پیاز

پیاز گیاهی از تیره سبزی و گیاهان سیر (لاله) است و در این تیره پیازچه، سیر، موسیر و تره فرنگی قرار می گیرند. قرن ها است که گیاهان این تیره نه تنها به خاطر طعم و مزه ویژه و تند شان بلکه به خاطر خواص دارویی کشت می شوند.

اندازه، شکل، رنگ و طعم پیاز متفاوت است. رایج ترین پیازها ، پیاز قرمز، زرد و سفید است. طعم پیاز غالباً بر حسب فصلی که رشد می کند و مصرف می شود از شیرین و آبدار با طعم کمی تیز و تند و بد بو متفاوت است. طبق ارزیابی سالانه در سراسر جهان حدود 53 میلیارد کیلو پیاز کشت می شود.

منافع احتمالی مصرف پیاز در سلامت انسان شامل است بر کاستن از خطر بروز چند نوع سرطان، بهبود خلق و حفظ سلامت پوست و مو.

 

 

 

پیاز یک خوراکی مغذی متراکم است یعنی در عین حال که کالری کمی دارد از نظر وجود مواد مغذی مانند ویتامین ها، مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها سودمند است. یک فنجان پیاز خورد شده حاوی قریب 64 کالری ، 15 گرم کربوهیدرات، صفر گرم چربی ، صفر گرم کلسترل، 3 گرم فیبر، 7 گرم قند، 2 گرم پروتئین، و 10% ارزش روزانه ویتامین c، ویتامین B6 و منگنز یا بیشتر است. پیاز دارای مقدار اندکی کلسیم ، آهن ، فولات، منیزیم، فسفر و پتاسیم و آنتی اکسیدان های کوئرستین Quercetin و سولفور Sulfur است.

مصرف همه نوع میوه و سبزی با کاهش خطر بروز بسیاری از حالات سلامت مرتبط با شیوه زندگی همراه است. نتایج بسیاری از بررسی ها حاکی از آن است که افزایش مصرف خوراکی های گیاهی مانند منگو (انبه) سبب کاهش احتمال چاقی و مرگ و میر کلی ، دیابت و بیماری قلب شده و سبب سلامت چهره و مو، افزایش انرژی و وزن کلی پائین تر می شود.

 

 

سرطان: گیاهان خانواده سیر در ارتباط با سرطان به ویژه سرطان های معده و کولورکتال به صورتی گسترده مورد بررسی قرار گرفته اند. تاثیر نافع و پیشگیری کننده این گیاهان احتمالاً به خاطر وجود ترکیبات آلی گوگردی است. با وجودی که مکانیسم دقیق مهار و وقفه سرطان توسط این گیاهان مشخص نیست ولی فرصیه محتمل در این مورد مهار رشد تومور و موتاژنزو پیشگیری از ساخت رادیکال های آزاد است. پیاز منبع آنتی اکسیدان پر قدرت ویتامین C است که به مقابله با ساخت رادیکال های آزاد کمک می کند که از عوامل ایجاد سرطان به شمار می آیند.

سرطان کولون: مصرف فیبر به مقدار زیاد از طریق استفاده از میوه و سبزی با کاهش خطر بروز سرطان کولورکتال همراه است.

سرطان پروستات: طی یک بررسی که در نشریه انستیتوی ملی سرطان آمریکا به چاپ رسیده است، پژوهشگران برای تخقیق در رابطه میان مصرف گیاهان خانواده سیر و سرطان پروستات یک بررسی جمعیت بنیاد و مورد وشاهد انجام دادند. این محققان در