اثر خواب ناکافی روی قلب

Experimental Physiology Journal

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن با سکته های مغزی و حملات قلبی داشته اند.

شنبه 4 خرداد 1398 ساعت 7:24

اما طی روزهای گذشته ، مطالعات دقیق تری روی این موضوع صورت پذیرفت که طی آن مشخص شد افرادی که کمتر از 7 ساعت در شب می‌‌‌‌خوابند سطح خونی سه تنظیم‌کنندۀ فیزیولوژیکی یا میکروRNA  در آنها کمتر است. این سه تنظیم‌کننده بر بیان ژن تأثیر می‌‌‌‌گذارند و در حفظ سلامت عروق نقش کلیدی دارند و این یافته‌‌‌ها  به تستهای جدید غیرتهاجمی برای بیماران محروم از خوابی می‌‌‌‌انجامد که نگران سلامت خود هستند.

میزان مورد نیاز خواب در شب:

علی‌رغم توصیه‌‌‌های انجمن قلب آمریکا که خوابِ شب افراد باید 7 تا 9 ساعت باشد اما حدود 40 درصد بزرگسالان در آمریکا کمتر از این میزان می‌‌‌‌خوابند. در مجموع، میانگین مدت خواب آمریکایی‌‌‌ها در طول قرن گذشته از 9 ساعت شبانه به 6.8 ساعت شبانه کاهش یافته است.

در مطالعۀ اخیر دیگری، محققان متوجه شدند که مردان بالغی که 6 ساعت در شب می‌‌‌‌خوابند سلول‌های اندوتلیال بدون فعالیتی دارند، سلول های اندوتلیال، لایۀ نازکی از سلول‌ها است که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند. این لایه خون یا مایع لنف را از سطح زیرین خویش و مجرای درون رگ جدا می‌کند. یاخته‌هایی که در این لایه ایجاد می‌شوند یاخته‌های لایۀ درون رگی  نام دارند که بسته به مایعی که با آن در رگ تماس دارند به دو گونه لنفی و عروقی تقسیم می‌شوند. لایۀ درون رگی تمامی درون تمامی اجزای سیستم گردش خون را می‌پوشاند. افرادی که خواب ناکافی دارند، شریان‌‌‌های آنها به ‌خوبی افرادی که خواب کافی دارند دچار اتساع و انقباض نمی‌‌‌‌‌‌شوند.

 

میزان مورد نیاز خواب در شب

 

نقش میکروRNA ها در بدن:

میکروRNAها مولکول‌‌‌های کوچکی هستند که بیان ژن پروتئین‌‌‌های خاصی را در سلول‌‌‌ها سرکوب می‌‌‌‌کنند. عملکرد دقیق میکروRNA‌‌‌های موجود در سیستم قلب و عروق، و تأثیر آنها بر سلامت قلب و عروق در میان جامعۀ علمی بسیار مورد توجه قرار می‌‌‌‌گیرد، و در حال حاضر داروهایی برای انواع بیماری ها، از جمله سرطان، برای اصلاح اختلالات میکروRNA در حال ساخت است.آنها مانند ترمزهای سلولی هستند، بنابراین نبود میکروRNA‌‌‌های مفید تأثیر زیادی بر سلامت سلول خواهد داشت.برای آشنایی با مطالب بیشتر به سایت پهنک مراجعه کنید.

برای مطالعۀ جدیدی که برای اولین بار تاثیر خواب ناکافی بر میکروRNAهای در گردش را بررسی کرده است، محققان از 24 مرد و زن سالم 44 تا 62 ساله نمونه خون گرفتند، که پرسش‌نامه‌‌‌های مربوط به عادات خوابشان را تکمیل کرده بودند. نیمی از آنها 7 تا 8.5 ساعت، و نیم دیگر 5 تا 6.8 ساعت خواب شبانه داشتند. محققان بیان 9 میکروRNA را اندازه‌گیری کردند که پیش تر مرتبط با التهاب، عملکرد ایمنی یا سلامت عروق بودند.

پژوهشگران متوجه شدند افرادی که خواب ناکافی دارند، نسبت به افراد با خواب کافی، 40 تا 60 درصد سطح درگردش miR-125A، miR-126 و miR-146a کمتری داشتند (که قبلاً نشان داده شده بود پروتئین‌‌‌های التهابی را سرکوب می‌‌‌‌کنند).اینکه چرا 7 یا 8 ساعت ظاهراً عدد جادویی است نامشخص است، اما احتمال دارد که افراد برای حفظ سطح تنظیم‌کننده‌‌‌های مهم فیزیولوژیکی، مانند میکروRNA، به حداقل 7 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.در حال حاضر، برای پی بردن اینکه آیا احیای عادات سالم خواب می‌‌‌‌تواند سطح سالم میکروRNAها را بازگرداند، تحقیقات در آزمایشگاه در حال انجام است.

در نهایت، ممکن است میکروRNAها در خون به عنوان نشانگر بیماری قلب و عروق در افراد با خواب ناکافی بکار برود، و برای پزشکان نیز امکان بهره‌گیری از اطلاعات مهم از طریق آزمایش خون، به‌جای آزمایش‌های فعلی تهاجمی‌تر، را فراهم کند.

 

نقش میکروRNA ها در بدن

 

Ref:University Of Colorado Boulder

تعداد بازدید : 878