ویتامین‌ها و مواد موردنیاز بدن در سنین بالا

در سنین میانسالی که عموماً با آغاز تغییرات بدن از سن۴۰سالگی به بعد همراه می‌باشد، افراد باید از طریق تغذیه صحیح و زیرنظر همراه پزشک متخصص و به‌وسیله مصرف مکمل‌ها، این تغییرات را کاهش‌داده و سلامت خود را حفظ‌نمایند. آگاهی از این موارد به سلامتی شخص کمک می‌نماید که در ذیل می‌آید.

۱ـ در استفاده از ویتامین‌های گروهB خصوصاًB12 پس‌از۵۰سالگی، نباید کوتاهی صورت گیرد. این ویتامین عملکرد مناسب خون و مغز را کنترل‌نموده و برای بدن ضروری می‌باشد، زیرا پس‌از ۵۰سالگی بدن به سختی  می‌تواند آنها را از راه موادغذایی روزانه جذب نماید. در این سن، اسیدمعده کاهش یافته و جذب بهتر آن سخت‌تر می‌شود. توجه داشته باشید که میزان مصرف روزانه آن ۲/۴ میلی‌گرم بوده و نگرانی در مورد مصرف بیش از حد آن وجود ندارد، زیرا باتوجه به اینکه این ویتامین محلول در آب می‌باشد، مقدار اضافة آن با ادرار از بدن دفع می‌گردد.

۲ـ کلسیم:

کمبود این ویتامین در سنین بالا خطر شکستگی استخوان را درپی دارد. طی بررسی‌های صورت گرفته روی ۱۰۰ مرد و زن در کشور آمریکا در دانشگاه‌پزشکی کالیفرنیا، محققان دریافتند که کمبود این ویتامین علاوه بردرپی‌داشتن خطرات جدی، موجب بیماری‌های قلبی گشته و عضلات و عصب‌هایی را نیز درگیرنموده و به‌طور کلی واکنش‌های شیمیایی بدن را دچار دگرگونی می‌نماید و این بدان معناست که خطر جدی را برای بدن در برخواهد داشت. میزان مصرف روزانة آن برای افراد درسنین ۴۰تا۵۰سال ۱۲۰۰ میلی‌گرم و غذاهای موردنیاز روزانه شامل: لبنیات، سویا، ساردین، کلم بروکلی، بادام، اسفناج و کرفس می‌باشد و باید مصرف این ویتامین را که کمبود آن خطر جدی ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان را در خود دارد، جدی گرفت.

۳ـ ویتامین D:

این ویتامین نقش بسیار مهمی در سنین بالای ۵۰سال ایفامی‌نماید. این ویتامین، بدن را در برابر تغییرات وابسته به سن محافظت نموده و کمبود آن شخص را دچار دیابت، بیماری‌های قلبی، MS، سرطان‌سینه و سرطان رودة بزرگ خواهدنمود و مهم‌تر اینکه ویتامینD برای جذب کلسیم در بدن ضروری می‌باشد. منبع این ویتامین در غذای روزانة ما شامل: ماهی، لبنیات، غلات و حبوبات می‌باشد اما به‌طورکلی ویتامین‌D از مواد غذایی به‌سختی جذب‌گشته و از طریق مصرف سبزیجات تازه روییده که نورخورشید به آنها تابیده شده، بهتر جذب بدن می‌گردند و در مناطقی که نورخورشید زیاد است نیز از طریق آفتاب به بدن می‌رسد. باید توجه‌داشت که ضدآفتاب‌ها، جلوی تابش نورخورشید به ‌بدن را می‌گیرند و خانم‌ها باید مقدار لازم روزانه از این ویتامین را از راه‌های دیگر به بدن خود برسانند. البته می‌توان از مکمل‌های D3، نوعی از ویتامینD که مشابه با ویتامینی می‌باشد که از نورخورشید دریافت می‌گردد نیز استفاده نمود. مصرف روزانة آن ۶۰۰واحد می‌باشد و پس‌از ۵۰سالگی به۸۰۰واحد افزایش‌می‌یابد.

۴ـ منیزیم:

یک ویتامین اساسی برای تنظیم فشارخون خصوصاً در زنان بالای ۵۰سال است، زیرا در این سن به‌طور طبیعی خطر فشارخون در آنها افزایش می‌یابد. کمبود این ماده برابر است با بیماری‌های قلبی، دیابت و التهاب در بافت‌های بدن. این ماده به جذب کلسیم نیز کمک می‌نماید که نقش مهمی در عملکرد عضلات، عصب، قلب و کنترل قندخون دارد و با یک آزمایش، پزشک شما مقدار مصرف آن را به شما ابلاغ‌نموده و در غذاهایی مانند سبزیجات برگ سبز، لوبیا، سویا، آجیل‌ها، دانه‌های غلات و آووکادو یافت می‌گردد. مصرف بیش از حد آن فقط موجب اسهال و تهوع و دردشکم خواهد شد.

