تاثیر استفاده از گوشی های همراه هوشمند در کودکی

تاثیر استفاده از گوشی های همراه هوشمند در کودکی

افزایش میزان استفاده از تلفن های هوشمند همراه (Screen Time) با افزایش خطر چاقی و افسردگی در دوران کودکی ارتباط مستقیم دارد.

پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 ساعت 9:24
غزاله صلیب، کارشناس ارشد روانشناسی کودکان استثنایی

تکنولوژی ، فن آوری ، تلفن های همراه ، آی پد ، واژه هایی هستند که در این روزها به طور مداوم با آنها سروکار داریم. حال که چه مقدار این فن آوری ها در زندگی ما تاثیر مثبت یا منفی داشته ، خود موضوعی مهم جهت بررسی است . اما مسئلۀ فوق زمانی حاد می گردد که پدرومادران امروزی برای سرگرم کردن فرزندان خود، آنها را آلوده به این وسایل نموده و بذر عادات غلط زندگی را در نهاد آن ها می کارند. این موضوع آنقدر حائز اهمیت است که سازمان بهداشت جهانی(WHO) با ارائه طوماری از توصیه ها پا به میدان گذارده و میزان مجاز استفاده از گوشی های همراه هوشمند و نگریستن به آن را در کودکان زیر پنج سال تعیین نموده است. برای مطالعه مطالب بیشتر به سایت پهنک مراجعه کنید.

Screen Time اصطلاحی است که به مدت زمان استفاده از صفحۀ تلفن همراه اطلاق می گردد و در این مبحث از این واژه به دفعات استفاده خواهد شد. در این توصیه ها موضوعی که بسیار بر آن تاکید گردیده ، اختصاص حداکثر زمان،  به فعالیتهای جسمانی و پر جنب و جوش و در مقابل کاهش مدت زمان بی تحرکی است. کودکان در بازۀ سنی 2 تا 4 سال روزانه تا سقف یک ساعت مجاز به یکجا نشینی و استفاده از گوشی های همراه هوشمند هستند. آژانس سلامت سازمان ملل متحد نیز بر کاهش و یا حذف Screen Time تاکید بسیار داشته و افزایش میزان ساعات فعالیت های جسمانی را گامی موثر در سلامت جوامع بشری در آینده دانسته است.

 

 چگونگی تاثیر استفاده از گوشی های همراه هوشمند در کودکی

 

استفاده از گوشی های همراه هوشمند در کودکی

دستیابی به جامعه ای سالم تنها با برداشتن گامهای صحیح از همان دوران آغازین زندگی میسر است. کودکی انسان دوره ای است که رشد و تکامل وی با سرعت در حال پیشرفت است و الگوی درست و اصولی سبک زندگی یک خانواده در افزایش میزان سلامت کودکان موثر است.

 در سال 2016 میلادی نیز آکادمی بیماریهای کودکان آمریکا تاکید بسیاری بر ممنوعیت Screen Time برای کودکان زیر 18 ماه نموده است. برای کودکان بین 18 تا 24 ماه فقط برنامه های تایید شده و کیفیت بالا آن هم در حضور پدر و مادر یا مربی مجاز است. همچنین برای کودکان سنین 2 تا 5 سال نیز تا سقف یک ساعت در روز و استفاده از برنامه های مورد تایید را مجاز می داند.

دکتر دیوید هیل ، سرپرست و طراح دستورالعمل های وضع شده توسط آکادمی بیماریهای کودکان آمریکا معتقد است ، که در واقع استفاده از آی پد و تلفن هوشمند  برای کودکان زیر 18 ماه هیچگونه سودی و فایده ای به همراه ندارد و استفادۀ دراز مدت از این وسایل و تاثیر آن بر مغز کودکان بین 18 تا 24 ماه نیز در هاله ای از ابهام است. وی اضافه نمود که با توجه به پیشرفت سریع فن آوری ، تاثیر مثبت یا منفی بر رشد مغز کودک همچنان ناشناخته است و این خود هشدار برای پدرومادرهایی است که عادت استفاده از تلفن همراه هوشمند را در کودکان خود می پرورانند.

او همچنین معتقد است که اگر از تاثیر مثبت آن اطلاع نداریم و یا به مضر بودن آن مشکوک هستیم ، چرا باید روزه شک دار بگیریم؟ مانع استفادۀ آن توسط فرزندانمان شویم.

و به طور قطع و یقین اگر به نتایج متفاوت از داده های امروز دست یابیم ، روی توصیه های خود تجدید نظر خواهیم نمود.

 

 استفاده از گوشی های همراه هوشمند در کودکی

 

مجموعۀ سازمان بهداشت جهانی در ادامه پژوهشهای آکادمی بیماریهای کودکان در آمریکا ، طی بیانیه ای این گونه اظهار نمود:

افزایش میزان فعالیتهای فیزیکی،کاهش مدت زمان بی تحرکی و اطمینان از کیفیت بالای خواب در کودکان خردسال ، تضمین کنندۀ سلامت روح و جسم آنان و مانع چاقی و بیماریهای مرتبط، در آیندۀ آنان خواهد بود.

در توصیه های سازمان بهداشت جهانی آمده است کودکان زیر پنج سال را بیش از یک ساعت در آغوش و صندلی ها و تختاشان  زندانی نکنید ، این گروه از کودکان ، به ویژه سنین 1 تا 5 سال حداقل سه ساعت در روز باید فعالیت جسمانی و 10 ساعت خواب بی وقفه داشته باشند.

گزارشها حاکی از آن است که میزان چاقی در جهان از  سال 1974 تا کنون به میزان سه برابر افزایش یافته است. همچنین مطابق آمار سازمان بهداشت جهانی ، نشانه های چاقی در کودکان برای نخستین بار در کشورهای توسعه یافته مشاهده گردید ، اما امروزه شاهد شیوع این پدیده در جوامع کم درآمدازجمله آفریقا و آسیا نیز هستیم که ریشه در بی تحرکی افراد دارد. موضوع نگران کننده تر مرگ حدود 5 میلیون تن (از تمام سنین) در سراسر جهان بر اثر عد