آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را کاهش دهد؟

استفاده از سونا در جهان غرب بسیار رایج است - و دلیل خوبی برای استفاده از آن وجود دارد.

مقالات درمان طبیعی
آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را کاهش دهد؟

سرانجام یکی از سرگرمی‌هایمان میتواند برایمان مفید باشد؛ یکی از بررسی‌هایی که اخیرا منتشر شده بیانگر آن است که استفاده از سونا به‌طور منظم، میتواند خطر سکتۀ مغزی را به شکل چشمگیری کاهش دهد.

با این که اختراع سونا اغلب به مردم فنلاند نسبت داده میشود، سونا و حمام بخار در بسیاری از فرهنگ‌ها در تاریخ روم و یونان باستانی مشاهده شده است.

امروزه، استفاده از سونا در جهان غرب بسیار رایج است - و دلیل خوبی برای استفاده از آن وجود دارد. در واقع، سونا در قرون وسطی در بیشتر اروپا محبوب بوده است. البته تا زمانی که ترس از ابتلا به سیفلیس در دهه ۱۵۰۰ میلادی گسترش یافت و باعث کاهش استفاده از سونا برای مدتی طولانی شد.

به طرز جالبی، شیوع بیماری در فنلاند دیده نشد، بنابراین محبوبیت سونا در این کشور هرگز از میان نرفت.

طی دهه‌های اخیر،  با کاهش نگرانی های مرتبط با سیفلیس، سونا مجددا محبوبت خود را بازیافته است.

هرکس که تا به حال به سونا رفته و از استراحت در آن لذت برده باشد، دلیل محبوبیت آن را درک میکند.

هیچ حسی مشابه نشستن در اتاقکی تاریک، مرطوب و داغ نیست.

از نظر روانشناسی، سونا می تواند در کاهش اضطراب معجزه کند.

فواید سونا برای سلامتی

جدا از فواید روانی بالقوه کسب آرامش در محیطی گرم، برخی پژوهشگران درباره اینکه آیا سونا می تواند بر سلامت جسمانی نیز تاثیر بگذارد به تحقیق پرداخته اند. برای نمونه، برخی پژوهشها نشان دادهاند که سونا در کاهش فشار خون نیز موثر است، در حالی که پژوهشهای دیگر به این نتیجه رسیدهاند که استفاده منظم از سونا میتواند خطر زوال عقل را کمتر کند. برخی پژوهشها نیز به ارتباط میان سونا و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی - عروقی پی بردهاند. برای اولین بار، دانشمندان دانشگاه بریستول در انگلستان به بررسی اثر بالقوه سونا بر خطر سکته مغزی پرداختند. این پژوهش تعداد ۱۶۲۸ شرکت کننده را به طور میانگین ۱۵ سال تحت ارزیابی قرار داد ؛ میانگین سن آنها ۶۳ سال و هیچ کدامشان پیشینۀ سکته مغزی نداشتند. همه شرکت کنندگان پرسشنامه‌ای را پیرامون تعداد دفعات استفاده از سونا پر کردند. در این پرسشنامه همچنین سوالاتی درخصوص سایر عوامل  احتمالی موثر  بر سکته مغزی مانند مصرف الکل، سطح کلسترول خون، فعالیت بدنی و فشار خون پرسیده شده بود. طی یک دهه و نیم، ۱۵۵ نفر دچار سکته مغزی شدند.افرادی که هفتهای یکبار به سونا میرفتند، دارای نرخ 8.1 سکته در هر ۱۰۰۰ نفر در سال بودند.این نرخ برای افرادی که دو تا سه بار در هفته سونا می رفتند، 7.4 و برای آنهایی که چهار تا هفت بار در هفته به سونا می رفتند، تنها 2.8 بود.

به عبارت دیگر، احتمال سکته مغزی در افرادی که چهار تا هفت بار در هفته سونا می رفتند نسبت به افرادی که یک بار در هفته می رفتند، ۶۰ درصد کمتر بود.

حتی پس از اینکه محققان سایر عوامل خطرساز، مانند سیگار و سطح کلسترول خون را نیز وارد ارزیابی نمودند، یافته‌ها هیچ تغییری نکرد.
«این یافته‌ها جالب هستند زیرا نشان می‌دهند استفاده از سونا که مردم برای آرامش و لذت روحی انجام می‌دهند میتواند تاثیر مفیدی بر سلامت عروقیشان نیز بگذارد.»

