بابونه کبیر

سلسله:        گیاهی

زیر سلسله:   گیاهان آوندی

فرا شاخه:     گیاهان دانه دار

شاخه:          گیاهان گلدار

راسته:          دو لپه ای ها

زیر راسته:    آستریده Asteridae

رده:             آسترال ها  Asterale

تیره:            آستراسه   Asteraceae

جنس:         تاناستوم   .Tanacetum L

گونه :        T.parthenium(L)sch.Bip

نام لاتین:

(1و2و3و4(

Tanacetum parthenium(L.)sch.Bip

نام های مترادف:

(1و2و3و4)

Chrysanthemum parthenium (L.)Bernh

(1و2و3و4) Pyrhethrum parthenium (L.)Sm

(1و2و3و4) Matricaria parthenium L.

(2)Chrysanthemum parthenium (L.)Pers

نام فرانسه:

(3و4) Matricaire commune

(3و4) Grande camomille

(4)

Bouton d,argent

نام انگلیسی:

(1و2و4)

chrysantheme

(1و2و3و4)Feverfew

(1و2و3و4) parthenium

(3)white wort

در کتب طب سنتی با نام های اقحوان ، لقحوان کبیر، کرکاش (3و4)،کرکیش(4) و بابونه گاوی (4)از این گیاه نام برده شده است. این گیاه در تیره مرکبان ( کاسنی یا آستراسه )و تیره فرعی شعاعیان جای دارد و یکی از گیاهان طب سنتی است که در بسیاری از باغ های قدیمی دیده می شود و نیز گاهی به عنوان گل زینتی پرورش داده می شود. این گیاه به صورت بوته ای کوچک با بلندی حدود 46 سانتی متر رشد می کند و برگ هایی با رایحه لیمو دارد و با گل هایی پوشیده شده که یادآور گل های داودی است. این گیاه به سرعت پراکنده می شود و پس از چند سال ، ناحیه وسیعی را می پوشاند.

 

منابع

1-    Plants profile for Tanacetum parthenium USDA PLANTS

2-    Feverfew in wikipedia

3-    معارف گیاهی، حسین میر حیدر دوره 8 جلدی ج5 ص 95 چاپ چهارم 1382 دفتر نشر معارف اسلامی

4-    گیاهان دارویی دکتر علی زرگری دوره 5 جلدی ج3 ص 143 چاپ پنجم 1368 انتشارات دانشگاه تهران

گیاهی است دو یا چند ساله (1و2و3)، بلندی ساقه از 30 تا 80 سانتی متر متغیر است. برگ هایی متناوب و سبز با بریدگی هایی شبیه برگ های داوودی دارد. گل ها با گل آذین کاپیتول و مرکب از دو نوع گل ، زبانه یی به رنگ سفید در حاشیه و لوله یی به رنگ زرد در ناحیه وسط می باشند(1و2) چون گل ها پس از شکفتن به صورت گل آذین دیهیم در راس ساقه جلوه می کنند ، از این جهت منظره ای زیبا به وجود می آورند. از کلیه بخش های گیاه بوی قوی و زننده ، به ویژه پس از مالش دادن استشمام می شود(1)

منابع

1-    گیاهان دارویی دکتر علی زرگری دوره 5 جلدی ج3 ص 143 و 144 چاپ چهارم، 1368 انتشارت دانشگاه تهران

2-    معارف گیاهی حسین میر حیدر دوره 8 جلدی ج 5 ص 95 چاپ چهارم 1382 دفتر نشر معارف اسلامی

3-    گیاهان معجزه ساز دکتر فرخ سیف بهزاد ص 473 چاپ اول 1389 انتشارات تهران

 

این گیاه غالباً در اطراف آبادی ها، روی دیوارهای کهنه، کنار جاده ها و اماکن سایه دار می روید (1و2)

بابونه کبیر بومی اوراسیا و به ویژه شبه جزیره بالکان ، آناتولی و قفقاز بوده است ولی با کشت به سراسر جهان انتشار یافته و اکنون در اروپا، منطقه مدیترانه ، آمریکای شمالی و شیلی دیده می شود (3و4)نقشه

این گیاه در منطقه وسیعی از آمریکا پراکنده است و در بعضی نقاط به عنوان گیاه مهاجم شمرده می شود(5)نقشه

