اثر خواب ناکافی روی قلب

Experimental Physiology Journal

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن با سکته های مغزی و حملات قلبی داشته اند.

شنبه 4 خرداد 1398 ساعت 7:24

اما طی روزهای گذشته ، مطالعات دقیق تری روی این موضوع صورت پذیرفت که طی آن مشخص شد افرادی که کمتر از 7 ساعت در شب می‌‌‌‌خوابند سطح خونی سه تنظیم‌کنندۀ فیزیولوژیکی یا میکروRNA  در آنها کمتر است. این سه تنظیم‌کننده بر بیان ژن تأثیر می‌‌‌‌گذارند و در حفظ سلامت عروق نقش کلیدی دارند و این یافته‌‌‌ها  به تستهای جدید غیرتهاجمی برای بیماران محروم از خوابی می‌‌‌‌انجامد که نگران سلامت خود هستند.

میزان مورد نیاز خواب در شب:

علی‌رغم توصیه‌‌‌های انجمن قلب آمریکا که خوابِ شب افراد باید 7 تا 9 ساعت باشد اما حدود 40 درصد بزرگسالان در آمریکا کمتر از این میزان می‌‌‌‌خوابند. در مجموع، میانگین مدت خواب آمریکایی‌‌‌ها در طول قرن گذشته از 9 ساعت شبانه به 6.8 ساعت شبانه کاهش یافته است.

در مطالعۀ اخیر دیگری، محققان متوجه شدند که مردان بالغی که 6 ساعت در شب می‌‌‌‌خوابند سلول‌های اندوتلیال بدون فعالیتی دارند، سلول های اندوتلیال، لایۀ نازکی از سلول‌ها است که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند. این لایه خون یا مایع لنف را از سطح زیرین خویش و مجرای درون رگ جدا می‌کند. یاخته‌هایی که در این لایه ایجاد می‌شوند یاخته‌های لایۀ درون رگی  نام دارند که بسته به مایعی که با آن در رگ تماس دارند به دو گونه لنفی و عروقی تقسیم می‌شوند. لایۀ درون رگی تمامی درون تمامی اجزای سیستم گردش خون را می‌پوشاند. افرادی که خواب ناکافی دارند، شریان‌‌‌های آنها به ‌خوبی افرادی که خواب کافی دارند دچار اتساع و انقباض نمی‌‌‌‌‌‌شوند.

 

میزان مورد نیاز خواب در شب

 

نقش میکروRNA ها در بدن:

میکروRNAها مولکول‌‌‌های کوچکی هستند که بیان ژن پروتئین‌‌‌های خاصی را در سلول‌‌‌ها سرکوب می‌‌‌‌کنند. عملکرد دقیق میکروRNA‌‌‌های موجود در سیستم قلب و عروق، و تأثیر آنها بر سلامت قلب و عروق در میان جامعۀ علمی بسیار مورد توجه قرار می‌‌‌‌گیرد، و در حال حاضر داروهایی برای انواع بیماری ها، از جمله سرطان، برای اصلاح اختلالات میکروRNA در حال ساخت است.آنها مانند ترمزهای سلولی هستند، بنابراین نبود میکروRNA‌‌‌های مفید تأثیر زیادی بر سلامت سلول خواهد داشت.برای آشنایی با مطالب بیشتر به سایت پهنک مراجعه کنید.

برای مطالعۀ جدیدی که برای اولین بار تاثیر خواب ناکافی بر میکروRNAهای در گردش را بررسی کرده است، محققان از 24 مرد و زن سالم 44 تا 62 ساله نمونه خون گرفتند، که پرسش‌نامه‌‌‌های مربوط به عادات خوابشان را تکمیل کرده بودند. نیمی از آنها 7 تا 8.5 ساعت، و نیم دیگر 5 تا 6.8 ساعت خواب شبانه داشتند. محققان بیان 9 میکروRNA را اندازه‌گیری کردند که پیش تر مرتبط با التهاب، عملکرد ایمنی یا سلامت عروق بودند.

پژوهشگران متوجه شدند افرادی که خواب ناکافی دارند، نسبت به افراد با خواب کافی، 40 تا 60 درصد سطح درگردش miR-125A، miR-126 و miR-146a کمتری داشتند (که قبلاً نشان داده شده بود پروتئین‌‌‌های التهابی را سرکوب می‌‌‌‌کنند).اینکه چرا 7 یا 8 ساعت ظاهراً عدد جادویی است نامشخص است، اما احتمال دارد که افراد برای حفظ سطح تنظیم‌کننده‌‌‌های مهم فیزیولوژیکی، مانند میکروRNA، به حداقل 7 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.در حال حاضر، برای پی بردن اینکه آیا احیای عادات سالم خواب می‌‌‌‌تواند سطح سالم میکروRNAها را بازگرداند، تحقیقات در آزمایشگاه در حال انجام است.

در نهایت، ممکن است میکروRNAها در خون به عنوان نشانگر بیماری قلب و عروق در افراد با خواب ناکافی بکار برود، و برای پزشکان نیز امکان بهره‌گیری از اطلاعات مهم از طریق آزمایش خون، به‌جای آزمایش‌های فعلی تهاجمی‌تر، را فراهم کند.

 

نقش میکروRNA ها در بدن

 

Ref:University Of Colorado Boulder

تعداد بازدید : 3147

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص درمانی گل سرخ اشاره کرده بودم ، نامه هایی از برخی خوانندگان نکته سنج دریاف ...

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز در مواقع مشخص از سال (تابستان یا بهار) رخ می دهند. زمانی که سیستم ...

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان تغذیه وجود این میوه را در رژیم های غذایی انسان ضروری می دانند ، از این ...

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که این اسانس در درمان عفونت‌های قارچی کاربرد بالقوه‌ای می‌تواند دا ...

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش اینجاست که آیا یوگا می‌تواند فشارخون را کاهش‌دهد؟

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان دم‌کرده‌ی آن پیش‌از خواب سبب ایجاد خواب آرامی می‌گردد.