حذف گوشت از برنامه غذایی و فواید آن

پهنک

حذف گوشت از برنامه غذایی و فواید آن

اگر از شما بخواهند که خوردن شکلات را کنار بگذارید، شاید کمی‌برایتان سخت و مشکل باشد و همین‌امر نیز درمورد ‌گوشت صادق است، ولی این‌کار‌برای سلامتی بسیار مفیداست.

سه شنبه 4 دی 1397 ساعت 10:42
دکتر ذوالبخش ترکستانی، هومیوپات

 البته این امر باید تحت‌نظر یک پزشک و با برنامه درستی انجام‌‌پذیرد نه سرخود. چرا که در برخی از گروه‌های‌سنی می‌تواند‌زیان‌های جبران‌ناپذیری به‌همراه داشته باشد؛ از جمله کم‌خونی و کاهش ناگهانی ویتامینB12 که بسیار خطرناک است. ما با این مقدمه برآن‌‌هستیم ‌تا دلایل مفید این کنارگذاشتن را مطرح‌نماییم که به‌شرح ذیل است:

فواید نخوردن‌گوشت و حذف آن از برنامه غذایی روزانه برای سلامتی بدن:

۱ـ کاهش وزن: درمورد افرادی با قد و وزن متوسط و طبیعی، کنارگذاشتن این ماده غذایی‌می‌تواند در طول یکسال حدود ۵کیلوگرم لاغری ‌در پی داشته‌باشد. چندین‌پژوهش انجام‌گرفته در دانشکده پزشکی ‌جورج‌واشنگتن‌که در نقاط گوناگون جهان ازجمله اروپا و نقاط مختلف آمریکا روی رژیم‌های گیاهی صورت‌گرفته، نشان از آن دارد که حتی با درنظر گرفتن کالری روزانه و بدون ورزش، مصرف مواد گیاهی در کاهش وزن مؤثر است و همچنین در بررسی‌دیگری‌که روی«راهبان پیرو بودیسم» انجام‌شد، مشخص گردید«BMI»که شاخص‌وزن و سلامت افراد است در میان این گروه از گیاه‌خواران در سطح پایین‌تری قرار دارد.

۲ـ کاهش ابتلا به دیابت: در بررسی دیگری مشخص گردید افرادی که در تمام طول هفته گوشت مصرف می‌کنند، تا ۲۷درصد نسبت به گیاه‌خواران بیشتر به بیماری‌دیابت مبتلامی‌گردند. همچنین درمیان افرادی که ازگوشت‌های‌فرآوری‌شده مانندکنسرو ‌یا سوسیس و یا کالباس استفاده‌می‌نمایند، این میزان تا۳۸درصد افزایش یافته بود.

۳ـ کاهش‌ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی: همچنین به دلیل کاهش میزان کلسترول و فشارخون، در رژیم غذایی بدون گوشت‌خطر ابتلا به این بیماری‌ها کاهش‌یافته و شخص در وضعیت سلامتی بهتری قرارمی‌گیرد.

۴ـ کاهش ابتلا به سرطان: سازمان بهداشت جهانی (WHO) با بررسی گوشت و فرآورده‌های گوشتی همچون بیکن و سالامی به این نتیجه رسید که چنین گوشت‌هایی در معرض اشعه گاما قرار گرفته و همگی سرطان‌زا هستند. گوشت‌قرمز نیز احتمالا می‌تواند مواد سرطان‌زایی را در خود داشته باشد و همچنین در بررسی دیگری‌که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک انجام گرفته است، این نتیجه به‌دست‌آمدکه گیاهخواران گونه‌های مفید بیشتری از باکتری‌‌های روده‌ای (میکروبیوتا) را در مقایسه با گوشتخواران در درون سیستم گوارشی خود دارا می‌باشند. این افراد پس از انجام تمرینات ورزشی با خوردن گوشت احساس‌گرفتگی در عضلات خود می‌نمایند و این ممکن است به‌دلیل تجمع اسید اوریک و اسیدلاکتیک اضافی باشد که بر اثر مصرف بیش از اندازه گوشت در بدن ایجادمی‌گردد. دکتر«چیدی نگوابا» مشاور انجمن سبک زندگی سلامت در میان جوامع اروپایی دراین‌مورد می‌گوید:«این‌وضعیت ممکن است سبب ایجاد درد شده و همچنین این امکان وجوددارد که‌مراحل بهبودی این اختلال طولانی‌تر گردد».

«آقای ریچارد برنسون» میلیاردر معروف امریکایی باکنار گذاشتن گوشت حال بهتری را نسبت به‌گذشته تجربه‌می‌نماید.همچنین«آقای‌مت‌فریزر»نویسنده وبلاگ «No Meat Athlete» در وبلاگ خودمی‌نویسد: از زمانی که به گیاهخواری روی آوردم، سریع می‌دوم و وزنم کاهش‌یافته و اکنون به کشف خوراکی‌هایی روی آورده‌ام که قبلاً چندان با آنها آشنا نبودم. حال در آخر باید یادآور شوم که این موضوع شامل کودکان و یا نوجوانان و جوانان در حال رشد نمی‌شود. زنان باردار نیز چون بدن آنها نیاز به گوشت قرمز جهت ساخت آهن و موادمعدنی دیگر را دارد، شامل این رژیم نمی‌باشند، ولی افراد دیگر شامل این رژیم‌غذایی می‌گردند.

 

حذف گوشت از برنامه غذایی

 

تعداد بازدید : 264

ثبت نظر

ارسال

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. این گروه از افراد در صورت عدم ...

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ای است. مصرف روغن زیتون با فواید سرشار همراه است . اما این تمام داس ...

سرطان کولون و نشانه های آن

عملکرد دستگاه گوارشی بدن ، آن چنان پیچیده است که تشخیص سرطان کولون در آن بسیار دشوار است. همین امر انجام غربالگری های سرطان کولون را به عنوان یک بخش ...

راهکارهای درمان طبیعی در ورم‌مفاصل پسوریاتیک

زنان باردار و شیرده ، افراد دیابتی ، بیماران دارای فشارخون و افراد دچار اختلال روان نباید تنها به روش های درمان گیاهی اتکا نمایند.

زیتون

از عملکردهای مهم زیتون ، مسدود نمودن گیرنده های خاصِ هیستامینی (گیرنده های H1 ) می باشد که این میوه را در ردۀ آنتی هیستامین های قدرتمند قرار داده است ...

  • 62

تاثیر استفاده از گوشی های همراه هوشمند در کودکی

افزایش میزان استفاده از تلفن های هوشمند همراه (Screen Time) با افزایش خطر چاقی و افسردگی در دوران کودکی ارتباط مستقیم دارد.