۱۰ نشانۀ بیماری کلیوی که نباید نادیده گرفت . . .

نشانه‌های بیماری کلیوی معمولاً نهفته هستند و طی زمان به‌کندی پیشرفت می‌کنند. درحقیقت تا زمانی‌که شرایط بیماری خطرناک‌نشده، متوجه آن نمی‌شویم. یک کلیۀ سالم نقش تصفیه‌ و تنظیم فشارخون، ایجاد تعادل در الکترولیت‌ها و تولید گلبول‌قرمزخون را برعهده دارد.

در زیر به ۱۰ نشانه‌ای که باید تا پیش‌از دیرشدن به آنها توجه‌نمود، اشاره شده‌است:

۱) ادرار کف‌آلود:

شخصی‌که از بیماری کلیوی رنج‌می‌برد، ممکن‌است متوجه‌شود که ادرارش کف‌آلود است. این اتفاق زمانی می‌افتد که بدن‌پروتئین بیش‌ازحد (مانند آلبومین) داشته باشد که به‌وسیله ادرار دفع می‌گردد. به این رخداد، یعنی وجود پروتئین درپیشاب، به اصطلاح  علم‌پزشکیProteinuria گفته می‌شود که از آخرین نشانه‌های بیماری‌مزمن کلیوی می‌باشد و مراجعه به پزشک متخصص دراین‌صورت الزامی است .

۲) وجود خون در ادرار:

وجود خون در ادرار نشانه‌ای بسیار خطرناک است. این رخداد، واضح‌ترین نشانه جهت مراجعه به پزشک متخصص می‌باشد.

۳) تهوع و استفراغ:

وظیفۀ کلیه همانطورکه اشاره‌شد، تصفیۀ خون است. کلیه‌ای که بیمار است و وظیفۀ خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد، منجربه ایجاد حجم‌بالایی ازسموم درخون خواهدشد که در اصطلاح پزشکیUremia  یا اورۀ‌خون بدان اطلاق می‌گردد که تهوع و استفراغ را درپی دارد. این نشانه‌ها در مرحله چهار (Stage 4) بیماری‌کلیوی مزمن رخ‌می‌دهند که مراجعه به نفرولوژیست در این مرحله ضروری می‌باشد.

۴) تنگی نفس:

یکی از نشانه‌های کلیۀ بیمار، تنگی‌نفس می‌باشد. افزایش میزان تنگی‌نفس در اثر رسوب توکسین و مایعات جذب‌نشده به داخل شش‌ها می‌باشد. این فرآیند موجب ایجاد عدم‌توانایی درانجام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی و کمبود نفس می‌گردد.

۵) متورم شدن بافت‌ها:

کلیۀ سالم موجب دفع مواد توکسین دربدن می‌گردد که اگر درانجام این فرآیند موفق عمل‌نکند، موجب انباشته‌شدن آنها در بافت‌های بدن و متورم‌شدن یا بادکردن آنها می‌شود. در اصطلاح علم‌پزشکی به آن اِدِما گفته می‌شود. در این شرایط متوجه متورم‌شدن دست‌ها وپاها می‌شوید که با مراجعه به پزشک متخصص و باتوجه به پیشرفته‌بودن بیماری مزمن کلیوی، درمان آن باید آغازگردد.

۶) ضایعات پوستی و خارش:

برخی‌از مواقع خارش‌های پوست، می‌تواند نشانۀ بعضی‌از بیماری‌ها باشد. در اینجا نیز مشخصه‌ای رایج از بیماری‌های کلیوی می‌باشد که با التهاب‌های‌پوستی همراه می‌گردد. از این‌رو کلیۀ بیمار نیز قادر به‌دفع سموم از بدن در مدت‌‌زمان‌کوتاه نمی‌باشد.