در ایران در مناطق زیر دیده شده است:

-  گلستان: کوه شاهوار نزدیک حاجی لر در 2600 تا 2800 متری ، بین شاه پسند و شاهرود در 1600 تا 1800 متری، رامیان، جنگل لوه ، نزدیک تنگ گل در 650 تا 750 متری، کوه نزوه شاهرود،بسطام

- خراسان. مغرب بجنورد

- مازندران: کوه نزوه ، آمل در دره هزار در 450 تا 630 متری، ارتفاعات اطراف ساری در 2100 متری ، زردمن ( سیاه بیشه) در دره هراز در 700 متری ، سنگ ده، چاالوس، کلاردشت ،محمود آباد

- گیلان : داماش در 1700 متری، 37 کیلومتری شمال هشت پر به سمت آستارا، اسالم در 1200 متری

- اردبیل: محمود آباد ، آستارا نزدیک آسبین، گردنه حیران نزدیک اردبیل در 1200 متری

- آذربایجان غربی : خوی، کوه های سبلان ، قطورسو

-آذربایجان شرقی: کوه سهند نزدیک لیقوان در 1900 تا 2900 متری

- کردستان: کوه اورامان ،100 کیلومتری شمال مریوان به سمت سقز

- همدان: کوه الوند نزدیک همدان

- مرکزی: اراک، تنگ سید

- چهار محال: پیر کوه در 32 کیلومتری مشرق شهر کرد

- فارس : اردکان ، کوه دینار ، کوه بیل نزدیک دشت ارژن

- کرمان: کوه جبال بارز

- خراسان: نیشابور بالای اخلمد در 1600 تا 1800 متری، کوه هزار مسجد بین اراک و تلغور

- تهران: درکه،کوه توچال نزدیک پس قلعه در 1300 تا 2000 متری ، کوه دماوند بالای رنه، نزدیک پلور در 2400 متری، جنوب آبگرم در 2200 متری، ارتفاعات کندوان در 1300 تا 3000 متری، 60 کبلومتری شمال فیروزکوه

- یزد: شیر کوه ، 20 کیلومتری جنوب غربی تفت، ده بالا در 3400 متری (2)

- قزوین : کوه دشته ، الموت نزدیکی اکبر آباد

 

نقشه ایران

- البرز: اطراف کرج

منابع

1-    گیاهان معجزه ساز دکتر فرخ سیف بهزاد ص 473 چاپ اول 1389 انتشارات تهران

2-    گیاهان داروئی دکتر علی زرگری دوره 5 جلدی ج3 ص 143 و 144 چاپ چهارم، 1368 انتشارت دانشگاه تهران

3-    Feverfew in Wikipedia

4-  National Center for Complementary and Alternative Medicine. "FeverFew". Retrieved 18 July 20124.

5-    Plants profile for Tanacetum parthenium USDA PLANTS

 

این گیاه پایا، باید در آفتاب کاشته شود. فاصله کاشت هر بوته 38 تا 46 سانتی متر . (1) تکثیر آن از طریق کاشت بذر در بهار انجام می گیرد. گل ها در تابستان ظاهر می شوند . برداشت گل ها در تابستان و برداشت از برگ ها در هر زمان که روئیده باشد انجام می شود به شرط آنکه به رشد طبیعی گیاه، صدمه زده نشود.(2)

 

منابع

1-    Feverfew in Wikipedia

2-    معارف گیاهی حسین میر حیدر دوره 8 جلدی ج 5 ص 96 چاپ چهارم 1382 دفتر نشر معارف اسلامی

با بررسی تاریخ تحولات درمان با گیاهان، روشن می شود که بابونه کبیر تا پیش از سال 1970 در محافل علمی گیاه درمانی اروپای شمالی و آمریکا مورد توجه نبوده است(1) و از آثار شفا بخش آن آگاهی نداشتند حال آنکه از چند قرن پیش از میلاد مسیح در مدارک طب سنتی حکمای ایران و یونان و سایر مناطق مشرق زمین، خواص درمانی زیادی برای بابونه کبیر نوشته شده است.

