حذف گوشت از برنامه غذایی و فواید آن

پهنک

حذف گوشت از برنامه غذایی و فواید آن

اگر از شما بخواهند که خوردن شکلات را کنار بگذارید، شاید کمی‌برایتان سخت و مشکل باشد و همین‌امر نیز درمورد ‌گوشت صادق است، ولی این‌کار‌برای سلامتی بسیار مفیداست.

سه شنبه 4 دی 1397 ساعت 10:42
دکتر ذوالبخش ترکستانی، هومیوپات

فواید نخوردن‌گوشت و حذف آن از برنامه غذایی روزانه برای سلامتی بدن:

 البته این امر باید تحت‌نظر یک پزشک و با برنامه درستی انجام‌‌پذیرد نه سرخود. چرا که در برخی از گروه‌های‌سنی می‌تواند‌زیان‌های جبران‌ناپذیری به‌همراه داشته باشد؛ از جمله کم‌خونی و کاهش ناگهانی ویتامینB12 که بسیار خطرناک است. ما با این مقدمه برآن‌‌هستیم ‌تا دلایل مفید این کنارگذاشتن را مطرح‌نماییم که به‌شرح ذیل است:

۱ـ کاهش وزن: درمورد افرادی با قد و وزن متوسط و طبیعی، کنارگذاشتن این ماده غذایی‌می‌تواند در طول یکسال حدود ۵کیلوگرم لاغری ‌در پی داشته‌باشد. چندین‌پژوهش انجام‌گرفته در دانشکده پزشکی ‌جورج‌واشنگتن‌که در نقاط گوناگون جهان ازجمله اروپا و نقاط مختلف آمریکا روی رژیم‌های گیاهی صورت‌گرفته، نشان از آن دارد که حتی با درنظر گرفتن کالری روزانه و بدون ورزش، مصرف مواد گیاهی در کاهش وزن مؤثر است و همچنین در بررسی‌دیگری‌که روی«راهبان پیرو بودیسم» انجام‌شد، مشخص گردید«BMI»که شاخص‌وزن و سلامت افراد است در میان این گروه از گیاه‌خواران در سطح پایین‌تری قرار دارد.

۲ـ کاهش ابتلا به دیابت: در بررسی دیگری مشخص گردید افرادی که در تمام طول هفته گوشت مصرف می‌کنند، تا ۲۷درصد نسبت به گیاه‌خواران بیشتر به بیماری‌دیابت مبتلامی‌گردند. همچنین درمیان افرادی که ازگوشت‌های‌فرآوری‌شده مانندکنسرو ‌یا سوسیس و یا کالباس استفاده‌می‌نمایند، این میزان تا۳۸درصد افزایش یافته بود.

۳ـ کاهش‌ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی: همچنین به دلیل کاهش میزان کلسترول و فشارخون، در رژیم غذایی بدون گوشت‌خطر ابتلا به این بیماری‌ها کاهش‌یافته و شخص در وضعیت سلامتی بهتری قرارمی‌گیرد.

۴ـ کاهش ابتلا به سرطان: سازمان بهداشت جهانی (WHO) با بررسی گوشت و فرآورده‌های گوشتی همچون بیکن و سالامی به این نتیجه رسید که چنین گوشت‌هایی در معرض اشعه گاما قرار گرفته و همگی سرطان‌زا هستند. گوشت‌قرمز نیز احتمالا می‌تواند مواد سرطان‌زایی را در خود داشته باشد و همچنین در بررسی دیگری‌که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک انجام گرفته است، این نتیجه به‌دست‌آمدکه گیاهخواران گونه‌های مفید بیشتری از باکتری‌‌های روده‌ای (میکروبیوتا) را در مقایسه با گوشتخواران در درون سیستم گوارشی خود دارا می‌باشند. این افراد پس از انجام تمرینات ورزشی با خوردن گوشت احساس‌گرفتگی در عضلات خود می‌نمایند و این ممکن است به‌دلیل تجمع اسید اوریک و اسیدلاکتیک اضافی باشد که بر اثر مصرف بیش از اندازه گوشت در بدن ایجادمی‌گردد. دکتر«چیدی نگوابا» مشاور انجمن سبک زندگی سلامت در میان جوامع اروپایی دراین‌مورد می‌گوید:«این‌وضعیت ممکن است سبب ایجاد درد شده و همچنین این امکان وجوددارد که‌مراحل بهبودی این اختلال طولانی‌تر گردد».

«آقای ریچارد برنسون» میلیاردر معروف امریکایی باکنار گذاشتن گوشت حال بهتری را نسبت به‌گذشته تجربه‌می‌نماید.همچنین«آقای‌مت‌فریزر»نویسنده وبلاگ «No Meat Athlete» در وبلاگ خودمی‌نویسد: از زمانی که به گیاهخواری روی آوردم، سریع می‌دوم و وزنم کاهش‌یافته و اکنون به کشف خوراکی‌هایی روی آورده‌ام که قبلاً چندان با آنها آشنا نبودم. حال در آخر باید یادآور شوم که این موضوع شامل کودکان و یا نوجوانان و جوانان در حال رشد نمی‌شود. زنان باردار نیز چون بدن آنها نیاز به گوشت قرمز جهت ساخت آهن و موادمعدنی دیگر را دارد، شامل این رژیم نمی‌باشند، ولی افراد دیگر شامل این رژیم‌غذایی می‌گردند.

 

تعداد بازدید : 178

ثبت نظر

ارسال

پیشگیری از ابتلا به افسردگی با روزانه 15 دقیقه پیاده روی

شواهد و مدارک اخیر حاکی از آن است که حتی میزان پایین ورزش روزانه ، حتی 15 دقیقه پیاده روی در روز خطر احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش خواهد داد.

واکسن HPV را چه کسانی باید دریافت کنند؟

تجویز واکسن HPV برای دختران و پسران 11 و 12 ساله ، باید به عنوان فرآیندی مهم و ضروری تثبیت گردد . حتی درصورت امکان از سن 9 سالگی نیز این اقدام باید ...

ورزشهای مناسب فتق یا بیرون‌زدگی دیسک

فعالیت‌ها، کشش‌ها و ورزش‌های ملایم می‌توانند به کاهش دردِ ناشی از فتق دیسک کمک کنند. ورزش‌ها همچنین می‌توانند موجب تقویت و بهبود انعطاف‌پذیری ستون فق ...

  • 90

سر‌آغاز پوکی استخوان

خاستگاه پوکی‌استخوان ممکن‌است در اوان زندگی باشد ولی پیامدهای آن تا اواخر دوره‌ی بزرگسالی آشکار نیست و این موضوع بدان معناست که فرصت‌هایی که می‌توانن ...

  • 8

درمان‌های خانگی پای ورزشکاران

عارضه پای ورزشکاران که همچنین با نام تینه‌آ‌ پدیس شناخته شده است، نوعی عفونت قارچی پوست می‌باشد که به طور معمول از میان انگشتان پا آغاز می‌شود. این ع ...

  • 129

عامل بیماری ایدز چیست؟

نام بیماری ایدز از حروف اول یک عبارت انگلیسی گرفته‌ شده است که معنای فارسی آن مجموعه نشانه‌ های نقص ایمنی اکتسابی می‌ باشد. در واقع عملکرد این ویروس ...