تاثیر آجیل‌ها بر قلب و عروق

  • نام نویسنده
  • تاریخ
تاثیر آجیل‌ها بر قلب و عروق

پژوهش جدید منتشرشده در ژورنال کاردیولوژی دانشکده آمریکا تأثیر مصرف آجیل را بر خطر بیماری‌های قلبی/عروقی بررسی می‌کند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد گردو و بادام‌زمینی برای سلامت قلب و عروق مفیدند.

آجیل برای شما مفید است، این حقیقتی شناخته‌شده است که بسیاری از تحقیقات گسترده آن را اثبات کرده‌اند. محققان اخیراً از پژوهش مهمی پرده برداشته­‌اند که بر اساس آن مصرف روزانهٔ یک‌مشت آجیل، خطر مرگ زودرس را کاهش می‌دهد.

با مصرف روزانهٔ ۲۰ گرم آجیل خطر دیابت به میزان ۴۰ درصد و خطر بیماری‌های عفونی ۷۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد که آجیل از حافظه محافظت کرده و حتی باعث تقویت هوش می‌شود. اما مصرف آجیل چه تأثیری بر سلامت قلب و عروق دارد؟ پژوهش جدیدی ارتباط مصرف فراوان آجیل و شیوع بیماری‌های قلبی عروقی را بررسی کرده است.

بررسی مصرف آجیل و سلامت قلب

محققان بیش از ۲۱۰۰۰۰ تن را بررسی کرده‌اند و داده‌های پژوهش ۱ و ۲ سلامت پرستاران و همچنین پژوهش تکمیلی متخصصان سلامت را بایکدیگر تلفیق کرده‌اند و با استفاده از پرسش‌نامه‌هایی که هر ۲ سال به شرکت‌کنندگان داده می‌شد، اطلاعات پزشکی و شیوهٔ زندگی آنها را به مدت ۳۲ سال بررسی نمودند. پرسش‌نامه‌ها اطلاعاتی در مورد مصرف آجیل ۴ سالهٔ شرکت‌کنندگان به محققان ارائه می‌کرد.

 محققان به بیماری‌های مهم قلبی عروقی مانند انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی یا بیماری‌های قلبی عروقی مهلک توجه داشتند. به‌علاوه آن‌ها شیوع کلی بیماری‌های کرونری قلب که به‌صورت انفارکتوس میوکارد مهلک و غیر مهلک شناخته می‌شود و شیوع سکتهٔ مغزی مهلک و غیر مهلک را بررسی کردند.

محققان در طول دورهٔ پژوهش ۱۴۱۳۶ مورد بیماری قلبی عروقی را گزارش کردند که ۸۳۹۰ مورد مربوط به بیماری‌های کرونری قلب و ۵۹۱۰ مورد آن سکته مغزی بود.

آجیل خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد

مصرف انواع آجیل با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و کرونری قلب، ارتباط عکس دارد. به‌عبارت‌دیگر، هرچه آجیل مصرفی بیشتر باشد خطر ابتلا به این بیماری‌ها کم‌تر است.

بررسی دقیق انواع خاصی از آجیل نشان داد گردو برای سلامت قلب و عروق مفید است

مصرف گردو به میزان ۲ الی ۳ بار در هفته با کاهش ۱۹ درصدی خطر بیماری‌های قلبی عروقی و کاهش ۲۱ درصدی خطر بیماری‌های کرونری قلب در ارتباط است.

مصرف بادام‌زمینی به میزان ۲ بار در هفته با کاهش ۱۳ درصدی خطر بیماری‌های قلبی عروقی و مصرف آجیل درختی با کاهش ۱۵ درصدی خطر بیماری‌های قلبی عروقی در ارتباط است.

همچنین مصرف بادام‌زمینی با کاهش ۱۵ درصدی خطر بیماری‌های کرونری قلب و مصرف آجیل درختی با کاهش ۲۳ درصدی بیماری‌های کرونری قلب در ارتباط است.

مصرف آجیل به میزان ۵ بار یا بیشتر در هفته با کاهش ۱۴ درصدی بیماری‌های قلبی عروقی و کاهش ۲۰ درصدی بیماری‌های کرونری قلب در ارتباط است.

محققان در ۳ پژوهش مرتبط و بزرگ اخیر نتیجه‌گیری کردند: «مصرف بیشتر آجیل و برخی از آجیل‌های خاص با بیماری‌های قلبی عروقی و کرونری قلب، ارتباطی معکوس دارد.»


تعداد بازدید : 341

نظرات
دکترامیررضا گوهریان
بسمه تعالی البته به مردم عزیزهشداربدهم که آجیل ومغزیجات به علت محتوای کالری بالا،باعث چاقی وافزایش وزن می شوند.که خودچاقی می تواندزمینه سازسندروم متابولیک ودیابت باشد.لهذا نتایج این مطالعه موردشک وتردیدبالایی است .پس درمصرف آجیل محتاط باشید.
ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 3 و 7 =