نتایج مطالعات و تحقیقات جدید که در مورد این گیاه در مغرب زمین انجام شد نشان داد این گیاه دارای خواص متعدد از جمله پیشگیری از میگرن است.

اغلب کارشناسان گیاه درمانی از جمله بو علی سینا و نیکولاس کولپپر Nichola culpepper از این گیاه برای سلامت و صلابت رحم، رفع انسداد عروق و افزایش ترشح عرق و ادرار و رفع گرفتگی عادت ماهانه ، سقط جنین ، قطع سرفه و خونروی از سینه استفاده می کرده اند.

در قرن هفدهم جان پارکینسون John Parkinson ادعا کرد این گیاه برای رفع انواع سردرد ها مفید است و صد سال پس ازآن، جان هیل John Hill معتقد بود بابونه کبیر، در سردرد های شدید سرآمد دارو ها است. اما این گیاه تا قرن نوزدهم هم بیشتر در مورد بیماری های زنان مورد استفاده بود. در اواخر سال 1970، یک تصادف موجب شد تا نام این گیاه در درمان سر درد های میگرنی بر سر زبان ها افتد. داستان اینگونه بود که همسر مدیر عامل کمپانی ملی ذغال سنگ انگلیس که دچار میگرن شدید بود به توصیه یکی از کارگران هر روز مقداری برگ این گیاه را می جوید و پس از مدتی، با کمال تعجب متوجه شد که از شدت سر دردها کاسته شده است و پس از 14 ماه بهبودی کامل یافت . شوهر این خاننم داستان را با دکتر استوارت جانسون stewartE. Johnson در میان گذاشت و از این زمان بود که تجربه های مکرر با بابونه کبیر انجام شد تا آنجا که نتایج یک تحقیق وسیع و قابل قبول علمی در نشریه معتبر لنست Lancet انتشار یافت و به این ترتیب توجه جهانیان به این گیاه و آثار آن جلب شد.

منبع

1-    معارف گیاهی حسین میر حیدر دوره 8 جلدی ج 5 ص 97تا 100 چاپ چهارم 1382 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

2-    Johnson E.Setal ;British Medical Journal 1985 Aug13,291:569-573

 

از نظر ترکیبات شیمیایی،تمام اعضای گیاه دارای اسانسی بسیار قوی  است که شامل نوعی الکل به نام بورنئول Borneol یا کامفول  camphol است و به علاوه دارای مقداری از انواع ترپن و سایر مواد می باشد و در اثر مالش گیاه ، بوی همین ماده است که متصاعد می شود.(1و2)

منابع

1-    گیاهان داروئی دکتر علی زرگری دوره 5 جلدی ج3 ص 144 چاپ چهارم، 1368 انتشارات دانشگاه تهران

2-    معارف گیاهی حسین میر حیدر دوره 8 جلدی ج 5 ص 96چاپ چهارم 1382 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

از کلیه اندام های هوایی بابونه کبیر مخصوصاً سر شاخه گلدار آن استفاده می شود(1)


منبع

گباهان دارویی دکتر علی زرگری دوره 5 جلدی ج 3 ص 144 چاپ چهارم 1368 انتشارات دانشگاه تهران

گل های گیاه بابونه کبیر از نظر طبیعت خیلی گرم و خشک است(1) و از نظر خواص طبق نظر حکمای طب سنتی گرم کننده قوی ، باز کننده گرفتگی ها و انسداد مجاری کبد، دهانه عروق ، رقیق کننده خون غلیظ در مثانه و تحلیل برنده ورم راست روده (رکتوم) است (1و2) ترشح ادرار و عرق را زیاد می کند، قاعده آور است و برای سقط جنین مؤثر است. سنگ مثانه را خرد می کند ، برای درد مثانه ، ورم طحال ، استسقا و رفع صداع و درد معده نافع است (2)

بوئیدن گل تازه بابونه کبیر خواب آور بوده و در صورت زیاده روی خواب آلودگی ایجاد می نماید(2)

فرآورده های بابونه کبیر به طور خفیف دارای اثر مقوی، مقوی معده، ضد تشنج ، ضد اسهال، قاعده آور ، تب بر، ضد عفونی کننده،ضد کرم و حشره کش است (3)


