تأثیر سوء مصرف مشروبات الکلی در سلامتی انسان

  • نام نویسنده
  • تاریخ
تأثیر سوء مصرف مشروبات الکلی در سلامتی انسان

دستورالعمل مصرف الکل در سراسر جهان متفاوت است. برای نمونه در ایالات‌متحدهٔ آمریکا حد بالای ۱۶۹ گرم در هفته (حدود ۱۱ لیوان استاندارد انگلیسی برای مشروب) برای مردان و حد بالای ۹۸ گرم در هفته برای زنان توصیه‌شده است. در کانادا و سوئد دستورالعمل مشابهی اجرا می‌شود اما حد کم‌خطر در ایتالیا، پرتغال و اسپانیا تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از این مقدار است. برعکس، حد کم‌خطر آن برای مردان بر اساس دستورالعمل‌های بریتانیا تقریباً نصف دستورالعمل‌های ایالت متحدهٔ امریکا است.

 این تفاوت‌ در خط‌مشی حاکی از مشخص نبودن آستانهٔ خطر مشروب مرتبط با کاهش مرگ‌و‌میر و همچنین تردید در مورد عواقب مصرف الکل ازجمله ثانویه به بیماری‌های قلبی-عروقی است. برای مثال، پژوهش‌های جدید این تصور را که مصرف متعادل الکل با کاهش احتمال بیماری‌های قلبی-عروقی همراه است زیر سؤال برده‌اند اما ارتباط پاسخ به دوز مصرف الکل با ثانویه به بیماری‌های قلبی-عروقی هنوز نامشخص است؛ بنابراین، برای مشخص کردن خط‌مشی مصرف الکل مبتنی بر شواهد داده‌های شرکت‌کنندگان را از ۸۳ پژوهش آینده‌نگر درازمدت در ۱۹ کشور با درآمد بالا تجزیه‌وتحلیل نمودیم. هدف مشخص نمودن آستانهٔ خطر برای مرگ‌ومیر کلی و ثانویه به بیماری‌های قلبی-عروقی در مصرف‌کنندگان الکل بود.

حد کم‌خطر مصرف الکل در دستورالعمل‌ کشورهای مختلف متفاوت است. به‌منظور تعریف آستانهٔ کم‌خطر برای مرگ‌ومیر کلی و بیماری‌های قلبی-عروقی، داده‌های فردی ۵۹۹۱۲ نفر از شرکت‌کنندگان را که الکل مصرف می‌کردند و بیماری قلبی-عروقی نداشتند بررسی نمودیم.

اگر عصرها از مشروبات الکلی باهدف تمدد اعصاب استفاده می‌کنید، با اطلاع از نتایج این پژوهش دیگر آن را انجام نمی‌دهید. با آگاهی از یافته‌های جدید یک لیوان اضافی شراب می‌تواند چند سال از عمر بکاهد.

 طی تجزیه‌وتحلیل، ۴۰۳۱۰ مرگ و ۳۹۰۱۸ مورد بیماری قلبی-عروقی بررسی شد. به‌طور خلاصه، بر اساس پژوهش جدید نوشیدن متعادل  مشروب هیچ‌گونه مزیتی ندارد. حد «بی‌خطر» ۷ لیوان مشروب در هفته است و نوشیدن مقدار بیشتر با افزایش احتمال مرگ پیش از موعد همراه است.

به‌عبارت‌دیگر، مقدار بی‌خطر مصرف الکل ۱۰۰ گرم الکل خالص است، معادل بیش از ۷ لیوان مشروب در ایالت متحدهٔ آمریکا، که توسط انجمن ملی مصرف الکل و اعتیاد به الکل تعریف‌شده است.

میزان استاندارد نوشیدن الکل در ایالت متحدهٔ آمریکا برابر است با یک قوطی کوچک آبجو معمولی یا یک لیوان ۵ اونسی شراب قرمز که میزان الکل آن بیشتر از ۱۲ درصد نباشد.

مصرف الکل بیشتر از حد آستانه با کاهش عمر درارتباط است. برای مثال، میانگین عمر افرادی که در هفته بیش از ۷ لیوان و حداکثر ۱۴ لیوان مشروب می‌نوشند حدوداً ۶ ماه کاهش می‌یابد.

طول عمر افرادی که در هفته بیش از ۱۴ لیوان و حداکثر ۲۵ لیوان مشروب می‌نوشند ۱ الی ۲ سال کاهش می‌یابد و مصرف بیش از ۲۵ لیوان استاندارد در هفته ۴ الی ۵ سال از عمر می‌کاهد.

 امید به زندگی برای فردی ۴۰ ساله که به نوشیدن این مقدار الکل تا پایان عمر ادامه می‌دهد محاسبه شد.

 اشتباه بودن این تصور که «خوردن متعادل مشروب بی‌ضرر است» زمانی مشخص شد که دانشمندان به ارتباط بین مصرف الکل و بیماری‌های قلبی-عروقی پی بردند.

 مصرف زیاد الکل با افزایش احتمال سکته، نارسایی قلبی، فشارخون بالا و مهلک در ارتباط است.

 نویسندهٔ پژوهش با تأکید بر اهمیت یافته‌ها توصیه کرد کشورهایی که حد مصرف الکل آن‌ها بالاتر از انگلیس است باید آن را کاهش دهند.

«این تذکری جدی برای بسیاری از کشورها است». «این پژوهش مهم باعث آگاهی کشورهایی می‌شود که حدمجاز مصرف الکل در آن بالاتر از انگلیس است.»

 ایالت متحدهٔ امریکا قطعاً یکی از این کشورها است. طبق دستورالعمل رسمی ادارهٔ پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقای سلامت، مردان نباید در هفته بیشتر از ۱۹۶ گرم الکل خالص بنوشند و زنان نباید بیشتر از ۹۸ گرم در هفته الکل بنوشند.

 این مقادیر معادل ۱۴ لیوان استاندارد در هفته برای مردان و ۷ لیوان برای زنان است اما این دستورالعمل هنوز هم بالاتر از ۱۰۰ گرم آستانهٔ توصیه‌شده در پژوهش است.

 تیلور افزود: «همیشه به یاد داشته باشید دستورالعمل‌های مصرف الکل نشان‌دهندهٔ حد مجاز هستند، سعی کنید کمتر از این مقدار مصرف کنید.»

 «اگر در حال حاضر الکل می‌نوشید بدانید مصرف کمتر الکل به عمر طولانی و کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی مختلف کمک می‌کند.»

تعداد بازدید : 104

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 8 و 6 =