۵ـ پتاسیم:
نقش این ماده نیز متعادل‌نگاه‌داشتن فشارخون در بدن می‌باشد. در زنان یائسه با کاهش این ویتامین خطر ابتلا به سکته مغزی افزایش‌یافته و مصرف روزانه آن بین ۳/۱ گرم تا ۴/۷ گرم است. پتاسیم جزو موادغذایی می‌باشد که باید به میزان کافی مصرف نمود مگر اینکه پزشک شما به‌دلیل بیماری خاصی شما را از مصرف آن منع‌نماید. مقدار بیش‌ازحد آن می‌تواند به دستگاه گوارش و قلب آسیب برساند و خوردن مکمل سرخود خطرناک می‌باشد. در مواد غذایی روزانه شامل: موز، سیب‌زمینی شیرین، برگ چغندر، لوبیا و عدس یافت می‌شود و دریافت آن به‌مقدار مناسب از طریق این موادغذایی، به شما آسیب نمی‌رساند اما در خوردن مکمل‌هایی که پزشک تجویز می‌نماید، باید دقت کافی مبذول گردد تا خطرات جدی شما را تهدید ننمایند.

۶ـ امگا۳:

این ماده جزو اسیدهای چرب بوده و مزایای بی‌شماری را دربردارد، به‌ویژه درسنین بالا، میزان امگا۳ در بدن کاهش‌یافته و موجب کاهش سطح آن در خون می‌شود و خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش‌داده و مقابله با کاهش فشارخون و کلسترول بدخون (LDL) و همچنین حافظه و قدرت تفکر را دربردارد و قادر است تا مفاصل را روان سازد که این‌امر در سنین بالا بسیار مهم می‌باشد و افرادی‌که سطح اسیدهای چرب امگا۳ در خونشان بالاتر است، مغز بزرگتری نسبت به دیگر افراد هم‌سن خود دارند که دارای امگا۳ کمتر هستند و با کمبود آن، زوال عقلی شخص را تهدید می‌نماید (آلزایمر). شما می‌توانید به آسانی امگا۳ را از مواد غذایی مانند: گردو، دانة‌کتان، سبزیجات برگ سبز و مکمل‌های ژلاتینی آن به‌دست آورید. درافراد سالم مصرف ۵۰۰میلی‌گرم در روز و درصورت بیماری‌های قلبی میزان مصرف ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰میلی‌گرم در روز می‌باشد و افرادی که سطح تری‌گلیسریدخون آنها بالا است، باید روزانه ۴۰۰۰ میلی‌گرم از آن را مصرف نمایند.

۷ـ روغن آرگان، بزرک و هسته انگور:

مصرف این روغن‌ها برای بدن بسیارمفید می باشد. درمورد مصرف این روغن‌ها با پزشک خود مشورت نمایید و پس از آزمایشات جنرال از آن مصرف‌نموده و عوارض جدی را از بدن خود دور نمایید.
در پایان اشاره‌ای به پروبیوتیک نماییم که اخیراً درمحصولات غذایی درکشورمان تولیدشده‌ نماییم. که درسنین بالا بسیار مفید بوده و به کنترل گوارش  و جذب موادغذایی در بدن کمک‌می‌نماید و باید در زنجیرة غذایی روزانه قرارگیرد تا از افزایش وزن و اسهال پیشگیری نماید. به‌علاوه چون پروبیوتیک‌ها در حقیقت موجودات زنده هستند، بنابراین نمی‌توان آنها را از غذاهای پخته‌شده و یا حرارت دیده به‌دست آورد. همینطور آنها قادر هستند تا مقاومت دربرابر انسولین را نیز افزایش‌دهند.

نویسنده:

دکتر ذوالبخش ترکستانی (هومیوپات)

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص ...

ادامه مطلب
درمان طبیعی آلرژی های فصلی

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز ...

ادامه مطلب
 تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان ...

ادامه مطلب
قطره علف لیمو

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که ...

ادامه مطلب
آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش ...

ادامه مطلب
اسانس شوید  و کاهش LDL

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان ...

ادامه مطلب
آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید ...

ادامه مطلب
اثر خواب ناکافی روی قلب

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن ...

ادامه مطلب
موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر ...

ادامه مطلب
فواید روغن زیتون روی پوست

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ...

ادامه مطلب