افراد مبتلا به دیابت، میوه‌های قرمز و صورتی رنگ مصرف کنند

  • نام نویسنده
  • تاریخ
افراد مبتلا به دیابت، میوه‌های قرمز و صورتی رنگ مصرف کنند

میزان جذب مواد قندی میوه‌های قرمز، صورتی و بنفش رنگ همچون هندوانه و سیب از دیگر میوه‌ها کمتر بوده و به‌همین دلیل استفاده از آنها برای بیماران دیابتی مفیدتر می‌باشد.

درخصوص رژیم غذایی بیماران دیابتی:

رژیم غذایی بیماران دیابتی با افراد سالم تفاوت چندانی ندارد و تنها افراد مبتلا باید از مصرف قندهای ساده‌ای چون شکر، قند و شیرینی‌های تهیه شده از آنها پرهیز کنند.

چهار گروه اصلی شامل: نان، غلات، سبزی‌ها و میوه‌ها، شیر و لبنیات، همچنین گوشت و پروتئین می‌باشد. بهترین نان برای معرفی به تمام افراد از جمله بیماران مبتلابه دیابت، نان سبوس‌دار یا نان گندم است. همچنین از آنجا که مواد نشاسته‌ای بتدریج به قند ساده تبدیل می‌شوند، توصیه می‌گردد که ۶۰ تا ۷۰درصد کالری بدن از طریق مواد نشاسته‌ای تامین شود.

مصرف سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، اسفناج و سیر و کاهو و انواع کلم بخصوص کلم قرمز برای بیماران دیابتی بسیار مناسب است؛ سیر به علت تبدیل قند موجود در آن به اسید و حفظ کمترین میزان قندثابت، بهترین ماده غذایی مصرفی به‌شمار می‌آید.

درمورد مصرف مواد پروتئینی؛ ماهی با وجود اسیدهای چرب امگا۳ بهترین تامین‌کننده پروتئین‌ بدن می‌باشد که علاوه بر تامین نیاز چربی بدن، در سیستم استخوان‌سازی به‌ویژه در کودکان نیز نقشی اساسی را ایفا می‌کند.

مصرف چربی‌های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن تخمه‌آفتابگردان، روغن ذرت و دانة پنبه برچربی‌های حیوانی ارجح است؛ بخصوص روغن سویا که علاوه بر اسیدهای چرب امگا۳ حاوی اسیدهای امگا۶ نیز می‌باشد و مفیدترین تامین‌کننده چربی موردنیاز بدون تنظیم چربی‌خون بخصوص در افراد مبتلا به دیابت به‌شمار می‌آید.

همچنین لزوم نگهداشتن تعادل وزن برای تمام افراد و مصرف مناسب میزان کالری به تناسب فعالیت روزانه فرد برای جلوگیری از چاقی یا لاغری بیش‌ازحد، اساسی‌ترین موضوع در مصون‌ماندن از ابتلا به بیماری‌ دیابت و پیشگیری از عوارض بیماری در مبتلایان می‌باشد.

نویسنده:

دکتر ایرج ایرانزاد - فوق‌تخصص غدد کودکان

تعداد بازدید : 440

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 8 و 3 =