روش های درمان خانگی و پیشگیری از سردردها

روش های درمان خانگی و پیشگیری از  سردردها

سردردها امروزه به عاملی آزار دهنده میان جمعیت جهان بدل گردیده است. به ویژه در جامعۀ ما و مطابق با آمارهایی که تا چند سال پیش در دست است،حدود47 درصد از جمعیت ایران به این عارضه دچارهستند.

جمعه 14 دی 1397 ساعت 13:0

متاسفانه همواره نخستین راه حلِ درمان خود را در مصرف مسکن ها و داروهای بدون نسخه می ­جوییم، بدون آنکه از عوارض آن آگاه باشیم.

 در این مقاله راه ­حل های طبیعی درمان سردردها را مورد بحث قرار خواهیم داد و یادآور می­شویم که برخی از این روشها در درمان و برخی دیگر در پیشگیری از ابتلا به سردرد موثر هستند. درنهایت این موضوع بسیار مهم است که در صورت شدت یافتن و مشاهدۀ عوامل غیر طبیعی، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

انواع سردرد:

1.سردردهای تنشی: این سردرد که از نوع بسیار معمول و رایج سردردها می باشد، در اغلب اوقات پس از به وجود آمدن یک فشار عصبی و تشدید بروز نموده و درد در بالا و وسط سر رخ می دهد. برخی نیز ایگونه پندارند که یک باند (نوار) سفت به دور پیشانی‌ آنها بسته شده است.

2.سردردهای سینوسی: به طور معمول این سردرد در پشت چشم و بینی احساس می­گردد. سردردهای سینوسی به واسطۀ گرفتگی و التهاب سینوس در نتیجۀ یک عفونت، از جمله سرماخوردگی یا انفلوآنزا و حتی بر اثر مصرف بیش از حد مشروبات الکلی رخ می دهند.

3.سردردهای خوشه­ای: مشخصۀ سردرد خوشه‌ای ، حمله‌های بسیار دردناک درسر، یک طرفه و کوتاه مدت است که با درد فرو رونده و آزار دهنده در همان سمت سر همراه می باشد.

4.میگرن:این درد از پشت چشم آغاز شده و در سر پراکنده گشته و شیوع پیدا می کند. این درد افراد را به نور ، تحرک و بو حساس می نماید.

پس از معرفی طبقه بندی سردردها در علم پزشکی ، به موضوع اصلی بحث خود که آشنایی با روشهای درمان خانگی سردرد است ، می پردازیم.

نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی در پیشگیری و یا کاهش شدتِ درد بسیار موثر است. کاهش آب موردنیاز بدن ، از عوامل اساسی سردردهای ساده بوده و حتی ممکن است احساس، عملکرد و قدرت تفکر انسان را نیز تحت تاثیر قراردهد.

نوشیدن آب در تغییر حالت های احساسی انسان بسیار موثر است . در سایر گزارشهای دیگر نیز این گونه شرح داده شده که  نوشیدن آب در برخی افراد ممکن است میزان سردرد آنان را کاهش ندهد اما در هرحال موجب احساس بهتری درآنها می گردد. تامین میزان موردنیاز آب بدن موضوعی بسیار مهم است که با همراه داشتن شیشۀ آب و یا مصرف موادغذایی حاوی میزان بالای آب ، از جمله میوه­ها ، سوپ و . . . موجب تامین میزان آب بدن می­گردد.

کمپرس سرد و گرم:

از نمونه راهکارهای دردسترس افراد در برخورد با سردرد ، استفاده از کمپرسهای سرد است. استفاده از کیسۀ کمپرس سرد و یا حتی کیسۀ معمولی حاوی یخ و گذاردن آن روی سر و گردن موجب انقباض رگهای خونی و کاهش التهاب در محل می­گردد. این روش به طور موقت موجب بهبود سردرد می­گردد. در گزارشهایی نیز اشاره گشته که استفاده از کمپرس سرد به مدت سی دقیقه در افرادی که دچار میگرن هستند ، موجب کاهش درد قابل توجهی در آنان گردیده است.

در سایر موارد مانند سردردهای تنشی که  درد خفیف، متوسط یا شدید در سر، گردن و پشت چشم‌ها ایجاد می­گردد ،کمپرس گرم به آرامش ماهیچه­ های سفت شده کمک نموده و موجب تسکین می­گردد.

