آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید عوارض در افراد مبتلا به آسم و بیماری تنفسی، و نیز زمینه ساز بروز بیماری‌‌‌های قلبی و افزایش خطر سکته مغزی است و بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، از دلایل مهم مرگ‌و‌میر میلیون‌‌‌ها نفر در سال است.

شنبه 4 خرداد 1398 ساعت 8:0
گروه ترجمۀ سایت پهنک

اما موضوع به همین جا ختم نمی گردد و در حال حاضر، شواهد جدیدی نشان می‌‌دهد که آلودگی هوا نیز ممکن است بر رشد عصبی و متابولیسم کودکان اثر بگذارد.

آلودگی هوا

پژوهش جدیدی که توسط محققان دانشگاه سینسیناتی و مرکز پزشکی بیمارستان کودکان آن، با بررسی تغییرات شیمی عصبی(Neurochemistry) در دوران پیش از نوجوانی، به ارتباط میان آلودگی هوای مربوط به ترافیک (Traffic-Related air Pollution: TRAP) و اضطراب دوران کودکی می‌‌پردازد.

سیستم عصبی مرکزی نسبت به آلودگی هوا بسیار آسیب‌پذیر است، که حاکی از نقش آن در علل اختلالات روانی مانند اضطراب یا افسردگی است.مطالعۀ حاضر برای اولین بار از تصویربرداری عصبی برای ارزیابی مواجهه با آلودگی هوای مربوط به ترافیک ، اختلال در تنظیم متابولیت در مغز و نشانه های بروز اضطراب در میان کودکانِ (از جهات دیگر) سالم استفاده می‌‌کند.

 

 

محققان تصویربرداری از 145 کودک با میانگین سنی ​​12 را ارزیابی کردند، و از طریق یک روش تخصصی MRI و طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی به‌ویژه سطوح میو اینوزیتول موجود در مغز را بررسی کردند. میو اینوزیتول متابولیت طبیعی است که عمدتاً در سلول‌های مغزی تخصصی به‌نام سلول‌‌‌های گلیال وجود دارد و به حفظ حجم سلول و تعادل مایعات در مغز کمک می‌‌کند و تنظیم‌کنندۀ هورمون‌‌‌ها و انسولین در بدن است. افزایش سطح میو اینوزیتول با افزایش جمعیت سلول‌های گلیال همبستگی دارد، که اغلب در حالات التهاب اتفاق می‌‌افتد.

محققان متوجه شدند که، در میان کسانی که در معرض سطوح بالاتری از آلودگی هوای مربوط به ترافیک جدید قرار گرفتند در مقایسه با کسانی که با آلودگی هوای مربوط به ترافیک پایین‌تری مواجهه داشتند، سطح میو اینوزیتول در مغز افزایش قابل‌توجهی یافت. همچنین، مشاهده کردند که افزایش میو اینوزیتول با نشانه های اضطراب بیشتر مرتبط است. در گروه مواجهۀ اخیر بیشتر، شاهد افزایش 12 درصدی نشانه های حاصل از اضطراب بودیم. افزایش مشاهده‌شده در نشانه های اضطراب گزارش‌شده در این گروه از کودکان در حال رشد معمولی نسبتاً کوچک بود و احتمالاً به تشخیص بالینی اختلال اضطراب نمی‌‌انجامد. با این حال، می‌‌تواند حاکی از تاثیر بزرگ‌تری بر سلامت جمعیت باشد ... که افزایش مواجهه با آلودگی هوا می‌‌تواند پاسخ التهابی مغز را به وجود آورد، همان‌طور که افزایش میو اینوزیتول گواه آن است. این مسئله ممکن است نشان دهد که برخی از جمعیت‌‌‌‌ها در معرض ریسک بیشتر نتایج اضطراب بدتر هستند.

Ref: University of Cincinnati Academic Health Center

تعداد بازدید : 2984

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریاف ...

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ...

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان تغذیه وجود این میوه را در رژیم های غذایی انسان ضروری می دانند ، از این ...

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند دا ...

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.