محققان پیرامون اینکه چگونه سونا می تواند چنین تاثیراتی از خود به جا بگذارد اظهار می دارند: «به نظر می رسد سونا دارای اثر کاهندگی فشار خون است، که میتواند تاثیری مفید بر خطر سکته مغزی بگذارد»

مشاهده و ارتباط

البته، این مطالعه از نوع مشاهدهای (observational) است و تنها میتواند ارتباط میان تعداد دفعات استفاده از سونا و خطر سکتۀ مغزی را نشان دهد.برای نمونه، افرادی که به طور منظم از سونا استفاده می کنند ممکن است به دلیل داشتن وقت آزاد بیشتر باشد؛ و آنهایی که کمتر به سونا میروند، ممکن است سرشان شلوغ تر و زندگیشان پراسترستر باشد، که خود این مسئله میتواند دلیل خطر بیشتر ابتلا به سکته مغزی در این گروه باشد و نه مستقیما عدم استفاده از سونا. «سونا برای بیشتر افراد سالم و حتی افراد مبتلا به مشکلات متعادل(stable) قلبی فعالیتی بی خطر است.تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته و همچنین شناخت راههای تاثیر سونا بر خطر سکته مغزی لازم است.»

لازم به ذکر است که سونا ممکن است، برای برخی افراد، امن و بی خطر نباشد. برای نمونه بی نمونه افرادی که اخیراً دچار سکته قلبی شدهاند و یا افراد مبتلا به درد قفسه سینه یا آنژین ناپایدار باید از رفتن به سونا خودداری کنند. علاوه بر این، افراد مسن که فشار خون پایین دارند نیز باید هنگام استفاده از سونا بسیار مراقب باشند. سرانجام اگر شما در هیچ کدام از گروه‌های پرخطر فوق قرار ندارید، اکنون زمان مناسبی است که از این سرگرمی لذت بخش فنلاندی بهره ببرید.

Ref: Journal Of Neurology , 2018

ثبت نظر

ارسال

انواع رایج داروهای آلرژی

انواع رایج داروهای آلرژی

آلرژی‌ها مشکلات پزشکی شایعی هستند و نشانه ها ی آن می‌تواند از آزاردهنده تا تهدیدکننده‌ی ...

ادامه مطلب
جوش های سرسفید

جوش های سرسفید

آکنه‌ها معمولا روی صورت، پشت، سینه و گاهی اوقات روی گردن و شانه بروز پیدا ...

ادامه مطلب
شش راه درمان خانگی هموروئید

شش راه درمان خانگی هموروئید

هموروئید بیماری رایجی در میان بزرگ‌سالان است که در صورت درمان نشدن باعث درد و ...

ادامه مطلب
گلودرد

گلودرد

تقریبا هر فردی برخی مواقع خارش ناشی از گلو درد را تجربه می‌­کند. خارش گلو ...

ادامه مطلب
آماس گوش درونی

آماس گوش درونی

آماس گوش درونی(لابیرنتیت) نوعی اختلال گوش درونی است. دو عصب دهلیزی گوش درونی اطلاعات مربوط ...

ادامه مطلب
تب‌خال ، هر آنچه که باید بدانید

تب‌خال ، هر آنچه که باید بدانید

HSV نوعی عفونت ویروسی بسیار شایع است و به‌سرعت و از طریق تماس مستقیم سرایت ...

ادامه مطلب
سوپ کدو تنبل با زیره

سوپ کدو تنبل با زیره

زیره این ادویه و گیاه خوشمزه ، بادشکن و ضد نفخ است. مقوی برای معده ...

ادامه مطلب
روش های درمان خانگی و پیشگیری از  سردردها

روش های درمان خانگی و پیشگیری از سردردها

سردردها امروزه به عاملی آزار دهنده میان جمعیت جهان بدل گردیده است. به ویژه در ...

ادامه مطلب
برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

برگ سبز گیاهان ، سپردفاعی جدید کبدچرب غیرالکلی

کبد چرب یا در اصطلاح پزشکی Fatty Liver امروزه از جمله بیماری¬های آزاردهنده¬ای است که ...

ادامه مطلب
آیا هنگام شب چهاردهم ماه تعداد زایمان ها افزایش می یابد؟

آیا هنگام شب چهاردهم ماه تعداد زایمان ها افزایش می یابد؟

بررسی این موضوع را که هنگام شب چهاردهم ماه بچه های زیادی متولد شوند و ...

ادامه مطلب