آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را کاهش دهد؟

استفاده از سونا در جهان غرب بسیار رایج است - و دلیل خوبی برای استفاده از آن وجود دارد.

مقالات درمان طبیعی
آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را کاهش دهد؟

سرانجام یکی از سرگرمی‌هایمان میتواند برایمان مفید باشد؛ یکی از بررسی‌هایی که اخیرا منتشر شده بیانگر آن است که استفاده از سونا به‌طور منظم، میتواند خطر سکتۀ مغزی را به شکل چشمگیری کاهش دهد.

با این که اختراع سونا اغلب به مردم فنلاند نسبت داده میشود، سونا و حمام بخار در بسیاری از فرهنگ‌ها در تاریخ روم و یونان باستانی مشاهده شده است.

امروزه، استفاده از سونا در جهان غرب بسیار رایج است - و دلیل خوبی برای استفاده از آن وجود دارد. در واقع، سونا در قرون وسطی در بیشتر اروپا محبوب بوده است. البته تا زمانی که ترس از ابتلا به سیفلیس در دهه ۱۵۰۰ میلادی گسترش یافت و باعث کاهش استفاده از سونا برای مدتی طولانی شد.

به طرز جالبی، شیوع بیماری در فنلاند دیده نشد، بنابراین محبوبیت سونا در این کشور هرگز از میان نرفت.

طی دهه‌های اخیر،  با کاهش نگرانی های مرتبط با سیفلیس، سونا مجددا محبوبت خود را بازیافته است.

هرکس که تا به حال به سونا رفته و از استراحت در آن لذت برده باشد، دلیل محبوبیت آن را درک میکند.

هیچ حسی مشابه نشستن در اتاقکی تاریک، مرطوب و داغ نیست.

از نظر روانشناسی، سونا می تواند در کاهش اضطراب معجزه کند.

فواید سونا برای سلامتی

جدا از فواید روانی بالقوه کسب آرامش در محیطی گرم، برخی پژوهشگران درباره اینکه آیا سونا می تواند بر سلامت جسمانی نیز تاثیر بگذارد به تحقیق پرداخته اند. برای نمونه، برخی پژوهشها نشان دادهاند که سونا در کاهش فشار خون نیز موثر است، در حالی که پژوهشهای دیگر به این نتیجه رسیدهاند که استفاده منظم از سونا میتواند خطر زوال عقل را کمتر کند. برخی پژوهشها نیز به ارتباط میان سونا و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی - عروقی پی بردهاند. برای اولین بار، دانشمندان دانشگاه بریستول در انگلستان به بررسی اثر بالقوه سونا بر خطر سکته مغزی پرداختند. این پژوهش تعداد ۱۶۲۸ شرکت کننده را به طور میانگین ۱۵ سال تحت ارزیابی قرار داد ؛ میانگین سن آنها ۶۳ سال و هیچ کدامشان پیشینۀ سکته مغزی نداشتند. همه شرکت کنندگان پرسشنامه‌ای را پیرامون تعداد دفعات استفاده از سونا پر کردند. در این پرسشنامه همچنین سوالاتی درخصوص سایر عوامل  احتمالی موثر  بر سکته مغزی مانند مصرف الکل، سطح کلسترول خون، فعالیت بدنی و فشار خون پرسیده شده بود. طی یک دهه و نیم، ۱۵۵ نفر دچار سکته مغزی شدند.افرادی که هفتهای یکبار به سونا میرفتند، دارای نرخ 8.1 سکته در هر ۱۰۰۰ نفر در سال بودند.این نرخ برای افرادی که دو تا سه بار در هفته سونا می رفتند، 7.4 و برای آنهایی که چهار تا هفت بار در هفته به سونا می رفتند، تنها 2.8 بود.

به عبارت دیگر، احتمال سکته مغزی در افرادی که چهار تا هفت بار در هفته سونا می رفتند نسبت به افرادی که یک بار در هفته می رفتند، ۶۰ درصد کمتر بود.

حتی پس از اینکه محققان سایر عوامل خطرساز، مانند سیگار و سطح کلسترول خون را نیز وارد ارزیابی نمودند، یافته‌ها هیچ تغییری نکرد.
«این یافته‌ها جالب هستند زیرا نشان می‌دهند استفاده از سونا که مردم برای آرامش و لذت روحی انجام می‌دهند میتواند تاثیر مفیدی بر سلامت عروقیشان نیز بگذارد.»

محققان پیرامون اینکه چگونه سونا می تواند چنین تاثیراتی از خود به جا بگذارد اظهار می دارند: «به نظر می رسد سونا دارای اثر کاهندگی فشار خون است، که میتواند تاثیری مفید بر خطر سکته مغزی بگذارد»

مشاهده و ارتباط

البته، این مطالعه از نوع مشاهدهای (observational) است و تنها میتواند ارتباط میان تعداد دفعات استفاده از سونا و خطر سکتۀ مغزی را نشان دهد.برای نمونه، افرادی که به طور منظم از سونا استفاده می کنند ممکن است به دلیل داشتن وقت آزاد بیشتر باشد؛ و آنهایی که کمتر به سونا میروند، ممکن است سرشان شلوغ تر و زندگیشان پراسترستر باشد، که خود این مسئله میتواند دلیل خطر بیشتر ابتلا به سکته مغزی در این گروه باشد و نه مستقیما عدم استفاده از سونا. «سونا برای بیشتر افراد سالم و حتی افراد مبتلا به مشکلات متعادل(stable) قلبی فعالیتی بی خطر است.تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته و همچنین شناخت راههای تاثیر سونا بر خطر سکته مغزی لازم است.»

لازم به ذکر است که سونا ممکن است، برای برخی افراد، امن و بی خطر نباشد. برای نمونه بی نمونه افرادی که اخیراً دچار سکته قلبی شدهاند و یا افراد مبتلا به درد قفسه سینه یا آنژین ناپایدار باید از رفتن به سونا خودداری کنند. علاوه بر این، افراد مسن که فشار خون پایین دارند نیز باید هنگام استفاده از سونا بسیار مراقب باشند. سرانجام اگر شما در هیچ کدام از گروه‌های پرخطر فوق قرار ندارید، اکنون زمان مناسبی است که از این سرگرمی لذت بخش فنلاندی بهره ببرید.

Ref: Journal Of Neurology , 2018

ثبت نظر

ارسال

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص ...

ادامه مطلب
درمان طبیعی آلرژی های فصلی

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز ...

ادامه مطلب
 تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان ...

ادامه مطلب
قطره علف لیمو

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که ...

ادامه مطلب
آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش ...

ادامه مطلب
اسانس شوید  و کاهش LDL

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان ...

ادامه مطلب
آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید ...

ادامه مطلب
اثر خواب ناکافی روی قلب

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن ...

ادامه مطلب
موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر ...

ادامه مطلب
فواید روغن زیتون روی پوست

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ...

ادامه مطلب