حذف گوشت از برنامه غذایی و فواید آن

پهنک

حذف گوشت از برنامه غذایی و فواید آن

اگر از شما بخواهند که خوردن شکلات را کنار بگذارید، شاید کمی‌برایتان سخت و مشکل باشد و همین‌امر نیز درمورد ‌گوشت صادق است، ولی این‌کار‌برای سلامتی بسیار مفیداست.

سه شنبه 4 دی 1397 ساعت 10:42
دکتر ذوالبخش ترکستانی، هومیوپات

 البته این امر باید تحت‌نظر یک پزشک و با برنامه درستی انجام‌‌پذیرد نه سرخود. چرا که در برخی از گروه‌های‌سنی می‌تواند‌زیان‌های جبران‌ناپذیری به‌همراه داشته باشد؛ از جمله کم‌خونی و کاهش ناگهانی ویتامینB12 که بسیار خطرناک است. ما با این مقدمه برآن‌‌هستیم ‌تا دلایل مفید این کنارگذاشتن را مطرح‌نماییم که به‌شرح ذیل است:

فواید نخوردن‌گوشت و حذف آن از برنامه غذایی روزانه برای سلامتی بدن:

۱ـ کاهش وزن: درمورد افرادی با قد و وزن متوسط و طبیعی، کنارگذاشتن این ماده غذایی‌می‌تواند در طول یکسال حدود ۵کیلوگرم لاغری ‌در پی داشته‌باشد. چندین‌پژوهش انجام‌گرفته در دانشکده پزشکی ‌جورج‌واشنگتن‌که در نقاط گوناگون جهان ازجمله اروپا و نقاط مختلف آمریکا روی رژیم‌های گیاهی صورت‌گرفته، نشان از آن دارد که حتی با درنظر گرفتن کالری روزانه و بدون ورزش، مصرف مواد گیاهی در کاهش وزن مؤثر است و همچنین در بررسی‌دیگری‌که روی«راهبان پیرو بودیسم» انجام‌شد، مشخص گردید«BMI»که شاخص‌وزن و سلامت افراد است در میان این گروه از گیاه‌خواران در سطح پایین‌تری قرار دارد.

۲ـ کاهش ابتلا به دیابت: در بررسی دیگری مشخص گردید افرادی که در تمام طول هفته گوشت مصرف می‌کنند، تا ۲۷درصد نسبت به گیاه‌خواران بیشتر به بیماری‌دیابت مبتلامی‌گردند. همچنین درمیان افرادی که ازگوشت‌های‌فرآوری‌شده مانندکنسرو ‌یا سوسیس و یا کالباس استفاده‌می‌نمایند، این میزان تا۳۸درصد افزایش یافته بود.

۳ـ کاهش‌ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی: همچنین به دلیل کاهش میزان کلسترول و فشارخون، در رژیم غذایی بدون گوشت‌خطر ابتلا به این بیماری‌ها کاهش‌یافته و شخص در وضعیت سلامتی بهتری قرارمی‌گیرد.

۴ـ کاهش ابتلا به سرطان: سازمان بهداشت جهانی (WHO) با بررسی گوشت و فرآورده‌های گوشتی همچون بیکن و سالامی به این نتیجه رسید که چنین گوشت‌هایی در معرض اشعه گاما قرار گرفته و همگی سرطان‌زا هستند. گوشت‌قرمز نیز احتمالا می‌تواند مواد سرطان‌زایی را در خود داشته باشد و همچنین در بررسی دیگری‌که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک انجام گرفته است، این نتیجه به‌دست‌آمدکه گیاهخواران گونه‌های مفید بیشتری از باکتری‌‌های روده‌ای (میکروبیوتا) را در مقایسه با گوشتخواران در درون سیستم گوارشی خود دارا می‌باشند. این افراد پس از انجام تمرینات ورزشی با خوردن گوشت احساس‌گرفتگی در عضلات خود می‌نمایند و این ممکن است به‌دلیل تجمع اسید اوریک و اسیدلاکتیک اضافی باشد که بر اثر مصرف بیش از اندازه گوشت در بدن ایجادمی‌گردد. دکتر«چیدی نگوابا» مشاور انجمن سبک زندگی سلامت در میان جوامع اروپایی دراین‌مورد می‌گوید:«این‌وضعیت ممکن است سبب ایجاد درد شده و همچنین این امکان وجوددارد که‌مراحل بهبودی این اختلال طولانی‌تر گردد».

«آقای ریچارد برنسون» میلیاردر معروف امریکایی باکنار گذاشتن گوشت حال بهتری را نسبت به‌گذشته تجربه‌می‌نماید.همچنین«آقای‌مت‌فریزر»نویسنده وبلاگ «No Meat Athlete» در وبلاگ خودمی‌نویسد: از زمانی که به گیاهخواری روی آوردم، سریع می‌دوم و وزنم کاهش‌یافته و اکنون به کشف خوراکی‌هایی روی آورده‌ام که قبلاً چندان با آنها آشنا نبودم. حال در آخر باید یادآور شوم که این موضوع شامل کودکان و یا نوجوانان و جوانان در حال رشد نمی‌شود. زنان باردار نیز چون بدن آنها نیاز به گوشت قرمز جهت ساخت آهن و موادمعدنی دیگر را دارد، شامل این رژیم نمی‌باشند، ولی افراد دیگر شامل این رژیم‌غذایی می‌گردند.

 

حذف گوشت از برنامه غذایی

 

تعداد بازدید : 756

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریاف ...

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ...

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان تغذیه وجود این میوه را در رژیم های غذایی انسان ضروری می دانند ، از این ...

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند دا ...

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.