منابع

1-    گیاهان معجزه ساز دکتر فرخ سیف بهزاد ص 374چاپ اول 1389 انتشارات تهران

2-    معارف گیاهی حسین میر حیدر دوره 8 جلدی ، ج 5 ص 96 چاپ چهارم 1382 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

3-    گیاهان دارویی دکتر غلی زرگری دوره 5 جلدی ج 3 ص 144 چاپ چهارم 1368 انتشارات دانشگاه تهران

 

نام انگلیسی گیاه feverfew  به معنای تب بر است که از کلمه لاتین febrifugia به معنای "کاهنده تب" مشتق شده است (1). این گیاه در کاهش تب ، درمان سر درد، التهاب مفاصل ( آرتریت) و مشکلات گوارشی به کار می رفته است ، با این وجود هیچ مدرک علمی مبنی بر تاثیر این گیاه وجود ندارد و شاید این آثار از نوع دارونما باشد (2،3،4)

اجزای فعال یا مواد موثر موجود در بابونه کبیر عبارتند از پارتنولید parthenolide و تانتین tanetin. پارتنولید تا حدی مورد توجه محافل علمی قرار گرفته و ثابت شده است که در لوله آزمایش سبب آپو پتوز یا خودکشی یاخته ها در بعضی از رده های یاخته سرطانی شده و بالقوه بن یاخته های سرطانی را هدف می گیرد (5،6و 7). بررسی منتشر شده ای در مورد تاثیر پارتنولید یا بابونه کبیر در انسان مبتلا به سرطان وجود ندارد.

استفاده دراز مدت از بابونه کبیر و به دنبال آن، قطع ناگهانی مصرف این گیاه، ممکن است سبب بروز نشانگان بازگیری یا پرهیز شود که به صورت کمانه کردن سر دردها و درد عضله و مفصل بروز می کند(1) مصرف بابونه کبیر ممکن است سبب بروز واکنش های آلرژیک از جمله درماتیت تماسی شود (8). سایر عوارض جانبی مصرف این گیاه عبارتست است آشفتگی های معده و روده مانند تهوع، استفراغ ، شکم درد، اسهال و نفخ. وقتی این گیاه جویده شده یا به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است سبب بروز اولسر ( قرحه) های دهان و ورم و کرختی دهان شود (1)

خانم های باردار نباید از بابونه کبیر استفاده کنند (9و10). این گیاه ممکن است با داروهای رقیق کننده خون تاثیر متقابل داشته و احتمال خونروی را بیفزاید و همچنین ممکن است با انواع  داروهایی که سوخت و ساز کبد ی دارند تاثیر متقابل داشته باشد. (1و10)

از فرآورده های این گیاه در رفع اختلالات گوارش به علت ضعف عمل این دستگاه استفاده می شود به شرطی که التهابی در این دستگاه وجود نداشته باشد. ضمناً در رفع قولنج های با منشا عصبی ،نفخ ، بلع هوا، ضعف اعصاب، بیماری های رحم با منشا عصبی ، استفاده از این گیاه موثر است. عده ای از جمله کازن cazin از این گیاه در ضعف عمل رحم، وجود ترشحات زنانه ، قاعدگی های دردناک و هیستری استفاده می کرده اند (10و 11)

از گل های خشک بابونه کبیر به عنوان ضد اسپاسم برای تسکین تب استفاده می شود و تنتور آن حشره کش است(12)

از جوشاندن بابونه کبیر و جوی پوست گرفته و افزودن روغن ایرسابه آن و مالیدن آن بر سر برای ایجاد خواب راحت در پیران استفاده می شود(12)

از مالیدن گل برای تقویت لایه های چشم و جلوگیری از کاهش دید و ترمیم جای زخم و درمان آب سفید چشم استفاده می گردد.

خوردن انگشت پیچ گل بابونه کبیر برای تنگی نفس، سرفه و خونروی از سینه نافع است.

آشامیدن 12 گرم برگ خشک کرکاش با سکنجبین و نمک ، مسهل سودا بوده و خوردن 5 گرم آن با سکنجبین برای تقویت اشتها بسیار موثر است.

دم کرده گل با عسل مدر قوی و رقیق کننده خون منجمد در مثانه، معده و مسکن دردهای آن می باشد. شیاف آن در مهبل قاعده آور قوی و پاک کننده رحم است.

