ده گام برای استرس زدایی

  • نام نویسنده
  • تاریخ
ده گام برای استرس زدایی

این روزها هیچ کمبودی از نظر اخبار ایجاد کننده اضطراب در جهان احساس نمی شود. بلایای طبیعی، گرفتاری های اقتصادی و نا آرامی های سیاسی ، همه موجب اضطراب می شوند. علاوه بر این استرس های زمینه ای در زندگی شخصی ، بیماری، کمبود مالی، بد اخلاقی و مخمصه های ترافیک هم مزید بر علت می شود و آشکار است که این موقعیت های ایجاد کننده استرس همیشه وجود دارند و گریز ناپذیرند.

درست به همان وخامت عوامل ایجاد کننده استرس ، آثار نا گوار ناشی از استرس ممکن است بر سلامت روانی و جسمانی انسان تاثیر جدی داشته باشد. نتیجه بسیاری از بررسی هایی که در این زمینه انجام شده است حاکی از ارتباط استرس با بیماری قلب و استروک (stroke، انواع حمله های مغزی ) است. بیماری قلب، علت نخست و استروک علت سوم مرگ در بسیاری از کشورها به شمار می رود. استرس ( در فارسی معادل این کلمه را تنیدگی می گویند) در متن بیماری هائی مانند افسردگی و اضطراب ، بیماری های مزمن بخش پائینی دستگاه تنفس ، موارد شعله ور شدن آسم، آرتریت روماتوئید و مشکلات روده و معده وجود دارد.

اما باید گفت که استرس چندان هم بد نیست . این درک انسان از تهدید واقعی یا خیالی است که سبب جرقه زدن عکس العمل استرس می شود و جسم را برای جنگ یا گریز آماده می کند. این رفلکس سریع در انسان به جهت ادامه زندگی رمزبندی شده است. به علت همین عکس العمل نسبت به استرس است که انسان به ناگاه از برابر خودرویی با سرعت زیاد دور می شود و یا از خانه ای گرفتار آتش به سرعت می گریزد . در جهان، سعدی علیه الرحمه، نخستین دانشمندی است که در زمینه جنگ و گریز انسان داد سخن داده و گفته:

چو جنگ آوری ، با کسی بر ستیز      که از وی گزیرت بود یا گریز

اما وقتی مکرر از عکس العمل استرس استفاده شد، جسم استفاده از این عکس العمل را غیر ضروری تشخیص داده و مثلاً با بالا رفتن فشار خون عکس العمل نشان می دهد که ممکن است به ضعف سلامت بیانجامد . به این ترتیب حتی اگر در ظرف روز چند دقیقه دچار استرس می شوید، استفاده از پیشنهادهای زیر به شما کمک خواهد کرد روزهایی آرام تر سپری کنید.

از شر 10 عامل ایجاد کننده رایج رها شوید

گاهی فقط فکر کردن به طرح یک برنامه کنترل استرس ممکن است استرس زا باشد. به جای خشک شدن، گام های کوچک و مطمئنی در جهت موفقیت بر دارید. به خود ، یک هفته وقت بدهید و به راه حل های عملی فکر کنید که می توانند به شما کمک کنند تا موانع را از سر راه بردارید یا منشا استرس را در زندگی خود بیابید. مشکل خود را مشخص کنید و ببینید آیا این پیشنهادها موثرند:

1- آیا غالباً دچار تاخیر هستید؟ در این مورد از اصول تدبیر زمان استفاده کنید . اولویت های خود را مشخص کنید ( اطمینان داشته باشید که برای خود مدت و فرصت کافی گذاشته اید) و وظایف غیر ضروری را به کنار بگذارید. برنامه روزانه خود را ، قسمت به قسمت مشخص کنید و برای وظایف مختلف از جمله نوشتن یا تلفن زدن مدت کافی بگذارید. اگر در مورد مدت رفتن به محلی بیش از حد خوش بین هستید، همیشه باید 15 دقیقه یا بیشتر وقت اضافی برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرید. اگر علت تاخیر ناشی ا ز خستگی پاها است، علت زمینه ساز را از بین ببرید. مثلاً ممکن است در مورد اتفاقاتی که در محل کار خواهد افتاد یا به علت بروز رویدادی اجتماعی دچار اضطراب شده باشید و یا ممکن است بکوشید درمدت زمانی اندک ، کارهای متعددی انجام دهید

