رو تیتر

آبله مرغان و بارداری

زیر تیتر

آبله مرغان chicken pox ، یک کسالت ویروسی بسیار مسری است که سبب پیدایش جوشدانه های خارش دار می شود. در صورتی که خانمی در دوران بارداری به آبله مرغان یا واریسلا varicella دچار شود، بسته به زمان گرفتاری ، خطرات احتمالی به قرار زیر است:

مقالات دانستنیهای سلامت
توضیحات تصویر

سپیده زرین کفش (ماما)

بروز آبله مرغان در دوران بارداری چه خطراتی دارد؟

آبله مرغان chicken pox، یک کسالت ویروسی بسیار مسری است که سبب پیدایش جوشدانه های خارش دار می شود. در صورتی که خانمی در دوران بارداری به آبله مرغان یا واریسلا varicella دچار شود، بسته به زمان گرفتاری ، خطرات احتمالی به قرار زیر است:

در صورتی که آبله مرغان در 20 هفته نخست بارداری و به خصوص در فاصله میان هفته هشتم تا بیستم پدید آید، کودک با خطر خفیف دچار شدن به یک گروه نادر نقایص وخیم تولد موسوم به سندرم یا نشانگان مادرزادی آبله مرغان congenifal varicella syndrome رو به رو خواهد بود. ممکن است در کودک دچار سندرم مادر زادی آبله مرغان حالات زیر دیده شود:

اثر زخم یا اسکار scar روی پوست

نقص های عضلانی و استخوانی

بد شکلی اندام ها

مشکلات بینائی

عقب افتادگی روانی

پنجره یا منفذ دوم تاثیر پذیری در پایان دوران بارداری است. در صورتی که آبله مرغان در چند روز مانده تا زایمان بروز کند، ممکن است کودک با عفونت بالقوه تهدید کننده ای به دنیا بیاید

به علت واکسیناسیون یا حمله آبله مرغان در دوران کودکی،بسیاری از خانم های باردار نسبت به آبله مرغان ایمن هستند . در صورتی که خانمی برای بارداری برنامه ریزی می کند و نسبت به آبله مرغان ایمن نیست، باید واکسن آبله مرغان تزریق کند.این واکسن برای بزرگسالان ایمن است و طبق نظر خبرگان باید حداقل 4 هفته بعد از واکسیناسیون ، برنامه بارداری را شروع کرد. گاهی هم ممکن است خانمی در مورد گرفتار شدن خود به آبله مرغان مطمئن نباشد، در این حالت می توان با انجام یک آزمایش ساده خون مساله را روشن کرد.

به هر حال، هرگاه خانمی در هر یک از مراحل دوران بارداری به آبله مرغان دچار شود، در معرض عوارض بالقوه وخیم این عفونت ویروسی قرار می گیرد. یکی  از این عوارض شدید ذات الریه یا پنومونی pneumonia است. در صورتی که خانم باردار در دوران بارداری با آبله مرغان تماس یافته باشد و نسبت به این بیماری، ایمن نباشد ، باید بلافاصله به پزشک رجوع نماید. در این مورد، پزشک دستور تزریق یک فرآورده ایمون گلبولین خواهد داد که حاوی آنتی بادی (پادتن) علیه آبله مرغان  است. وقتی این تزریق ظرف 96 ساعت پس از تماس انجام شده باشد، تزریق ایمون گلبولین سبب پیشگیری از آبله مرغان یا کاهش وخامت آن خواهد شد. متاسفانه، معلوم نیست آیا با این درمان می توان به کودک در حال رشد کمک کرد یا نه .  در صورتی که خانمی در دوران بارداری با آبله مرغان تماس یابد، ممکن است پزشک برای کاهش وخامت کسالت و نیز کاهش احتمال بروز عوارض از تجویز داروهای خوراکی ضد ویروسی استفاده کند. در صورتی که کودک با آبله مرغان به دنیا آمده باشد، بلافاصله پس از ولادت ، ایمون گلبولین از وخامت بیماری خواهد کاست . در صورت لزوم به کودک ، داروی ضد ویروسی هم تجویز خواهد شد.

