سرطان کولون و نشانه های آن

سرطان کولون و نشانه های آن

عملکرد دستگاه گوارشی بدن ، آن چنان پیچیده است که تشخیص سرطان کولون در آن بسیار دشوار است. همین امر انجام غربالگری های سرطان کولون را به عنوان یک بخش حیاتی در زندگی حائز اهمیت خواهد نمود. مطابق با آمار سرطان کولون یا سرطان کولورکتال به عنوان سومین عامل منجر به مرگ حاصل از سرطان میان مردان و زنان در آمریکا می باشد. برای مردان خطر ابتلا به این بیماری حدود یک در بیست و دو که معادل 4.49 درصد است می باشد.

یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 ساعت 18:54
گروه ترجمه سایت پهنک

سرطان کولون نشانه های گوناگونی دارد اما الزاما داشتن هر کدام از آنها به معنای ابتلا به سرطان کولورکتال نیست.  بسیاری از عوامل و تفاسیر نیاز است تا وجود این بیماری تایید گردد. برای نمونه به عفونت یا بیماری التهابی روده (Inflammatory Bowel Disease) می توان اشاره نمود. در هرحال افرادی که نشانه های گوناگون و تغییراتی را در دستگاه گوارش خود احساس می کنند ، در اولین گام باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

نشانه های ابتلا به سرطان کولون در زنان و مردان مشترک است که در زیر بدان اشاره می گردد:

-تغییرات در عادات مربوط به روده:

ناراحتی معده یا یک عفونت جزئی در اغلب مواقع منجر به بروز تغییراتی در روده می گردد. عوارضی نظیر یبوست و اسهال یا تولید مدفوع ریز و باریک که این نشانه های پس از چند روز به عنوان عوارض بیماری رفع خواهند شد. اما اگر این نشانه ها برای مدت طولانی تر به طول بیانجامد ، شخص باید به پزشک متخصص مراجعه نماید.

-نفخ و احساس درد در شکم:

شکم درد و نفخ ، از جمله عوارضی است که گاه به گاه در سیستم گوارشی انسان بر اثر ناراحتی معده ، گاز و یا مصرف برخی مواد غذایی رخ می دهد. اما تجربه نمودن مکرر و بی دلیل نفخ و شکم درد می تواند از نشانه های سرطان کولون باشد.

-احساس خالی نبودن روده:

اگر تومور روده به انسداد بدل گردد ، ممکن است این احساس خالی نبودن روده را در فرد ایجاد نماید. حتی اگر روده آنها خالی باشد ، آنها احساس نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی را می نمایند.

-وجود خون در مدفوع:

مشاهده خون در مدفوع بسیار خطرناک است. وجود رگه هایی از خون تازه یا تغییر رنگ مدفوع به رنگ تیره تر و سیاه غیرطبیعی که می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. معمول ترین عامل همورویید است. اما در هر روی در صورت وجود خون در مدفوع ، باید به پزشک متخصص هر چه سریعتر مراجعه نمود.

-کاهش غیر طبیعی وزن:

از دست دادن وزن ناگهانی و غیرمنتظره نشانگر بسیاری از گونه های سرطان است. کاهش وزن بیش از 5 کیاوگرم طی شش ماه ، موردی است که حتما باید به پزشک گزارش داده شود. در بیماران سرطانی ، از دست دادن وزن بر اثر مصرف زیاد انرژی بدن توسط سلولهای سرطانی است. اندازۀ بزرگ تر تومور ، منجر به انسداد روده گشته و تغییراتی در سیستم گوارش ایجاد نموده و موجب کاهش وزن می گردد.

-خستگی:

همانطور که در مورد بالا اشاره گردید ، سلول های سرطانی با مصرف انرژی بدن ، موجب بروز احساس ضعف و خستگی مفرط می نمایند.  احساس خستگی که حتی با استراحت نمودن هم رفع نگردد نشانۀ خستگی مزمن نیز می تواند باشد. سندرم خستگی مزمن ، نشانه اصلی آن خستگی مفرط و مزمنی است که با انجام هرگونه فعالیت ذهنی یا جسمی به مراتب شدیدتر می شود. در هر حالت و در صورت احساس خستگی غیر طبیعی مراجعه به پزشک الزامی است.

-کوتاهی نفس:

هنگامی که سرطان مصرف انرژی بدن را آغاز می نماید و خستگی در بدن نمایان می گردد، بروز نشانه هایی مرتبط با این عارضه مانند کوتاهی نفس در افراد طبیعی است. این گروه از اشخاص در حبس نمودن نفس خود دچار مشکل شده و هنگام راه رفتنهای سریع در مسیرهای کوتاه و یا حتی خندیدن از نفس می افتند.

عوامل خطرزا:

-وجود پیشینۀ مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده یا پولیپ کولورکتال

- وجود پیشینۀ خانوادگی

-جهش ژن موروثی مانند ،  سرطان غیرپولیپی سرطان کولورکتال(HNPCC)

-بالارفتن سن

-دیابت نوع دو

-وجود برخی پیش زمینه های قومی و نژادی

 

پیش