مالیدن آب تازه گل بابونه روی بیضه ها، کنج ران و آلت تناسلی مرد برای تقویت نیروی جنسی موثر است.

کمپرس آب دم کرده روی موضع برای رفع پیچیدگی عصب و رفع زهر جانوران سمی مفید است. به این منظور 50 تا 60 گرم گیاه را در 1000 گرم آب می جوشانند. اسراف در خوردن گل بابونه ایجاد سر درد و سنگینی سر می نماید و از این نظر باید با سکنجبین و گل نیلوفر خورده شود.

مضر دهانه معده است و از این نظر باید با بنفشه ، انیسون و سکنجبین خورده شود.

برگ و گل بابونه اثر کرم کشی دارد و در رفع کرمک مفید است چه به صورت مالیدن دم کرده به مقعد و چه با خوردن آن. برای تسکین سردرد و میگرن از گذاشتن ضماد آن روی پیشانی استفاده می شود.

 

منابع

1-Jeffrey C (2001). "Tanacetum parthenium". Mansfeld's World Database of Agricultural and Horticultural Crops.

2- Government of Saskatchewan: Agricultural (Herbs and Spices) Feverfew Information[WebArticle]http://www.agriculture.gov.sk.ca/Default.aspx?DN=5a05a8da-ff3e-490b-b280-35f7b22b803b Retrieved : 06/01/2012

3-   "Feverfew". University of Maryland. Retrieved October 6, 2011.

4-    University of Maryland Medical Center. "Feverfew". Retrieved 18 July2012.

 5-   Pittler MH, Ernst E (2004). "Feverfew for preventing migraine". Cochrane Database of Systematic Reviews (1): CD002286. doi:10.1002/14651858.CD002286.pub2. PMID 14973986.

6-   "Feverfew". National Center for Complementary and Alternative Medicine. July 2010. Retrieved October 6, 2011.

7- Pareek A, Suthar M, Rathore GS, Bansal V (January 2011). "Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review". Pharmacogn Rev 5 (9): 10-10. doi:10.4103/0973-7847.79105. PMC 3210009. PMID 22096324.

8-   Meschino Health. "Comprehensive Guide to Feverfew". Retrieved 18 July 2012.

9-   Guzman ML, Rossi RM, Karnischky L, et al. (June 2005).

 

10- گیاهان معجزه ساز دکتر فرخ سیف بهزاد ص 475 چاپ اول 1389 انتشارات تهران

11- گیاهان دارویی دکتر علی زرگری دوره 5 جلدی ج3 ص 144 چاپ چهارم 1368 انتشرات دانشگاه تهران

12- معارف گیاهی حسین میر حیدر دوره 8 جلدی ، ج5 ص 96 و 97 چاپ چهارم 1382 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

 

 

- برای تهیه دم کرده از 4 تا 12 گرم گیاه در یک لیتر آب جوشیده استفاده کرده و پیش از هر غذا، یک فنجان مصرف می کنند.

- نوشابه 15 تا 20 در هزار به مقدار یک استکان (75 سانتی متر مکعب) پیش از هر غذا

- جوشانده 15 تا 30 در هزار ( برای تنقیه)

- دم کرده 30 تا 60 در هزار برای تهیه لوسیون ها و کمپرس گرم

 

منبع

گیاهان دارویی دکتر علی زرگری دوره 5 جلدی ج3 ص 145 چاپ چهارم 1368 انتشارات دانشگاه تهران

نام لاتین :         Tanacetum parthenium (L.) Schultz- Bip  

نام انگلیسی: feverfew

تیره:               آستراسه

نام دیگر:        Chrysanthemum parthenium( تا همین چندی پیش)

بخش مورد استفاده : برگ

مواد موثر : لاکتون های سزکوئی ترپنی sesquiterpene lactones ( پارتنولید parthenolide، آرتیکانین articanin،سانتامارین santamarin) اونوترپن ها onoterpene و سزکویی ترپن ها ( تویون thujone، سابینن sabinene، کامفر camphor ،1و8 سینئول cineole 1/8، اومبلولون umbellulone)  فلاونوئیدها flavonoid (آپیژنین apigenin،دایوسمتین diosmetin،کوئرستین quercetin، ژاسئیدین jaceidin، ژاسئوزیدین jaceosidin)(1)

