تأثیر مواد غذایی برسرطان

 مواد غذایی سرطان‌زا

در طیف غذایی فست‌فوت‌ها و غذاهای حاضری در جامعه‌ی فعلی که افراد به‌خاطر داشتن خانواده و نداشتن فرصت و زمان برای درست‌کردن غذای مصرفی روزانه به آنها رو‌‌می‌آورند، چنانچه این نوع مواد‌غذایی دارای استانداردهای مربوطه نباشند، فرد را دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر خواهند کرد از آن جمله مواد‌غذایی می‌توان سوسیس و کالباس را نام‌برد که در جامعه‌ی فعلی آنها را در هر‌مغازه و یا مغازه‌های مواد‌غذایی مشاهده می‌نماییم و بی‌آن‌که در‌مورد آنها کنجکاوی نماییم آنها را مصرف‌کرده و پس‌از مدتی بدن ما در‌مقابل مصرف آنها عکس‌العمل نشان‌داده و ما را دچار بیماری‌های صعب‌العلاج خواهد‌نمود؛ مانند بیماری‌های کلیوی یا کبدی و در انتها سرطان. البته وزارت‌بهداشت و درمان، نهایت سعی خود را درخصوص تولیدکنندگان غیرمجاز می‌نماید که آنها را شناسایی‌کرده و جلوی تولید آنها را بگیرد تا افراد دچار آسیب‌های فراوان نگردند که این وزارتخانه را برای درمان خود دچار مشکلات مالی و کار نمایند. اما ما شاهد آن هستیم که افراد بدون بررسی این مواد را مصرف‌می‌نمایند.

سوسیس و کالباس هردو جزو گوشت‌های فرآوری شده هستند که ممکن است گوشت قرمز و یا مرغ در آنها استفاده گردد. گوشت‌های فرآوری‌شده حاوی نیترات‌ها و نیتریت‌ها هستند که به نیتروزلین‌ها در بدن تبدیل خواهند شد. این چرخه‌ی تبدیل به ترکیبات سرطانی‌ تبدیل می‌شود که می‌تواند فرد را مبتلا به سرطان‌های مختلف نماید و دلیل آن رعایت‌نکردن بهداشت و استاندارد مواد مصرفی در تولید آنها هستند. ما مشاهده می‌کنیم که ۸۰درصد گوشت در تولید استاندارد آنها استفاده می‌گردد ولی تولیدکنندگان برای ساخت مابقی آنها  از چه محصولاتی استفاده می‌نمایند؟ البته در تولید مابقی از مواد پروتئینی مانند سویا، آرد، نشاسته و ترکیبات غلات و ادویه‌های مجاز در کارخانه‌های تولید مجاز استفاده می‌گردد.

وزارت‌بهداشت روی آنها نظارت دارد ولی آیا  در کارگاه‌های غیربهداشتی و غیرمجاز که وزارت بهداشت بر آنها نظارت ندارد، این مواد به‌صورت استاندارد در تولید مصرف می‌گردد؟ ممکن‌است برای ساخت آنها از محصولاتی غیراستاندارد و سمّی که راه تشخیص آنها آسان نیست استفاده گردد. درخصوص بسته‌بندی آنها نیز در کارخانه‌های تولیدکننده‌ی مجاز از مواد مجاز برای بسته‌بندی استفاده می‌گردد که در فرآیند این مواد خطر سرطان‌زایی را تا حد امکان پایین می‌آورند ولی آیا در کارگاه‌های غیرمجاز نیز چنین است؟ این محصولات غیراستاندارد افراد زیادی را به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌سازند و حتی گاهی‌اوقات از مواد تشکیل‌‌دهنده، بیش‌از ‌اندازه‌ی مجاز استفاده‌می‌کنند تا بو، طعم و ظاهر سوسیس یا کالباس را با کیفیت نشان‌دهند و به‌همین‌دلیل می‌توان با اطمینان‌خاطر متذکر‌شد محصولاتی‌ که زیرنظر وزارت‌ ‌بهداشت (سازمان غذا و دارو) تهیه نمی‌شوند و گواهی آنها را ندارند، خطر سرطان‌زایی را بالا‌می‌برند چراکه مواد اولیه‌ی این محصولات ‌غذایی فاقد کیفیت می‌باشند. همچنین از مواد‌غذایی نگهدارنده بیش‌از‌اندازه‌ی مجاز استفاده‌می‌گردد که به‌مرور زمان سلامتی افراد را در جامعه به خطر می‌اندازد و حتی از موادی استفاده می‌کنند که استاندارد آن در ایران وجود ندارد و از ادویه‌های با دوز بالا استفاده می‌کنند تا به‌راحتی بتواند بوی زمختی و بد آنها را پنهان نموده و به راحتی قابل‌تشخیص نباشند و حتی فساد این مواد‌غذایی را پنهان خواهد کرد.