 

√و نیز نگاه کنید به

کم بودن مایع آمنیوتیک 

 

ثبت نظر

ارسال

نظرات

قادری

4 سال و 4 ماه و 23 روز پیش

سلام ببخشید میخواستم بدونم ابله مرغان در هفته ۲۵بارداری خطری برای جنین به همراه دارد ممنون میشم راهنمایی کنید

admin

4 سال و 4 ماه و 17 روز پیش

باسلام: درطی ۳ماه اول و دوم(تا هفته۲۴حاملگی) با خطراتی برای جنین همراه است ولی از هفته ۲۴ به بعد (سه ماهه سوم) این خطرات به حداقل می رسد و بروز آن در این زمان حاملگی دلیلی برای ختم حاملگی و زایمان زودتر از موعد نمی باشد. باهمکاران متخصص عفونی هم می توانید مشورت فرمایید.

mona raz

4 سال و 3 ماه و 20 روز پیش

زن بارداری ک در بچگیآبله مرغون گرفته. اگر در تماس با فرد بینار آبله مرغونی قرار گیرد خطری برای خود یا جنینش دارد؟ لطفا توضیح بدین چند درصد امکان داره یا نداره

admin

4 سال و 3 ماه و 3 روز پیش

با سلام خانم مونا راز: معمولاً ایمنی در مقابل ویروس آبله مرغان پس از ابتلا به آبله مرغان دائمی است و تنها در سنین بالا و انجام اقدامات درمانی که منجر به ضعف سیستم دفاعی بدن می شود مثل مصرف کورتون یا داروهای شیمی درمانی می تواند ویروس نهفته در بدن را فعال نموده و این بار خود را به صورت زونا (Zona)نشان دهد. برای شما و جنین شما با توجه به ابتلاء به آبله مرغان در کودکی خطری وجود ندارد ولی از تماس مکرر و مداوم با فرد آبله مرغانی پرهیز شود قطعاً بهتر است.

ناهید

4 سال و 2 ماه و 29 روز پیش

سلام من درهفته 16بارداری دچارابله مرغان شدم وبعداز آن امپول vzigراتزریق کردم این بیماری روی کودک چه تأثیراتی دارد ؟چگونه میتوانم از سلامتی جسمی و روانی کودکم اطمینان حاصل کنم؟ ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

admin

4 سال و 2 ماه و 22 روز پیش

با سلام خانم ناهید: 1- ابتلا به آبله مرغان در 3ماهه دوم بارداری (هفته16 بارداری)بسیار کم عارضه تر از ابتلا به این بیماری قبل از هفته 12 می باشد . 2- تزریق vzig بسیار اقدام صحیحی بوده و شانس عوارض احتمالی و نادر را کمتر می نماید. 3- با سونوگرافی های با قدرت تشخیص بالاتر میتوان به عارضه احتمالی جنین پی برد که در این مورد از همکاران متخصص زنان و متخصص سونوگرافی جویا شوید تا انجام شود. 4- بررسی روانی نوزاد قبل از تولد امکان پذیر نیست مگر با بررسی ژنتیک آمنیوتیک آن هم درموارد بیماری ژنتیکی خاصی که همه همکاران متخصص زنان برای بیماران خود (تست های غربالگری دوره بارداری که هم بعضی قبل از هفته 12 و بعضی بی هفته 13 تا پایان هفته 24 ) (سه ماه اول و سه ماه دوم) بارداری درخواست می نمایند. 5- نیترات ایجاد شده روی جنین(کودک) اگر در طی 12 هفته بارداری باشد و بیماری مادر نیز شدید باشد (بسیار منتشر باشد) و یا با عوارضی مثل ذال الریه (پنومونی) در مادر باشد فلزات عوارضی مثل تغییراتی در انگشتان دست و پا، اختلال رشد، کوچک بودن چشم ها یا وجود آب مروارید (ککاتاراکت) ،کم شنوائی و تغییراتی در ناحیه قشر مغز ایجاد نماید که در همه کتاب ها تاکید می شود، این عوارض بسیار نادر بوده و در سه ماه دوم بارداری (پس از هفته 12)اینها بسیار کمتر و ناچیز می باشد.

دیبا مقدم

4 سال و 2 ماه و 1 روز پیش

با سلام من یک روز قبل از پریودم مبتلا به ابله مرغان شدم که با مراجعه به پزشک شدتش خفیف درحد 15 دانه کوچک بود و الان روز 8 پریود هستم و بیماریم کاملا از بین رفته اگر من این ماه اقدام به بارداری کرده و حامله شوم خطری برای جنین ایجاد میشود یا نه ممنون میشم جواب بدید

حسینی

4 سال و 1 ماه و 23 روز پیش

با سلام اثرات منفی ویروس آبله مرغان تا چه زمانی در بدن زن می ماند؟جهت تاثیر بر جنین سوال نمودم.

admin

4 سال و 1 ماه و 16 روز پیش

با سلام خانم مقدم: آبله مرغان، یک بیماری ویروسی است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود . دوره نهفته ی بیماری حدود 10 تا 21 روز ( معمولا 14 تا 21 روز )است . دوره ی سرایت آبله‌مرغان از ۴۸-۲۴ ساعت قبل از پیدایش بثورات پوستی شروع می‌شود و تا زمانی که تمام وزیکولها و ضایعات پوستی دلمه بسته و خشک شوند و دیگر ضایعات آبدار وجود نداشته باشد ، ادامه دارد . بثورات پوستی در سطح وسیعی از بدن ، از جمله روی پوست سر، داخل دهان ، بینی ، گلو یا مهبل ایجاد می شود ابتلا زنان باردار به آبلا مرغان ، در نیمه نخست بارداری با عوارض واحتمال سقط جنین یا معلول شدن کودک و در هفته های آخر بارداری با احتمال این که فرزند با آبله مرغان و عوارض دیگر متولد شود همراه خواهد بود .

