راهکارهای درمان طبیعی در ورم‌مفاصل پسوریاتیک

راهکارهای درمان طبیعی در ورم‌مفاصل پسوریاتیک

زنان باردار و شیرده ، افراد دیابتی ، بیماران دارای فشارخون و افراد دچار اختلال روان نباید تنها به روش های درمان گیاهی اتکا نمایند.

یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 ساعت 15:29
گروه ترجمۀ سایت پهنک

یک درمان بهینه هم زمان باید ایمن و موثر باشد. اما آیا درمانهای طبیعی که برای ورم مفاصل پسوریاتیک وجود دارد این دو ویژگی را دارند؟ در واقع بیشتر مدارک و شواهد موجود پیرامون درمان های طبیعی از جمله در ورم مفاصل پسوریاتیک و پسوریازیس تجربی بوده و سینه به سینه نقل گردیده و بدین جا رسیده اند. این موضوع نیز برهمه واضح و مبرهن است که شواهد تجربی در مقایسه با مستندات علمی جایگاهی نخواهد داشت. محققان و پزشکانی که روی درمانهای طبیعی متمرکز هستند باید تمامی جوانب از جمله ایمنی و موثر بودن و هماهنگی با درمان های علمی را مدنظر داشته باشند.

شما همواره پیش از هرگونه اقدام در جهت درمان های طبیعی باید با پزشک معالج خود پیرامون این موضوع مشورت نمایید. در بسیاری موارد درمان های طبیعی درکنار درمان اصلی به مسیر معالجۀ بیماری همراه می گردند. در مورد بحث بیماری ورم مفاصل پسوریاتیک نیز رعایت یک رژیم ضد التهابی امری منطقی به نظر می آید. در عین حال انجام حرکات ورزشی جهت حفظ سلامت و قدرت ماهیچه ها و مفاصل ضروری است. در کنار تمام این موارد ، انجام درمان های ذهنی بدنی مانند یوگا ، تای چی ، مراقبه جهت کاهش درد و اضطراب نیز پیشنهاد می گردد. انجام سایر درمان های جایگزین نظیر طب سوزنی ، ماساژ و طب فشاری (Acupressure) با هدف کاهش درد و بهبود جریان خون مفید واقع خواهد شد.

درکنار تمام موضوعات اشاره شده در بالا ، برخی از درمانهای گیاهی نیز وجود دارد که البته با هشدارهایی همراه هستند و پیش از هرگونه اقدام ، پیشنهاد می گردد با پزشک معالج خود پیرامون این موضوع گفتگو نمایید. درمان های گیاهی با درمان پزشکی شما ممکن است ایجاد تداخل نماید و دچار تعارض گردد. زنان باردار و شیرده ، افراد دیابتی ، بیماران دارای فشارخون و افراد دچار اختلال روان نباید تنها به روش های درمان گیاهی اتکا نمایند.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر به سایت پهنک مراجعه کنید.

 

آرتریت پسوریاتیک

 

آرتریت پسوریاتیک و نشانه های آن

آرتریت پسوریاتیک یا ورم مفاصل پسوریاتیک ، التهاب مفاصل مرتبط با بیماری پوستی و ناخنی پسوریازیس می‌باشد. در این بیماری اغلب مفاصل انگشتان و مهره‌های کمری و گردنی درگیر می‌شوند. این اختلال خفیف بوده و بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال آغاز می گردد و در سراسر زندگی به طور متناوب ادامه می‌یابد. درد، تورم، محدودیت حرکت، احساس درد هنگام لمس و گرمی مفاصل مبتلا، پوسته‌ریزی پوست، ناخن‌های چاله‌دار، برجسته و زرد رنگ، خستگی و تب از نشان‌های این بیماری می‌باشد. برای این گروه از بیماران نیز جستجوی یافتن راهکارهای طبیعی جهت رفع نشانه های این عارضه نیز امری غیرمعمول نیست. در عین حال گروهی نیز از عوارض حاصل از راهکار درمان طبیعی واهمه دارند . طی آمارهای رسیده از کشور آمریکا ، حدود 36درصد از افراد به نوعی از درمان طبیعی یا طب جانشین بهره می جویند.

 

روش های درمان

اما برخی از روش های درمان طبیعی و گیاهی موثر در درمان ورم مفاصل پسوریاتیک به شرح زیر است:

آلوئه ورا:

ژل موجود در گیاه آلوئه ورا ، در کاهش قرمزی و پوسته پوسته شدن مرتبط با پسوریازیس بسیار موثر است. کرمهایی که حاوی نیم درصد آلوئه ورا هستند ، به تعداد 3 بار در روز بر پوست مالیده شوند. قرصهای حاوی آلوئه ورا پیشنهاد نمی گردد و حتی ممکن است که با عوارض خطرناکی همراه باشند. ترکیبات شیمیایی آلوئه ورا عبارتنداز آنتراکینون ، استروئید ، ساپونین ، موکوپلی ساکارید و سالیسیلیک اسید می باشد.  

 

آلوئه ورا

 

کپسایسین:

کپسایسین، ماده موجود در فلفلهای چیلی ، زمانی که به کرمها و پمادهای موضعی اضافه می گردد، به روند کاهش درد، التهاب ، قرمزی و پوسته پوسته شدن حاصل از پسوریازیس کمک شایانی می نماید. زمانیکه کپسایسین به پوست مالیده میشود با مسدود کردن مسیر پیام رسانهای عصبی حامل درد سبب کاهش التهاب و درد میگردد.

کپسایسین

 

روغن درخت چای:

روغن درخت چای که از گیاهی بومی کشور استرالیا استخراج می گردد ، اغلب اوقات در درمان زخم وکهیر به کار می رود. استفاده از روغن درخت چای در مطالعات علمی تا