در ارتباط با استفاده از این محصولات باید به مادرانی که طی دوران بارداری از آنها استفاده می‌نمایند یادآور شد که استفاده از این محصولات در هنگام دوران بارداری دوبرابر بیشتر از مادران دیگری که از این محصولات استفاده نمی‌نمایند، فرزندانشان را مبتلا به تومورهای مغزی می‌نماید و همچنین بچه‌هایی که در دوران کودکی به‌طور مداوم سوسیس و کالباس مصرف می‌نمایند، احتمال ابتلای آنها به سرطان‌های خونی چندین برابر بیشتر از کودکانی است که این محصولات را مصرف نمی‌کنند یا به میزان کمتری استفاده می‌نمایند. غیر از سرطان خون و تومورهای مغزی، سرطان معده یا مثانه نیز جزو سرطان‌های رایج در افرادی است که به‌طور مداوم این محصولات را مصرف می‌نمایند.

به‌همین‌دلیل عموماً مصرف آنها به‌صورت مداوم توصیه‌نمی‌شود؛ پس بهتر است مصرف آنها را کمتر‌از ۲هفته یک‌بار نماییم و یا در‌طول ماه یک‌بار از آنها استفاده کنیم. البته درمورد محصولات استاندارد سوسیس و یا کالباس نیز باید بگوییم که هر‌‌جفت این محصولات مضرات یکسان دارند و تفاوت فراوانی بین آنها نیست اما چون سوسیس طی فرایند تولید حرارت بیشتری می‌بیند، مقدار مواد سمی که در تولید آن حاصل می‌شود کمتر خواهد بود! کوچکترین بیماری‌هایی که از مواد پروتئینی فرآوری‌شده به‌وجود خواهد‌آمد، بیماری‌های قلبی و عروقی و فشارخون به دلیل استفاده‌ی زیاد نمک در آنهاست و افرادی که مستعد این بیماری‌ها هستند از خوردن سوسیس و کالباس پرهیز کنند و بیماری‌های دیگر که از خوردن این گونه مواد حاصل خواهد‌شد، بیماری‌های پوستی است که به‌دلیل استفاده از ادویه‌های غیراستاندارد حاصل می‌گردد. این موادغذایی مشکلات دیگری نیز ایجاد‌می‌کنند که مسائل ژنتیکی است. چون سوسیس و کالباس حاوی موادی هستند که می‌توانند به DNA یا همان ماده‌ی ژنتیکی سازنده‌ی انسان‌ها آسیب وارد نمایند لذا افرادی که مرتب از این موادغذایی استفاده می‌نمایند در‌معرض تغییرات ژنتیکی هستند. البته این‌گونه آسیب‌ها آنی و زودرس نیستند و روی نسل‌های بعدی تأثیر خود را خواهند گذاشت  و پزشکان براساس موارد کاری، باید بیماران خود را درخصوص خطرات مصرف این گونه ترکیبات به صورت دائم آگاه ساخته و توضیحاتی را درمورد خطرات مصرف به بیماران خود بدهند. اگر در جامعه بتوانیم خطرات مصرف این‌گونه موادغذایی غیراستاندارد را به افراد جامعه آگاهی دهیم، خواهیم توانست درآینده از موارد بیماری‌های غیرقابل‌جبران جلوگیری نماییم.

 

مواد غذایی علیه سرطان‌ها

انگور و روغن هسته انگور:

(انگور حاوی عصاره‌ی رسوراترول می‌باشد خصوصاً نوع رنگی و قرمز آن). رسوراترول‌ها دارای خواص قوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشند و علیه سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کنند و ضدالتهاب می‌باشند. در تحقیقات آزمایشگاهی یافت‌شده که این ماده از آسیب آغازینی که منجر به ایجاد سلول‌های سرطانی می‌شود نیز جلوگیری می‌کند.

گوجه فرنگی رسیده قرمز:

به‌خاطر داشتن ماده‌ی لیکوپن (رنگدانه‌ای که گوجه فرنگی را قرمز می‌کند) مشخص گردیده از تشکیل سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند؛ خصوصاً از سرطان‌های پروستات، سینه و حنجره جلوگیری می‌نماید و این موضوع در مراکز تحقیق به اثبات رسیده است.

کلم‌ها و نقش آن در مقابل سرطان:

سبزیجات تیره مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم قرمز، کلم بروکسل، کلم سفید و کلم ‌پیچ همگی یک خانواده هستند و فقط اثر آنها کمی با یکدیگر متفاوت است و آنها را به‌صورت خام نیز می‌توان مصرف نمود. این سبزی‌ها از طعم و مزه‌ی خوبی برخوردار هستند و دارای ماده‌ی فلاوونوئید هستند که از تبدیل سلول‌های بدن در مقابل تبدیل آنها به سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌نماید و از تشکیل سرطان‌های کولون ـ ریه و سرویکس جلوگیری می‌نماید. سبزیجات با برگ‌های به رنگ سبز تیره مانند کاهو، کاسنی، اسفناج و برگ چغندر، سرشار از فیبر و ماده‌ی فولات و کاروتنوئید هستند. این مواد مغذی می‌توانند از بدن در برابر ابتلا به سرطان‌های دهان و حنجره، پانکراس، ریه، پوست، پروستات و معده محافظت نمایند.

