هشدار مرکز کنترل بیماریها: مراقب پشه، کنه و کک‌ها باشید

  • نام نویسنده
  • تاریخ
هشدار مرکز کنترل بیماریها: مراقب پشه، کنه و کک‌ها باشید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها هشدار داده است که بیماریهای ناشی از نیش پشه، کک و کنه رو به افزایش است. تشخیص بیماریهای منتقله از گزش پشه، کک و کنه از سال 2004 تابه‌حال ۳ برابر شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC)، اوایل این هفته، اولین گزارش Vital Signs خود را منتشر نمود؛ این گزارش شامل آخرین اطلاعات در خصوص شیوع بیماریهای واگیردار منتقله از حشرات و سایر موجودات در ایالات متحده است.

یافته‌های این گزارش چندان دلگرم کننده نیستند. بر اساس گفتهٔ مقامات CDC، بروز بیماری‌های ناشی از نیش پشه، کنه و کک در آمریکا در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶(دوره ارزیابی شده در گزارش) سه برابر شده است.

دکتر رابرت ردفیلد، سرپرست کنونی CDC، اظهار داشت: «زیکا، نیل غربی، لایم و چیکونگونیا(فهرست روبه افزایش بیماریهای ناشی از نیش کک، کنه و پشه آلوده) طی سالهای اخیر ایالات متحده را درگیر و بسیاری از مردم را بیمار نموده است.»

به پیشنهاد وی، جهت افزایش پیشگیری و شیوه‌های درمانی در مراکز بهداشت سراسر کشور باید اقداماتی انجام داد.  هرچند اقدامات ساده‌ای وجود دارد که افراد میتوانند برای حفاظت از خود و افرادی که به آنها علاقه‌مند هستند انجام دهند. فهرست این اقدامات در گزارش ذکرشده است.

۹میکروب جدید شناسایی‌شده

پژوهشگران CDC داده‌های به‌دست آمده از سیستم National Notifiable Diseases Surveillance را تجزیه وتحلیل کردند. این داده‌ها در خصوص ۱۶ بیماری مهم منتقله از حشرات و سایر موجودات بود. این داده‌ها دوره۱۲ ساله میان ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ را شامل می‌شد.

پژوهشگران متوجه شدند که ۶۴۲۶۰۲ مورد بیماری ناشی از گزش پشه، کک و کنه در این دوره گزارش شده است. به‌علاوه، آنها همچنین متوجه وجود ۹ گونه میکروب شدند که پیشتر در ایالات متحده وجود نداشته‌اند.

از این تعداد، ۷ گونه توسط کنه ایجاد میشود؛ و میزان بیماری‌های منتقله از این انگل‌های کوچک در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ بیش از دو برابر گزارششده است که بیش از ۶۰٪ آنها ناشی از گزش کنه، کک و پشه بوده است.

همچنین بر اساس گزارش CDC، در سال ۲۰۱۶ (آخرین سالی که دادههای آن موجود است) شایعترین بیماریهای منتقله از کنه در ایالات متحده، بیماری  لایم بود و همچنین عفونت‌های میکروبی کمتر شناخته شده ارلیشیوز و آناپلاسموزیس.

پژوهشگران ویروس‌های غیرعادی یا ناشناخته پیشین (مانند ویروسهای منتقله از پشه‌ها) نظیر ویروس نیل غربی، تب دنگ، چیکونگونیا و ویروس بدنام زیکا را به ایالاتمتحده معرفی کردند. شیوع زیکا و چیکونگونیا برای اولین بار میان سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۱۶ در آمریکا مشاهده شد. درنهایت، باوجوداینکه موارد بسیار اندکی از  طاعون گزارش شده است، این بیماری شایعترین بیماری منتقله از کک در طی این دوران می‌باشد.

به‌منظور پیشگیری از انتشار بیشتر بیماری‌های منتقله از ناقلان، مسئولان CDC اظهار داشتند که مسئولان بهداشت محلی و دولتی باید به‌منظور ردیابی و تشخیص این بیماری‌ها بهتر تجهیز شوند و همچنین موارد این چنینی را به‌محض بروز گزارش دهند.

آنها همچنین نهادهای دولتی و خصوصی را تشویق می‌کنند تا ابزار بهتری را برای تشخیص چنین بیماری‌هایی تهیه نموده و حشرات مضر و سایر موجودات ناقل را تحت کنترل بگیرند.

مسئولان CDC اظهار داشتند که به منظور افزایش پیشگیری و حفاظت، نهادهای دولتی باید :

•    برنامه‌های بهداشت عمومی را برای هدف موردنظر ارائه دهند

•    کارمندان را برای توانایی لازم جهت فعالیت‌های کنترل و پیشگیری از ناقلان آموزش دهند

•    شهروندان را در خصوص ناقلان بیماری‌زا، خطر بیماری و اقدامات پیشگیرانه آموزش دهند

در اینصورت، اقداماتی که هر فرد میتواند برای کاهش خطر ابتلا به عفونت ناشی از گزش پشه، کنه یا کک انجام دهد نسبتاً ساده و آسان است. این اقدامات عبارتاند از: استفاده از دافع حشرات مورد تأیید سازمان حفاظت از محیط زیست؛ پوشیدن بلوز آستین بلند و شلوار بلند در مناطقی با جمعیت زیاد ناقلان؛ اطمینان از  عاری بودن حیوانات خانگی از کک و کنه و همچنین انجام اقدامات مقتضی جهت دفع پشه، کنه و کک از خانه.

نهادهای دولتی نیز مانند مسئولان CDC متعهد شدند که بودجه بیشتری را به‌منظور مقابله با انتشار جمعیت پشه، کنه و کک‌ها صرف مناطق و ایالات آمریکا کنند. آنها همچنین نوید دادند که درمان‌ها و تست‌های آزمایشگاهی بهتری برای بیماریهای منتقله از ناقلان و آموزش عموم مردم در خصوص خطرات و اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.


تعداد بازدید : 36

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 8 و 1 =