خواص: ضد التهاب ، گشاد کننده عروق،قاعده آور،تلخ (2)

موارد استفاده : بابونه کبیر شهرت خود را به عنوان داروی اولیه درمان و پیشگیری از سر درد های میگرنی به خصوص آن انواعی که با کاربرد گرما روی سر بهبود می یابند، دوباره کسب کرده است. استفاده از بابونه کبیر در آرتریت و در مرحله التهابی فعال و دردناک آن با ارزش است. از این گیاه  می توان برای کمک به تسکین سرگیجه و وزوز گوش استفاده کرد به خصوص اگر همراه سایر داروها مصرف شود و قاعدگی ها ی دردناک و جریان خون سفت قاعدگی را کاهش می دهد.

بابونه کبیر تنها گیاهی است که در گیاه درمانی اروپا با شهرت اختصاصی بودن در درمان میگرن به کار می رود. این گیاه ، همچنین بهترین نمونه داروی مشهور گیاه درمانان طبی است که اخیراً در طب غربی جای خود را باز کرده است.

به نظر می رسد طیف آثار دارو شناسیک بابونه کبیر به تاثیرات آن بر سوخت و ساز اسید آراشیدونیک و  عملکرد پلاکت ها ارتباط داشته باشد.

• وقفه ترشح هیستامین

• وقفه انباشت ،ترشح گرانولر و عکس العمل ها با واسطه آراشیدونات

• اعمال اثر سیتو توکسیک

• مهار عکس العمل های انقباضی با واسطه 5 هیدروکسی تریپتامین

• مهار قدرت انقباضی ماهیچه صاف رگ ها (2)

ملاحظات ایمنی. مصرف بابونه کبیر در افراد حساس نسبت به گیاهان تیره کاسنی ممکن است سبب بروز واکنش آلرژیک شود. استفاده از برگ تازه ممکن در افراد حساس سبب بروز قرحه (اولسر) های دهان شود. از بابونه کبیر نباید در دوران بارداری استفاده شود زیرا دارای اثر تحریکی بر رحم است. با وجودی که با این گیاه هیچ نوع تداخل دارویی مستند نشده است ولی امکان دارد مصرف این گیاه با آسپیرین و سایر داروهای ضد انعقاد به علت مکانیسم تاثیر گیاه ، تداخل اثر داشته باشد(3)

فرآورده ها و مقدار خوراک : مقدار خوراک ترجیحی این گیاه معادل یک برگ تازه است که یک تا سه بار در روز مصرف می شود. در عین حال که برگ تازه ترجیح داده می شود، اما استفاده از تنتور یا قرص گیاه نیز کافی است . از میان فرمولاسیون های گفته شده، بهترین مورد استفاده از فرآورده های برگ خشک فریز شده است (50 تا 100 میلی گرم در روز) در پروفیلاکسی میگرن ، مقدار خوراک توصیه شده برابر 25 تا 125 میلی گرم عصاره استاندارد شده برگ و گل در روز است که حاوی حداقل 2/0٪ پارتنولید باشد. ممکن است برای درمان حاد میگرن یا بیماری های التهابی ، استفاده از مقدار خوراک زیادتر لازم باشد ( تا 2 گرم در روز)(4)

 

منابع

1-    Blumenthal M et al the ABC clinical Guide to Herbs.

2-    Hoffmann David . Medical Herbalism

3-    گیاهان معجزه ساز دکتر فرخ سیف بهزاد ص 475 چاپ اول 1389 انتشارات تهران

4-  Feverfew in principles and practice of phytotherapy

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص ...

ادامه مطلب
درمان طبیعی آلرژی های فصلی

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز ...

ادامه مطلب
 تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان ...

ادامه مطلب
قطره علف لیمو

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که ...

ادامه مطلب
آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش ...

ادامه مطلب
اسانس شوید  و کاهش LDL

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان ...

ادامه مطلب
آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید ...

ادامه مطلب
اثر خواب ناکافی روی قلب

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن ...

ادامه مطلب
موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر ...

ادامه مطلب
فواید روغن زیتون روی پوست

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ...

ادامه مطلب