admin

4 سال و 1 ماه و 10 روز پیش

با سلام خانم حسینی آبله مرغان یک بیماری ویروسی مسری است . ویروس واریسلا زوسترعامل ایجاد آبله مرغان است . دوره ی سرایت آبله‌مرغان از ۴۸-۲۴ ساعت قبل از پیدایش بثورات پوستی شروع می‌شود و تا زمانی که تمام وزیکولها و ضایعات پوستی دلمه بسته و خشک شوند و دیگر ضایعات آبدار وجود نداشته باشد ، ادامه دارد. پس از این دوره بیماری سرایت نمی کند

فاطمه رضوی

4 سال و 1 ماه و 2 روز پیش

سلام من روز 6 ابله مرغان به صورت ناخواسته باردار شدم الانم ماه اول بارداری منه.ایا ابله مرغان در این زمان بر روی جنین تاثیر گذاره؟امکان سقط بخاطر این بیماری چقدر هست.؟

admin

4 سال و 0 ماه و 22 روز پیش

با سلام خانم رضوی: اطلاعات کافی ارایه نکرده اید ،اگر تمام ضایعات و تاول های پوستی خشک شده باشد و پوسته ها ریخته باشد دیگر بیماری مسری نیست .

سارا

3 سال و 11 ماه و 13 روز پیش

سلام. ابله مرغان درهفته۶تا۹بارداری چه تاثیری برای جنین دارد

Admin

3 سال و 11 ماه و 11 روز پیش

با سلام خانم سارا: ابتلای زن باردار به آبله مرغان در ۳ ماه اول بارداری می تواند خطرایجاد نشانگان مادرزادی واریسلا را در پی داشته باشد . این نشانگان با علائمی شبیه به زخم های پوستی و ناهنجاری ها ی متعدد دیگر همراه خواهد بود . باید با یک پزشک متخصص بیماری های عفونی مشورت شود و در فواصل چند هفته با انجام سونوگرافی موضوع پی گیری شود.

جعفرنژاد

3 سال و 9 ماه و 15 روز پیش

باسلام زن بارداری اگر در هفته بیستم دچار ابله مرغان شود ایا برای جنین خطری دارد؟؟ممنون

admin

3 سال و 9 ماه و 14 روز پیش

با سلام خانم جعفر نژاد: ابتلای زن باردار به آبله مرغان در هفته های 13 تا 20 ، برای جنین بیشترین خطر را دارد و ممکن است عفونت به جنین منتقل شود . با سونوگرافی پی گیری کنید.

مریم

3 سال و 8 ماه و 14 روز پیش

سلام من سه هفته است که باردارم ، قبلا آبله مرغان شدید گرفته بودم هفته پیش انگشتهای دست و پام دونه های شبیه آبله مرغان دراومدو الان هم تقریبا از بین رفتن. میشه راهنماییم کنید

admin

3 سال و 8 ماه و 3 روز پیش

سلام به مریم خانم ، شما ننوشته اید " قبلا " یعنی کی؟ که به درستی راهنمایی شوید . اما اگر پیش از بارداری به آبله مرغان مبتلا شده اید و بثورات خشک شده اند و بعد باردار شده اید ، بیماری تاثیری در جنین شما نخواهد داشت .

marsan

3 سال و 6 ماه و 20 روز پیش

با توجه به اینکه واکسن آبله مرغان 2 مرحله ای است دقیقا چند ماه بعد از تزریق مرحله دوم واکسن باردار شدن بی خطر است؟

admin

3 سال و 6 ماه و 12 روز پیش

با سلام خانم مارسان: چهار هفته پس از انجام واکسیناسیون می توانید باردار شوید .

فرهنگ

3 سال و 5 ماه و 26 روز پیش

با سلام.من هفته بیست و پنج بارداری هستم و اصلا ابله مرغان نگرفتم.ایا الان میتونم واکسن بزنم تا نگیرم.

admin

3 سال و 5 ماه و 8 روز پیش

با سلام خانم فرهنگ معمولا واکسن آبله مرغان باید پیش از بارداری مورد استفاده قرار گیرد وزنانی که در دوران بارداری در معرض ویروس آبله‌مرغان هستند، پادتن اختصاصی ضد آبله مرغان را دریافت می کنند.این که واکسیناسیون باید در طی حاملگی انجام شودبا پزشک خود مشورت نمایید.

