آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید عوارض در افراد مبتلا به آسم و بیماری تنفسی، و نیز زمینه ساز بروز بیماری‌‌‌های قلبی و افزایش خطر سکته مغزی است و بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، از دلایل مهم مرگ‌و‌میر میلیون‌‌‌ها نفر در سال است.

شنبه 4 خرداد 1398 ساعت 8:0
گروه ترجمۀ سایت پهنک

اما موضوع به همین جا ختم نمی گردد و در حال حاضر، شواهد جدیدی نشان می‌‌دهد که آلودگی هوا نیز ممکن است بر رشد عصبی و متابولیسم کودکان اثر بگذارد.

آلودگی هوا

پژوهش جدیدی که توسط محققان دانشگاه سینسیناتی و مرکز پزشکی بیمارستان کودکان آن، با بررسی تغییرات شیمی عصبی(Neurochemistry) در دوران پیش از نوجوانی، به ارتباط میان آلودگی هوای مربوط به ترافیک (Traffic-Related air Pollution: TRAP) و اضطراب دوران کودکی می‌‌پردازد.

سیستم عصبی مرکزی نسبت به آلودگی هوا بسیار آسیب‌پذیر است، که حاکی از نقش آن در علل اختلالات روانی مانند اضطراب یا افسردگی است.مطالعۀ حاضر برای اولین بار از تصویربرداری عصبی برای ارزیابی مواجهه با آلودگی هوای مربوط به ترافیک ، اختلال در تنظیم متابولیت در مغز و نشانه های بروز اضطراب در میان کودکانِ (از جهات دیگر) سالم استفاده می‌‌کند.

 

 

محققان تصویربرداری از 145 کودک با میانگین سنی ​​12 را ارزیابی کردند، و از طریق یک روش تخصصی MRI و طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی به‌ویژه سطوح میو اینوزیتول موجود در مغز را بررسی کردند. میو اینوزیتول متابولیت طبیعی است که عمدتاً در سلول‌های مغزی تخصصی به‌نام سلول‌‌‌های گلیال وجود دارد و به حفظ حجم سلول و تعادل مایعات در مغز کمک می‌‌کند و تنظیم‌کنندۀ هورمون‌‌‌ها و انسولین در بدن است. افزایش سطح میو اینوزیتول با افزایش جمعیت سلول‌های گلیال همبستگی دارد، که اغلب در حالات التهاب اتفاق می‌‌افتد.

محققان متوجه شدند که، در میان کسانی که در معرض سطوح بالاتری از آلودگی هوای مربوط به ترافیک جدید قرار گرفتند در مقایسه با کسانی که با آلودگی هوای مربوط به ترافیک پایین‌تری مواجهه داشتند، سطح میو اینوزیتول در مغز افزایش قابل‌توجهی یافت. همچنین، مشاهده کردند که افزایش میو اینوزیتول با نشانه های اضطراب بیشتر مرتبط است. در گروه مواجهۀ اخیر بیشتر، شاهد افزایش 12 درصدی نشانه های حاصل از اضطراب بودیم. افزایش مشاهده‌شده در نشانه های اضطراب گزارش‌شده در این گروه از کودکان در حال رشد معمولی نسبتاً کوچک بود و احتمالاً به تشخیص بالینی اختلال اضطراب نمی‌‌انجامد. با این حال، می‌‌تواند حاکی از تاثیر بزرگ‌تری بر سلامت جمعیت باشد ... که افزایش مواجهه با آلودگی هوا می‌‌تواند پاسخ التهابی مغز را به وجود آورد، همان‌طور که افزایش میو اینوزیتول گواه آن است. این مسئله ممکن است نشان دهد که برخی از جمعیت‌‌‌‌ها در معرض ریسک بیشتر نتایج اضطراب بدتر هستند.

Ref: University of Cincinnati Academic Health Center

تعداد بازدید : 990