۷) احساس سرما به‌صورت مستمر:

احساس سرما به‌صورت مستمر، از جملۀ مشخصه‌های بیماری‌های کلیوی است.  احساس‌سرما بر اثر بیماری کم‌خونی نیز ایجاد می‌گردد که موجب کاهش دمای‌کلی‌بدن می‌گردد. پس بر اثر احساس سرما در درازمدت و به‌طور غیرطبیعی، حتماً به پزشک مراجعه فرمایید.

۸) تغییر عملکرد ادراری:

اولین نشانۀ بیماری‌کلیوی که باید درنظرگرفت، تعداد دفعات ادرار در روز یا میزان ادرارخروجی می‌باشد. وظیفۀ یک کلیۀ‌سالم و کارآمد بازجذب آب موجود در بدن و دفع‌سموم در آن می‌باشد. درکلیه ناسالم عکس این موضوع رخ‌می‌دهد و موجب دفع آب به‌صورت‌ادرار و جذب‌سموم می‌گردد . کاهش بازجذب آب ازجمله دلایل اصلی است که بیشتر بیماران کلیوی از آن رنج‌برده و موجب تعدد دفعات دفع‌ادرار آنها می‌گردد.

۹) گیجی و عدم‌تمرکز:

میزان پایین اکسیژن موجود دربدن و عدم‌تولید هورمون اریتروپروتئین (به‌تولید تعداد بیشتری‌از گلبول‌های قرمزخون کمک‌می‌کند. این ماده یک سیتوکین است که نوعی عامل خون‌ساز می‌باشد)،می‌تواند ازجمله دلایل احساس‌گیجی باشد. برخی‌از مواقع این احساس به‌عدم تمرکز نیز تبدیل می‌گردد. اگر این نشانه‌ها به درازا انجامید، پیشنهاد می‌گردد که حتماً با پزشک متخصص مشورت‌نمایید.

۱۰) خستگی شدید، کم‌خونی و ضعف:

خستگی، کم‌خونی و ضعف‌عمومی‌بدن از دیگر نشانه‌های بیماری کلیوی می‌باشد. درحالت طبیعی و معمول، کلیه با تولید هورمون اریتروپروتئین که در بالا اشاره‌شد، به انتقال اکسیژن توسط گلبول‌های قرمز به قلب و سایر ارگان‌های بدن کمک می‌نماید. بیماری کلیوی موجب عدم‌تولید این هورمون و درنتیجه بروز خستگی و کم‌خونی می‌گردد.


ثبت نظر

ارسال

نقش تمرینهای تنفسی در مراقبه

نقش تمرینهای تنفسی در مراقبه

مراقبه و تنفس آگاهانه ، پیش نیاز سلامتی و جوانی ذهن

ادامه مطلب
آثار ضربه مغزی دوران کودکی

آثار ضربه مغزی دوران کودکی

درمورد صدمه های دوران کودکی که ضمن ورزش های تماسی به سر وارد می شود ...

ادامه مطلب
آیا خستگی،نشانه رایج بیماری کرون است؟ در این مورد چه می توان کرد؟

آیا خستگی،نشانه رایج بیماری کرون است؟ در این مورد چه می توان کرد؟

خستگی یکی از نشانه‌های بسیار شایع دربیماری کرون Crohn’s disease است. دریک بررسی، حدود سه‌چهارم ...

ادامه مطلب
آنچه که باید از تیروئیدیت‌هاشیموتو بدانید

آنچه که باید از تیروئیدیت‌هاشیموتو بدانید

تیروئیدیت هاشیموتو بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله‌ور‌شده ...

ادامه مطلب
مضرات مصرف بی‌رویه روغن‌های گیاهی

مضرات مصرف بی‌رویه روغن‌های گیاهی

چربی‌های اشباع‌نشده گیاهی در رژیم‌غذایی روزانه در مجامع علمی بسیار مورد بحث است. چربی‌های اشباع‌شده ...

ادامه مطلب
آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را کاهش دهد ?

آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را کاهش دهد ?

آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را کاهش دهد؟آیا سونا میتواند خطر سکتۀ مغزی را ...

ادامه مطلب