میوه‌های قرمز: مانند توت‌فرنگی و تمشک نیز  دارای ماده‌ی فیتوکمیکالی به‌نام الاژیک اسید هستند. این ماده‌ی آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی بوده و همزمان به مبارزه با سرطان‌های حنجره، پروستات و چند سرطان دیگر نیز مبارزه می‌نماید و از ایجاد آنها جلوگیری و یا سرطان‌ها را غیرفعال می‌نماید و همچنین سرعت رشد آنها را کاهش می‌دهد.

ادویه‌ها: مانند زردچوبه که دارای ماده‌ی کورکومین است، یک Antic- Cancer بسیار قوی بوده و در آزمایشات نشان داده شده که این ماده می‌تواند از تغییر شکل و تکثیر و تهاجم سلول‌های سرطانی جلوگیری نموده و تمامی سرطان‌ها را سرکوب نماید و یا از تشکیل  آنها جلوگیری به‌عمل ‌آورد.

غلات: لوبیاها بسیار مفید هستند. یکی از فوایدشان خاصیت ضدسرطانی آنهاست چون حاوی ماده‌ی فیتوکمیکال‌های قوی هستند که می‌تواند از آسیب‌های منجر به انواع سرطان‌ها جلوگیری نماید. در تحقیقات روی این مواد دیده شده که این مواد از رشد تومورها کاسته و رشد آنها را کند می‌کند و از تولید این مواد توسط تومورها که باعث آسیب رساندن به سلول‌های اطراف می‌شود، جلوگیری می‌نماید.

ویتامین‌ها: مانند ویتامین‌C و همچنین آنتی‌اکسیدان موجود در گروهی از میوه‌ها مانند گریپ‌فروت، پرتقال، لیمو، فلفل قرمز، کیوی و کلم بروکلی هستند که از ایجاد ترکیبات نیتروژنی ایجادکننده‌ی سرطان در بدن جلوگیری به‌عمل می‌آورد. رژیم‌های سرشار از ویتامینC با کاهش احتمال ابتلا به سرطان‌های کولون، معده، مری، مثانه، پستان و سرویکس ارتباط مستقیم دارند. این یافته‌ها در ارتباط با مواد غذایی سرشار از ویتامینC ثابت گردیده است. البته باید خاطر نشان کرد که مکمل‌ها نمی‌توانند مانند این میوه‌ها اثر داشته باشند و باید از این میوه‌ها و سبزیجات به‌طور مستقیم استفاده نمود که برای سلامت بدن بسیار مفید هستند.

بادام زمینی و روغن آن: مصرف مرتب این ماده‌ی سرشار از ویتامین E، روی، اسیدفولیک و مواد معدنی برای بدن بسیار مفید است و دانه‌ها مانند آفتابگردان و سویا نیز مانند این ماده‌ی غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی قابل جذب بدن می‌باشند و از ایجاد سرطان‌ها در بدن جلوگیری می‌نمایند.

انار: سرشار از الاژیک‌اسید است. الاژیک اسید از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و عوامل ایجادکننده‌ی آن را  غیرفعال می‌نماید. سایر موادغذایی دارای الاژیک اسید نیز عبارتند از گردو، تمشک، توت‌فرنگی، زغال‌اخته، انگور قرمز و سیاه همگی دارای این ماده هستند.

لازم به‌ذکر است که کاهش مصرف مواد سرطان‌زا مانند قندوشکر که باعث ایجاد چاقی و چربی خون و نمک که باعث فشارخون و مواد شیمیایی خوراکی مانند جوش‌شیرین و غیره و خودداری از مصرف مواد خوراکی فوق، موجب می‌گردد تا بدن بتواند با وجود تنفس در این هوای آلوده، کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. 

نویسنده: دکتر ذوالبخش ترکستانی - هومیوپات

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص ...

ادامه مطلب
درمان طبیعی آلرژی های فصلی

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز ...

ادامه مطلب
 تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان ...

ادامه مطلب
قطره علف لیمو

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که ...

ادامه مطلب
آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش ...

ادامه مطلب
اسانس شوید  و کاهش LDL

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان ...

ادامه مطلب
آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید ...

ادامه مطلب
اثر خواب ناکافی روی قلب

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن ...

ادامه مطلب
موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر ...

ادامه مطلب
فواید روغن زیتون روی پوست

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ...

ادامه مطلب