Sa

1 سال و 6 ماه و 19 روز پیش

با سلام. بعد از گذشت دوره آبله مرغان، متوجه بارداری ام شدم. یعنی در حدود هفته دوم و سوم بارداری‌. نظر دکتر متخصص عفونی ختم حامگی است. ولی تا هفته هفتم فرصت داره اند تا ببینند قلب تشکیل میشود یا خیر.آیا سقط انتخاب درستی است و اگر قلب تشکیل شود،تا چه زمانی میتوان اطمینان حاصل کرد که مشکلی نیست؟ با تشکر

admin

1 سال و 5 ماه و 24 روز پیش

SA سلام. شما در زمانی به ابله مرغان مبتلا شده اید که احتمال خطر بیشتر است . توصیه می شود با نظر متخصص زنان و زایمان و نیز بیماریهای عفونی اقدام به درمان نمایید.

طاهره رضایی

8 ماه و 29 روز پیش

سلام ببخشیدمادرشوهرمن 72سالشه وآبله مرغان گرفته..شوهرم میره بهش سرمیزنه میادوخودشوهرم بچه بوده گرفته.الان وقتی میره خونه مادرشوهرم ومیادخونه من بایدچیکارکنم که یه وقت نگیرم

احمدرضا

7 ماه و 14 روز پیش

با سلام وخسته نباشید. خانمم یک هفته بعد از پریودی آبله مرغان گرفته ولی دانه های زیادی نبود.و حالا بعد از گذشت بیست روز از تاریخ بیماریش متوجه بارداری اش شدیم .آیا این موضوع برای جنین خطرناک است.لطفا راهنمایی کنید.

عطیه

4 ماه و 4 روز پیش

سلام مطلب خوب و کاملی بود من اواخر هفته ۱۸ هستم و متوجه شدم آبله گرفتم قبل بارداری دکتر رفته بودم و همه ی آزمایشهارو هم دادم، ولی هیچی راجع به واکس آبله نگفت، با اینکه از روی آزمایشام،اذعان کرد که آبله نگرفتم الان برای فرزندم مشکلی پیش میاد؟ دکتر زنان هم رفتم، هیچ دارو و آمپولیی تجویز نکرد. نظر شما چیه؟

عطیه

4 ماه و 4 روز پیش

سلام مطلب خوب و کاملی بود من اواخر هفته ۱۸ هستم و متوجه شدم آبله گرفتم قبل بارداری دکتر رفته بودم و همه ی آزمایشهارو هم دادم، ولی هیچی راجع به واکس آبله نگفت، با اینکه از روی آزمایشام،اذعان کرد که آبله نگرفتم الان برای فرزندم مشکلی پیش میاد؟ دکتر زنان هم رفتم، هیچ دارو و آمپولی تجویز نکرد. نظر شما چیه؟

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

خواص گل سرخ در طب سنتی ایران

مدتی پیش، پس ازانتشار کتاب گیاهان دارویی منطقه سواد کوه،  که در آن به خواص ...

ادامه مطلب
درمان طبیعی آلرژی های فصلی

درمان طبیعی آلرژی های فصلی

گذشته از آلرژی های غذایی ، حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک (Allergic Rhinitis) نیز ...

ادامه مطلب
 تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

تاثیر آب گوجه فرنگی بر فشار خون و قلب و عروق

گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که همواره برای بدن انسان مفید بوده و کارشناسان ...

ادامه مطلب
قطره علف لیمو

قطره علف لیمو

اسانس علف لیمو اثرات غیرقارچی نویدبخشی داشت که منجر می‌شود تا نویسندگان اظهار کنند که ...

ادامه مطلب
آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

آیا می‌توان توسط یوگا فشارخون را کاهش‌داد؟

تمرینات یوگا ذهن‌جسم را درمان می‌کند و می‌تواند اثرات گوناگونی برسلامتی انسان داشته‌باشد. حال پرسش ...

ادامه مطلب
اسانس شوید  و کاهش LDL

اسانس شوید و کاهش LDL

معتقد بودند دم‌کرده‌ی شوید از نفخ شکم، به‌ویژه در نوزادان، جلوگیری می‌کند. نوشیدن یک فنجان ...

ادامه مطلب
آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هواو اضطراب دوران کودکی

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان است که منجر به تشدید ...

ادامه مطلب
اثر خواب ناکافی روی قلب

اثر خواب ناکافی روی قلب

طی سال‌‌‌های اخیر، بررسی های گوناگون تاکید زیادی بر خطر کم خوابی و ارتباط آن ...

ادامه مطلب
موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

موادغذایی سرشار از کلسیم برای وگان ها

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر ...

ادامه مطلب
فواید روغن زیتون روی پوست

فواید روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون محصول استخراج شدۀ اعجاب انگیز از زیتون و جزء اساسی رژیم غذایی مدیترانه ...

ادامه مطلب