ساده ­ترین راه برای کمپرس گرم ، استفاده از حولۀ گرم است. در عین حال دوش آب نیمه گرم (ولرم)نیز می­تواند همان اثر را داشته باشد.

فشارهای فیزیکی روی سر:

در برخی از موارد ، سردردها به دلایل فیزیکی رخ می­دهند. برای مثال موی بسته و کشیده شده ، وجود کلاه و هدبند که به مدت زیادی روی سر بوده ­اند از نمونه دلایل فیزیکی رخ دادن سردرد هستند.

چراغها را خاموش کنید:

گروهی از افراد به نور حساس هستند. به گونه ­ای که حتی نور گوشی های همراهشان و حتی مهتابی ­های ملایم نیز موجب تشدید سردردِ آنها می­ گردد. استراحت در اتاق تاریک می ­تواند به این نوع از سردردها کمک نماید.

استفاده از دمنوش­های گیاهی:

دمنوشهای گیاهی که این روزها طرفداران بسیار دارد، علاوه بر تاثیر بسزا در افزودن مایعات به رژیم غذایی شما ، از فواید بسیاری نیز برخوردار است. برای نمونه به چای زنجبیل اشاره می­نماییم که در بهبود نشانه­ های میگرن بسیار موثر است. طی ارزیابی که در سال 2013 صورت پذیرفت ، تاثیر پودرزنجبیل بر میگرن به میزان داروهای رایجی است که امروزه در درمان این بیماری به کار می ­رود.  مصرف یک فنجان آب گرم و پودر زنجبیل، به کاهش نشانه­ ها کمک شایانی می ­نماید.

از نمونه­ های دیگری که در فرونشاندن این نشانه ­ها میتوان بهره جست، از چای نعناع فلفلی(Peppermint)، چای بابونه و چای اسطوخدوس می توان نام برد.

ورزش:

ورزش کردن در حفظ سلامت بدن و بهبود جریان خون بسیار موثر است و سبب کاهش احتمال بروز سردرد می­ گردد. ورزش منظم و متعادل مانند پیاده روی و دوچرخه سواری به مدت 30 دقیقه در روز از هجوم این عارضه پیشگیری می ­نماید.

حساسیتهای غذایی:

در مواردی نیز مواد غذایی، عاملی اساسی در بروز سردرد در بدن می ­گردد. اگر سردردها پس از مصرف وعدۀ غذایی ظاهر می ­شوند، پیشنهاد می­ گردد با تهیۀ یک جدول غذایی روزانه ، به حساسیتهایی که سیستم ایمنی بدن از خود بروز می­ دهد پی ببرید.

خواب:

از جمله دلایلی که سبب بروز سردردها می­ گردد ، اختلال در خواب است. کم ­خوابی و یا نداشتن خواب منجر به خستگی بدن می ­گردد و بر اساس پژوهش ­ها روزانه 7 تا 9 ساعت خواب جهت سلامت بدن ضروری است.

طب سوزنی:

این روش از قدیمی ­ترین روشهای طب چینی است و هدف آن برانگیختن انرژی بدن است . بررسی­ ها نیز موید این موضوع هستند که طب سوزنی در کاهش و حتی پیشگیری از تنش ها و سردردهای حاصل از میگرن موثر می باشد.

ماساژنقاط تحت فشار:

ماساژ دادن نقاط مشخصی که درد آن نقاط را تحت فشار قرار می ­دهد، موجب تسکین و کاهش سردرد می ­گردد. بسیاری از افراد به طور غریزی با مشت ­ومال پشت گردن یا فشردن نوک دماغ، هنگام قرارگرفتن در شرایط تنش ­زا ، سعی در آرام نمودن خود دارند. ماساژ شقیقه­ ها، فک و یا گردن کمک شایانی به تسکین ،آرامش و عبور از شرایط تنش­ زا خواهد نمود.

از نقاط دیگری که در رفع اضطراب می توان از آن بهره جست ، محدودۀ میان ابروان و نقطه ­ای دیگر در زیرِ ابروها در نقطۀ مقابل برآمدگی بینی و همچنین پشت گردن و انتهای جمجه است که سبب کاهش درد حاصل از تنشها می­ گردد.

 

مراقبه و روشهای تمدداعصاب:

مراقبه نمودن همواره در رفع اضطراب و تنش از راه حل های نتیجه ­بخش بوده و خواهد بود. سردردهای حاصل از استرس و تنش را میتوان به وسیلۀ مراقبه و تمرین های تنفسی تسکین داد.
یکی از همین روشها ، تنفس مربعی است که در سایت پهنک مفصل پیرامون آن سخن گفته ایم.

