجود آمدن یک فشار عصبی و تشدید بروز نموده و درد در بالا و وسط سر رخ می دهد. برخی نیز ایگونه پندارند که یک باند (نوار) سفت به دور پیشانی‌ آنها بسته شده است.

2.سردردهای سینوسی: به طور معمول این سردرد در پشت چشم و بینی احساس می­گردد. سردردهای سینوسی به واسطۀ گرفتگی و التهاب سینوس در نتیجۀ یک عفونت، از جمله سرماخوردگی یا انفلوآنزا و حتی بر اثر مصرف بیش از حد مشروبات الکلی رخ می دهند.

3.سردردهای خوشه­ای: مشخصۀ سردرد خوشه‌ای ، حمله‌های بسیار دردناک درسر، یک طرفه و کوتاه مدت است که با درد فرو رونده و آزار دهنده در همان سمت سر همراه می باشد.

4.میگرن:این درد از پشت چشم آغاز شده و در سر پراکنده گشته و شیوع پیدا می کند. این درد افراد را به نور ، تحرک و بو حساس می نماید.

پس از معرفی طبقه بندی سردردها در علم پزشکی ، به موضوع اصلی بحث خود که آشنایی با روشهای درمان خانگی سردرد است ، می پردازیم.

نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی در پیشگیری و یا کاهش شدتِ درد بسیار موثر است. کاهش آب موردنیاز بدن ، از عوامل اساسی سردردهای ساده بوده و حتی ممکن است احساس، عملکرد و قدرت تفکر انسان را نیز تحت تاثیر قراردهد.

نوشیدن آب در تغییر حالت های احساسی انسان بسیار موثر است . در سایر گزارشهای دیگر نیز این گونه شرح داده شده که  نوشیدن آب در برخی افراد ممکن است میزان سردرد آنان را کاهش ندهد اما در هرحال موجب احساس بهتری درآنها می گردد. تامین میزان موردنیاز آب بدن موضوعی بسیار مهم است که با همراه داشتن شیشۀ آب و یا مصرف موادغذایی حاوی میزان بالای آب ، از جمله میوه­ها ، سوپ و . . . موجب تامین میزان آب بدن می­گردد.

کمپرس سرد و گرم:

از نمونه راهکارهای دردسترس افراد در برخورد با سردرد ، استفاده از کمپرسهای سرد است. استفاده از کیسۀ کمپرس سرد و یا حتی کیسۀ معمولی حاوی یخ و گذاردن آن روی سر و گردن موجب انقباض رگهای خونی و کاهش التهاب در محل می­گردد. این روش به طور موقت موجب بهبود سردرد می­گردد. در گزارشهایی نیز اشاره گشته که استفاده از کمپرس سرد به مدت سی دقیقه در افرادی که دچار میگرن هستند ، موجب کاهش درد قابل توجهی در آنان گردیده است.

در سایر موارد مانند سردردهای تنشی که  درد خفیف، متوسط یا شدید در سر، گردن و پشت چشم‌ها ایجاد می­گردد ،کمپرس گرم به آرامش ماهیچه­ های سفت شده کمک نموده و موجب تسکین می­گردد.

ساده ­ترین راه برای کمپرس گرم ، استفاده از حولۀ گرم است. در عین حال دوش آب نیمه گرم (ولرم)نیز می­تواند همان اثر را داشته باشد.

فشارهای فیزیکی روی سر:

در برخی از موارد ، سردردها به دلایل فیزیکی رخ می­دهند. برای مثال موی بسته و کشیده شده ، وجود کلاه و هدبند که به مدت زیادی روی سر بوده ­اند از نمونه دلایل فیزیکی رخ دادن سردرد هستند.

چراغها را خاموش کنید:

گروهی از افراد به نور حساس هستند. به گونه ­ای که حتی نور گوشی های همراهشان و حتی مهتابی ­های ملایم نیز موجب تشدید سردردِ آنها می­ گردد. استراحت در اتاق تاریک می ­تواند به این نوع از سردردها کمک نماید.

استفاده از دمنوش­های گیاهی:

دمنوشهای گیاهی که این روزها طرفداران بسیار دارد، علاوه بر تاثیر بسزا در افزودن مایعات به رژیم غذایی شما ، از فواید بسیاری نیز برخوردار است. برای نمونه به چای زنجبیل اشاره می­نماییم که در بهبود نشانه­ های میگرن بسیار موثر است. طی ارزیابی که در سال 2013 صورت پذیرفت ، تاثیر پودرزنجبیل بر میگرن به میزان داروهای رایجی است که امروزه در درمان این بیماری به کار می ­رود.  مصرف یک فنجان آب گرم و پودر زنجبیل، به کاهش نشانه­ ها کمک شایانی می ­نماید.

از نمونه­ های دیگری که در فرونشاندن این نشانه ­ها میتوان بهره جست، از چای نعناع فلفلی(Peppermint)، چای بابونه و چای اسطوخد