تغذیه برای کاهش سرما خوردگی

  • نام نویسنده
  • تاریخ
تغذیه برای کاهش سرما خوردگی

با تغذیه مناسب می توان احتمال گرفتار شدن به سرما خوردگی و انفلوانزا را کاهش داد. استفاده از غذا و شیوه زندگی سالم دستگاه ایمنی را تقویت می کند و به این ترتیب می توان از گرفتار شدن به سرما خوردگی فلو ( انفلوانزا) پیشگیری کرد. به این جهت نباید متظر شد تا بیماری به سراغ انسان بیاید تا آن وقت شیوه زندگی را تغییر داد و این کار تغییر باید پیش از شروع سرما خوردگی و فلو انجام شود.

غذای واقعی، بهتر از ویتامین است

در پیشگیری از سرما خوردگی و فلو، استفاده از غذا بهتر از مکمل های غذایی است زیرا با مصرف غذا، یک بسته کامل تغذیه ای وارد بدن می شود. به عنوان مثال ، خوردن یک پرتقال بهتر از خوردن قرص ویتامین ث(c) است زیرا در پرتقال ترکیبی از مواد مغذی مانند منیزیم، پتاسیم، فولات، ویتامین B6 و فلانوئیدهای سرشار از آنتی اکسیدان وجود دارد.     

در عین حال که می دانیم ویتامین c برای سلامت دستگاه ایمنی مناسب است ولی نتایج حاصل از بررسی های انجام شده حاکی از آن است که استفاده از مقدار زیاد ویتامین c، ابداً به پیشگیری از سرما خوردگی و فلو کمک  نمی کند. اما می دانیم که خوردن میوه و سبزی ها ی سرشار از ویتامین c به حفظ قدرت دستگاه ایمنی کمک می نماید . دستگاه ایمنی همان دستگاهی  است که انسان را در برابر عفونت های ویروسی محافظت می کند و غذاهای مورد استفاده انسان بر قدرت مقابله این دستگاه با سرما خوردگی و فلو تاثیر فراوان دارد . علت آنکه میوه ها و سبزی ها در آماده باش دستگاه ایمنی بهتر عمل می کنند آن است که درمیوه و سبزی علاوه بر فلانوئیدها که در کنار ویتامین c سبب حفظ سلامت دستگاه ایمنی و سلامت کل بدن می شوند، ویتامین های AوE هم وجود دارد.

میوه و سبزی بیشتر ، سلامت بهتر

حال که معلوم شد برای قوی شدن دستگاه ایمنی به مصرف مقدار زیادی میوه و سبزی نیاز است، مرحله بعدی استفاده از میوه و سبزی است. مردم در زمستان میوه و سبزی کمتری می خورند و این کار مغایر عملی است که باید انجام شود. هر کسی حداقل به 5 بار مصرف میوه و سبزی در روز نیاز دارد تا مقدار کافی ویتامین ، مواد معدنی ، الیاف و آنتی اکسیدان مورد نیاز دستگاه ایمنی را وارد بدن کند.

یک راه افزودن مقدار دریافت میوه و سبزی، وارد کردن آب میوه و سبزی درون جیره غذایی است. اما مصرف آب میوه کارخانه ای ، نیاز بدن را برآورده نمی کند زیرا این محصولات دارای مقدار زیادی مواد قندی هستند ولی آب میوه طبیعی، در این مورد انتخاب کاملاً مناسبی است.

برای آنکه هزینه کمتری بپردازید، بهتر است میوه و سبزی تازه مربوط به فصل را تهیه کنید. معمولاً پرتقال و گریپ فروت در زمستان ارزان ترند و به این ترتیب فصل زمستان ، بهترین زمان برای انباشتن بدن از مرکبات است.

یک راه ساده و ارزان دیگر، استفاده از میوه و سبزی فریز شده است . استفاده از گزینه های فریز شده سبزی، بسیار ارزان هم هست و می توان از نخود سبز ، ذرت و لوبیای سبز تا میوه و سبزی ها را تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد.

سعی کنید بخشی از هر وعده غذایی از میوه و سبزی تشکیل شده باشد. به این منظور می توانید از حبه های انگور، برش های موز و جوانه ها برای صبحانه استفاده کرده و این میوه ها را همراه یک لیوان آب پرتقال یا گریپ فروت میل کنید . آیا هرگز ساندویچ ناهار خود را با یک خوشه انگور یا سیب و یا برشهای گوجه فرنگی ، آوکادو، جوانه ها و کاهو خورده اید. شام را به سالاد یا سوپ سبزی بسنده کنید. یا فقط یک ظرف بزرگ سالاد بخورید. آخر شب می توانید یک بشقاب پرتقال ، سیب و گلابی میل کنید. برای پیشگیری از سرما خوردگی، به ، یکی از مفیدترین میوه ها است.

 

 

تعداد بازدید : 2129

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 3 و 5 =