 

کافئین:

مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین در برخی موارد کمک شایانی به تحمل دردِ حاصل از اضطراب می­نماید. حتی ساختارِ اصلی برخی از داروهای تسکین دهندۀ درد را "کافئین" تشکیل می­دهد ، کافئین با شُل نمودن رگهای خونی موجب بهبود جریان خون و کاهش اثرهای تنش می­گردد.

 

اسانس های روغنی:

استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به یک میل فیزیکی یا حالت احساسی مطلوب یا کمک به درمان یک بیماری را رایحه‌درمانی (Aromatherapy) می‌گویند.  استشمام عطر اسطوخودوس برای 15 دقیقه تاثیر بسزایی در فروکش کردن دردِ حاصل ازسردرد دارد.

در برخی گزارشها نیز اسانس های نعناع فلفلی را در تسکین اثرات سردرد پیشنهاد نموده­ اند.اما در برخی از افراد نتیجۀ آروماتراپی معکوس است و موجب آزار و حتی بروز سردرد می­گردد. در هر روی استفاده از رایحه ­های طبیعی در اینجا مورد بحث می­ باشد.

منیزیوم:

در یک پژوهشی که در سال 2015 صورت پذیرفت ، افرادی که دچار سردردهای خوشه­ ای یا میگرن هستند ، در اغلب اوقات بدن آنها دچار کمبود منیزیوم می باشد.

اضافه نمودن منیزیوم به عنوان مکمل رژیم غذایی ، در کاهش میزان سردرد و پیشگیری از بروز آن موثر است.

گروه ویتامین­های B:

برخی از ویتامین­های گروه B  بدن را در برابر سردرد حفاظت می ­نمایند.

طی پژوهشی که در سال 2015 صورت پذیرفت، ویتامین­هااز جمله فولات ،B6،B12، نقش موثری در پیشگیری از میگرن و کاهش سردرد دارند.

ویتامین E:

ویتامین E  نیز در زمرۀ آن دسته از عواملی قرار دارد که نقشی اساسی در تسکین و پیشگیری از سردرد و میگرن دارد. این موضوع به ویژه برای آن گروه از خانم هایی که میگرن را در دوران قاعدگی خود تجربه می­کنند ، ویتامین E  به عنوان تنظیم کنندۀ هورمون هادر پیشگیری از بروز نشانه ها موثر است.

پرهیز از مصرف مشروبات الکلی:

بدن افراد در برابر نوشیدن بیش از حد الکل ازخود واکنش نشان می ­دهد که نمونۀ آن سردرد است.الکل موجب افزایش دفعات ادرار(پیشاب زا) بوده و آب بدن به همراه آن دفع می­گردد و کمبودآب همانطور که در بالا اشاره گردید سبب بروز سردرد می شود.

پرهیز از تماس با مواد شیمیایی و استشمام آن:

برای گروهی از افراد که دچار هجوم سردردهای میگرنی می­شوند ، پرهیز از در معرضِ بوی تندقرار گرفتن ، یک انتخاب عاقلانه خواهد بود.برخی از اسانس ها و عطرهایی که از خوشبوکننده ها و ادکلنها ساطع می­ گردد ، به دلیل داشتن منشاء شیمیایی محرک بسیار قوی در پیدایش سردرد و میگرن است.

از نمونه مواد شیمیایی ،به رایحۀ مواد پاک کننده نیز می توان اشاره نمود که به هنگام استفاده تا حد ممکن از استشمام آن پرهیز نمایید.

 

مجموعه ای از روشها و درمانهای گوناگون طبیعی و خانگی برای رهایی از سردردهای مزمن وجود دارد که به برخی از آنها در بالا اشاره شد.در انتها ، برخی از سردردها هستند که به هیچ کدام از روشهای بالا پاسخ نمی دهند و به ناچار ما را به سمت مسکنها سوق خواهند داد. اما همواره در ذهن داشته باشیم که در صورت غیر طبیعی شدن دردها ، هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه نماییم.

 

تعداد بازدید : 849

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریاف ...

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ...

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان تغذیه وجود این میوه را در رژیم های غذایی انسان ضروری می دانند ، از این ...

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند دا ...

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.