2- آیا غالباً خشم آلوده یا برآغالیده اید؟ میزان تغییر شکل های شناختی خود را در نظر بگیرید. آیا مشکلات را بزرگ می کنید؟ آیا زود نتیجه گیری می کنید؟ یا از استدلال عاطفی بهره می گیرید؟ مدتی صبر کنید، نفس عمیق بکشید و آنگاه انتخاب کنید.

3- آیا نسبت به قدرت خود در انجام کار اطمینان ندارید؟ در این مورد سعی نکنید کار را به تنهایی انجام دهید. اگر مشکل موجود مربوط به کار است ، با همکار یا رئیس خود صحبت کنید. از دوستی آگاه کمک بگیرید یا از کسی سوال کنید که اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان بگذارد. مشکل را بنویسید تا بتوانید پاسخ یا مهارت لازمه را به دست آورید. به عنوان مثال اگر به کمی آموزش نیاز دارید از CD، کلاس یا کتاب های موجود استفاده کنید. وقتی هم که می خواهید تکنیک های آرام سازی ( بسط) را بیاموزید، استفاده از این روش ها خوب است.

4- آیا کارتان زیاد است؟ حداقل یک بار هم که شده برای انجام کارهای منزل از دیگری کمک بگیرید، برای این کار می توانید از کارگران روزمزد استفاده کنید.

5- برای رهایی از استرس وقت کافی ندارید؟ از تمرین های بسط کوتاه مدت استفاده کنید یا فقط یک هفته برنامه کارتان را زمین بگذارید تا بتوانید هر روز تمرین بسط را انجام دهید . یکی از بهترین روش های رهایی از استرس آن است که به آهستگی و آرامی فقط به یک وظیفه یا تفریح موجود توجه کنید.

6- آیا همیشه حس می کنید تحت فشار هستید؟ از ماساژ، حمام گرم، دوره های کوتاه بسط ، تقطیع جسم و راه رفتن دل آگاه همراه مراقبه استفاده کنید. به ویژه هر نوع تمرین مثل تند راه رفتن، دویدن در یک مسیر کوتاه، بالا و پائین رفتن از پلکان نیز کمک خواهد بود. انجام این تمرین ها به طور منظم سبب رفع تنش می شود. تکنیک انجام عکس العمل بسط نیز به رفع این حالت کمک خواهد کرد.

7- آیا غالباً بد بین هستید؟ همیشه ارزش خوش بینی های آموخته شده را به یاد داشته باشید، هرچه زندگی شادتر باشد، تندرستی کامل تر است. انحرافات شناختی را کنار بگذارید . فیلم های شادی آور ببینید و کتاب های سرگرم کننده بخوانید . فهرستی ذهنی از عللی تهیه کنید که سبب ایجاد حس سرور می شود.

8- از کشاکش و درگیری با دیگران ناراحت می شوید؟ این مساله را به طور مستقیم با دیگران وا گو کنید.

9- احساس وا ماندگی و درماندگی دارید؟ به پرورش خود اقدام کنید مدتی تمرین بسط انجام دهید. از خوردن غذای خوب و سالم لذت ببرید. فکر خود را با انجام فعالیت های خلاق ، بار آور و تفریح منحرف سازید . اولویت های زندگی را در نظر بگیرید و پس از رسیدن به یک هدف ، دیگری را آغاز کنید.

10- آیا احساس تنهایی می کنید؟  با دیگران ارتباط بر قرار کنید، حتی یک گفتگوی کوتاه با دیگران ضمن خرید، تبادل نظر در مورد مسایل رایج با همسایه ، طرح سوال از یک همکار به ذوب شدن یخ درون کمک می کند.

 

 

تعداد بازدید : 3437

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 3 و 7 =